Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Το ήθελε περισσότερο και κέρδισε

Ο ΠΑΟΚ «σκούπισε» τον Άρη στο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών και πήρε μια καθαρή νίκη με 3-0 σετ (25-17, 26-24, 25-20) μένοντας μόνος δεύτερος στη βαθμολογία.

Μέσα σε ένα κατάμεστο από φίλους του ΠΑΟΚ κλειστό Ε.Γ. Μίκρας οι δύο ομάδες ήταν πόντο-πόντο στο 1ο σετ μέχρι να ξεφύγει ο Δικέφαλος με 3 (14-11) και στη συνέχεια 5 πόντους (17-12), έχοντας σε πολύ καλή μέρα τη Φιντόν. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν μια διαφορά 5-7 πόντων και πήραν το σετ με 25-17 κάνοντας το 1-0, παίρνοντας βοήθεια στο φινάλε του σετ και από τη Μερτέκη.

Καρμπόν σχεδόν το ξεκίνημα του 2ου σετ με το αντίστοιχο του 1ου, με τις ασπρόμαυρες να προηγούνται με 10-8 αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν περισσότερο. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 12-12 και 15-15 αλλά οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου πήραν το προβάδισμα με 3 (18-15). Οι «κίτρινες» πλησίασαν στον πόντο (22-21 και 24-23) για να ισοφαρίσουν και πάλι σε 24-24 και να στείλουν το σετ σε παράταση. Εκεί με 2 συνεχόμενους πόντους της η Μερτέκη έδωσε και το 2ο σετ στον ΠΑΟΚ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Τρίτο σετ και οι δύο αντίπαλοι πάλι μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 ξέφυγαν με 11-6 και στη συνέχεια έφτασαν στο +6 (16-10) και +7 (19-12). Ο Άρης έκανε την τελευταία του προσπάθεια, πλησίασε στο 23-19 αλλά ως εκεί. Οι παίκτριες του γηπεδούχου ΠΑΟΚ κράτησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στο 25-20 παίρνοντας μια δίκαιη και πολύ σημαντική νίκη με 3-0 σετ.

Ένα τρίποντο που έφερε τον ΠΑΟΚ μόνο στη δεύτερη θέση πίσω μόνο από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και σε απόσταση 2 βαθμών. Έτσι το μεγάλο ντέρμπι Παναθηναϊκού-ΠΑΟΚ της επόμενης αγωνιστικής (11/12, 20:00) αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία στη μάχη του τίτλου.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήγαν στον πιο πιστό ίσως οπαδό του Δικεφάλου που ακολουθεί όλα τα τμήματα του συλλόγου, τον Γιαννάκη, ένα άτομο σε αναπηρικό καροτσάκι και με ειδικές ικανότητες και του αφιέρωσαν τη σημερινή τους νίκη. Μία κίνηση που σίγουρα αξίζει να σημειωθεί και ήρθε μάλιστα μια μέρα μετά την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία (3 Δεκεμβρίου).