Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός- Άλμπα Βερολίνου: 4η νίκη στην Ευρώπη υπό την αύρα του Ιεροκλή Αβδάλα (Video)

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 4η νίκη του στην Euroleague φέτος κερδίζοντας την Αλμπα Βερολίνου ,παίζοντας εξαιρετική άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Τα φώτα ,ωστόσο ,έπεσαν στον νεοφώτιστο Ιεροκλή Αβδάλα που έκανε ντεμπούτο στην διοργάνωση όντας πλέον ο νεότερος παίχτης που αγωνίζεται με την φανέλα του Παναθηναϊκού στην Euroleague αλλά και ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του θεσμού .

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 82-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ την Αλμπα Βερολίνου για την 14η στροφή την Euroleague και ξεκόλλησε απο την τελευταία θέση της διοργάνωσης .Το παιχνίδι από την Άλμπα ήταν επικίνδυνο, ειδικά δεδομένης της απουσίας του Νεμάνια Νέντοβιτς και του χαμηλού βαθμού ετοιμότητας του Ιωάννη Παπαπέτρου. Νταμπλ νταμπλ από Ντάριλ Μέικον και Γιώργο Παπαγιάννη που ήταν απο τους διακριθέντες.

Ο Ιεροκλής Αβδάλας θα την θυμάται αυτήν την βραδιά για πάντα αυτό είναι το μόνο σίγουρο .Ο νεαρός παίχτης του τριφυλλιού έγινε ο νεότερος παίχτης που αγωνίζεται σε αγώνα της συγκεκαυμένης διοργάνωσης για τον Παναθηναϊκό όντας μόνο 15 ετών, 10 μηνών και 6 ημερών, κερδίζοντας στην σχετική λίστα τον Γιάννη Καραμαλέγκο, που κρατούσε το σχετικό ρεκόρ από τον Νοέμβριο του 2010.Παραλληλα πέτυχε και το ρεκόρ του νεότερου σκόρερ στην διοργάνωση .

MVP

Το βραβείο του πολυτιμότερου μπορεί να μοιραστεί σε Γιώργο Παπαγιάννη και Ντάριλ Μέικον. Τόσο γιατί οι συνεργασίες τους έκαναν τη διαφορά, όσο και γιατί -σε επίπεδο στατιστικών- βοήθησαν σημαντικά στη νίκη. Ο πρώτος τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ σε 32’47” συμμετοχής, ενώ ο δεύτερος έγραψε 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 1 λάθος σε 26’30” παρουσίας στο παρκέ.

Aγώνας

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρότι ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείτε στο 5΄με 9 πόντους διαφορά (17-8) ήταν φανερό ότι η Αλμπα Βερολίνου θα έβγαζε αντιδράσει  και έτσι με τον γρήγορο ρυθμό που παίζει με την μπάλα κατάφερε να μειώσει (22-20 στο 8′) παίρνοντας πολλά στην επίθεση απο τους Μάρκους Έρικσον και τον Ταμίρ Μπλατ .Το δέκάλεπτο έκλεισε  30-25 για το τριφύλλι .

Η δεύτερη περίοδος δεν εξελίχθηκε καλά για τους πράσινους .Οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και σε σχέση με την προβληματική άμυνα των παιχτών του Δημήτρη Πρίφτη έφτασαν να βρίσκονται μπροστά στο προβάδισμα με  +9 (34-43 στο 16′) με τον Δημήτρη Πρίφτη να υποχρεούται σε τάιμ άουτ. Αυτή η διακοπή αποδείχθηκε χρυσή για το τριφύλλι αφού κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα πριν την ανάπαυλα φτάνοντας στην ισοπαλία (43-43) .

Το δεύτερο ημίχρονο κυρίως χάρη την πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση του Γιώργου Παπαγιάννη και Ντάριλ Μέικον ο Παναθηναϊκός έχτισε μια καλή διαφορά πριν πάει στην τελική ευθεία του αγώνα (57-52 στο 30′) δείχνοντας να έχει πάρει τα πάνω του.

Οσο παιρνούσε η ώρα οι πράσινοι διευρύναν όλο και περισσότερο την διαφορά τους παίζοντας εξαιρετική άμυνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και υποχρέωσαν την Άλμπα Βερολίνου σε άσχημα ποσοστά στα σουτ. Έτσι έχτισε το διψήφιο προβάδισμα (72-59) του 36ου λεπτού, που δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το φινάλε κερδίζοντα για 4η φορά φέτος στην Ευρώπη.

Το φινάλε του αγώνα σημαδεύτηκε και απο το ντεμπούτο του 15χρονου Ιεροκλή Αβδαλα που έγινε ο νεότερος παίχτης του τριφυλλιού που παίζει σε αγώνα Euroleague.Ο νεαρός πέτυχε μάλιστα και τους πρώτους του πόντους με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στο τελευταίο λεπτο της αναμέτρησης όπου είχαν όλα κριθεί. Με αυτό το καλάθι έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία στης διοργάνωσης .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Περούγκα – Ραντόικοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 4 (3 ριμπάουντ), Μέικον 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/12 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1/5 σουτ), Αβδάλας 2, Έβανς 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα 13 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 11 (1/5 τρίποντα), Ντίλοου, Έρικσον 18 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 5 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ζούσμαν 1 (0/3 σουτ, 1/5 βολές), Λάμερς 2 (1/7 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/15 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 17/37 δίποντα, 10/37 τρίποντα, 3/8 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στη διαβολοεβδομάδα που ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντιμετωπίζει κατά σειρά την Αρμάνι Μιλάνο (εκτός) και την Μπαρτσελόνα (εντός), ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα δοκιμαστεί αρχικά στo WiZink Center από τη Ρεάλ Μαδρίτης, πριν επιστρέψει στη Mercedes Benz Arena για το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.