Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Το Άλμ(π)α και το θαύμα δεν έγιναν τελικά…

Για την φάση των «16» του Women’s CEV Cup ο ΠΑΟΚ έχασε στη Ρουμανία από την CSM Volei Alba Blaj με 3-0 σετ (25-11, 25-20, 25-20) και σε συνδυασμό με την ήττα στο πρώτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη με 1-3 σετ αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου ήταν πραγματικά αγνώριστα καθώς δεν μπήκαν σε κανένα σημείο στο πνεύμα του αγώνα. Η κάκιστη κυρίως υποδοχή έδωσε αρκετούς πόντους στη ρουμάνικη ομάδα αλλά γενικά τίποτα δε λειτούργησε σωστά. Τόσο το μπλοκ όσο και οι τελικές προσπάθειες των αθλητριών του ΠΑΟΚ δεν ήταν ανάλογες άλλων εμφανίσεών τους. Έτσι ήρθε μοιραία και εύκολα για την Άλμπα το 25-11 και το 1-0 στα σετ.

Η συνέχεια στο δεύτερο σετ ήταν εμφανώς καλύτερη για την ελληνική ομάδα που παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική παρά το αρχικό προβάδισμα των αντιπάλων με 16-9. Ο κόουτς Τάκης Φλώρος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε κορίτσια που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ μέχρι τώρα τη φετινή σεζόν. Το αποτέλεσμα τον δικαίωσε εν μέρει αφού η διαφορά δεν αυξήθηκε αλλά κρατήθηκε στα επίπεδα του -5 με το σετ να καταλήγει και πάλι στις γηπεδούχες με 25-20 για το 2-0 που τους έδωσε και τυπικά την πρόκριση.

Στο τρίτο και τυπικού ουσιαστικά χαρακτήρα σετ είδαμε ένα ελεύθερο παιχνίδι και πάλι με τον Δικέφαλο να παίζει με πολλές αλλαγές αλλά να πέφτει μαχόμενος χάνοντας με 25-20 το σετ και με 3-0 το παιχνίδι.

Η ομάδα από τη Ρουμανία αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον πρωτάρη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ΠΑΟΚ και απέδειξε την ανωτερότητά της και στις δύο αναμετρήσεις. Πλέον ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στους εγχώριους αγώνες, αρχής γενομένης από το σαββατιάτικο παιχνίδι στην Σαντορίνη, απέναντι στον ΑΟ Θήρας, για την 14η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.