Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Μαρτιν(έλυσε) τον γρίφο στο ΕLLAND ROAD!!

Εύκολη νίκη για την Άρσεναλ απέναντι στην χτυπημένη από τραυματισμούς και κάρτες Λιντς με 4-1 στο Έλαν Ρόουντ . Μένει στην 4η θέση η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα που βλέπει την δουλεία του να αποφέρει καρπούς στην γενική εικόνα της ομάδας.Βυθίζεται η Λιντς μόλις 5 πόντους μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού και την Μπέρνλι των 3 λιγότερων αγώνων.Μεγάλος πρωταγωνιστής τον Gunners ο Μαρτινέλι με 2 γκολ συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις.

Ήττα για την προβληματική Λιντς των πολλών απουσιών στον αγώνα με την φορμαρισμένη Άρσεναλ που έκανε το 3 στα 3 στις τρείς τελευταίες αναμετρήσεις.Αρκετές οι απουσίες για τον Μαρσέλο Μπιέλσα που εκτός από τους γνωστούς τραυματίες Μπάμφορντ και Κούπερ έχασε μέσα στην βδομάδα από τραυματισμούς τους Τζείμς ,Φίλιπς,Ροντρίγκο και Σάκλετον ενώ λόγο καρτών απουσίαζε ο νεαρός Φίρπο.Κανένα πρόβλημα σε ένα εύκολο απόγευμα για τον Αρτέτα αντίστοιχα που δεν είχε στην διάθεση του μόνο τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ που ο ίδιος τιμώρησε λόγο πειθαρχικού παραπτώματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να πιέζουν για ένα γρήγορο γκολ και το παιχνίδι να μεταφέρεται από την μια περιοχή στην άλλη.Η κατοχή ήταν από την αρχή μοιρασμένη όπως και σε όλο το 1ο ημίχρονο με την Άρσεναλ όμως να εκμεταλλεύεται την κατοχή της δημιουργώντας περισσότερες και πιο επικίνδυνες ευκαιρίες  ( 15 ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους έναντι 4 για τους γηπεδούχους). Οι Gunners κατάφεραν στο 16′ να ανοίξουν το σκορ με τον Μαρτινέλι να σκοράρει μετά από κλέψιμο-ασίστ του Λακαζέτ , ανακουφίζοντας τον Μικέλ Αρτέτα ο οποίος είχε δηλώσει πως αγχώνεται για το ποίος θα βρει πρώτος το γκολ σε αυτήν την αναμέτρηση.Η Άρσεναλ μετά το γκολ δεν έριξε τον ρυθμό και κατάφερε να βρει άλλα δυο  πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στην ακίνδυνη επιθετικά Λίντς που όσο και αν προσπαθούσε με Ραφίνια και Χάρισον να χτυπήσει από τα πλάγια  απλά κυκλοφορούσε την μπάλα “περιμένοντας” να την χάσει.Τα άλλα δύο γκολ των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο λοιπόν πέτυχαν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς Μαρτινέλι στο 29′ με άλλο ένα σουτ μετά από ασίστ του Τσάκα και ο νεαρός Σάκα στο 42΄ που σκόραρε μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά από μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λίντς να γίνεται πιο απειλητική αντιλαμβανόμενη την διαφορά του σκορ και τους επιθετικούς της να μπαίνουν έστω και αργά στον ρυθμό του ματς ψάχνοντας και δημιουργώντας ευκαιρίες για τους γηπεδούχους.Όλη αυτή η απειλητική διάθεση δεν μεταφράστηκε σε κάποια ξεκάθαρη φάση για γκολ μέχρι το 73′ όπου η Λίντς κέρδισε πέναλντι και μείωσε το σκορ σε 3-1 μετά την εύστοχη εκτέλεση του Ραφίνια.Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα μετά το γκολ ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο γήπεδο χάνοντας κάποιες  ευκαιρίες με τον Ραφίνια να μειώσει και άλλο το σκορ.Σε εκείνο το διάστημα εκμεταλλευόμενη την ανεβασμένη και βιαστική Λίντς η ομάδα του Αρτέτα χτύπησε στην αντεπίθεση και κατάφερε στο 84΄με κλέψιμο του Όντεγκαρντ και ασίστ στο νέο αφιχθέντα  Σμίθ Ρόου να κάνει το 4-1 διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Λιντς: Μελιέ, Άιλινγκ, Ντάλας, Κοχ, Ντράμε, Κλιχ (78′ Γκρίνγουντ), Φόρσοου, Χάρισον (31′ Σάμερβιλ), Ρόμπερτς, Ραφίνια, Γκέρχαρντ

Αρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τίρνεϊ, Τομιγιάσου (64′ Σοάρες), Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τσάκα, Πάρτεϊ, Οντεγκααρντ (85′ Ταβάρες), Λακαζέτ, Σάκα (78′ Σμιθ Ρόου), Μαρτινέλι