Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός: Φάνηκαν πιο έτοιμη ομάδα οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός πέρασε και απο το ΟΑΚΑ για την τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου στην Euroleague κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι παρα την πίεση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη στο 3ο δεκάλεπτο , με όπλο την ευστοχία τους απο τα 6.75 κατάφεραν να αποδράσσουν με διψήφια διαφορά

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο αιώνιο ντέρμπι επι του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ για το τέλος του 1ου γύρου στην Euroleague αφού νίκησε με 65-84. Οι ερυθρόλευκοι με αυτήν την πολύτιμη νίκη παραμένουν 3οι στην βαθμολογία ενώ το τριφύλλι προτελευταίος με μόλις 3 εντός έδρας νίκες .Στο 12-5 οι Πειραιώτες, στο 4-13 οι πράσινοι.

Πολυτιμότεροι παίχτες:

Ο  Σακίλ ΜακΚίσικ μαζί με τον Ντόρσεϊ ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών με 18 πόντους ο καθένας, αλλά ήταν εκείνος που σήμανε την καθοριστική αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, που έβαλε τις βάσεις για το ροζ φύλλο, με το επιμέρους σκορ να ήταν στο 14-30! Σπουδαία δουλειά και από τον Σλούκα με 16 πόντους και 6 ασίστ, ενώ καλή παρουσία και από τον Βεζένκοφ με 14π.

Επίσης, το άλλο «κλειδί» του ντέρμπι ήταν και οι περιφέρειες, με τους φιλοξενούμενους να είχαν 13/37 τρίποντα και το «τριφύλλι» από την άλλη να είχε 6/27.

Από τον Παναθηναϊκό, ο Νέντοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, με τον Παπαγιάννη κάνει επίσης εκπληκτική εμφάνιση με 14π. και 11 ριμπάουντ, αλλά στα τελευταία λεπτά να μένει από… δυνάμεις, καθώς πάτησε το παρκέ συνολικά 36:52’’

Ντάριλ  Μέικον (7 πόντοι από 2/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ και 3 λάθη σε 21 λεπτά) και Οκάρο Γουάιτ (7 πόντοι, 3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 33 λεπτά) δεν βοήθησαν τον Παναθηναϊκό.

Αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα αφού απο νωρίς πήρε διψήφια προβαδίσματα κυρίως χάρη την πολύ καλή δουλειά επιθετικά απο τον Ντόρσεϊ και ξεκίνησέ με 2 στα 2 τρίποντα .Με το σκόρ  7-15 στο πέμπτο λεπτό  οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο απέναντι στους γηπεδούχους που έμοιαζαν εγκλωβισμένοι από την άμυνα των ερυθρόλευκων. Ο Νέντοβιτς έδειξε ικανός να σπρώξει την ομάδα του στην επίθεση, αλλά περισσότερο ασχολήθηκε με τους διαιτητές, με το 18-25 της περιόδου να είναι δίκαιο σύμφωνα με την συνολική εικόνα των δύο αντιπάλων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο καλάθια και φόυλ το 2ο δεκάλεπτο ον αγώνα και έτσι διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα του. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +16 (23-39), πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με ένα σερί 8-0 σε λίγα δευτερόλεπτα .Αλλά ο εξαιρετικός σήμερα  ΜακΚίσικ επανάφερε την ηρεμία στον πάγκο του Ολυμπιακού και το τριφύλλι βρέθηκε και πάλι στο -13 (32-45) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο 3ο δεκάλεπτο άλλαξαν δραματικά οι ισσοροπιες .Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρότι ξεκίνησέ την βασκική του πεντάδα με Ντόρσει ,Φάλ και Γουόκαπ , ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και με όπλο την πολύ πιεστική του άμυνα έφτασε την διαφόρα πολλές φορές στους 3 πόντους χώρις  να ισοφαρίσει. Νέντοβιτς και Μποχωρίδης έβαλαν μεγάλα τρίποντα, ο Παπαπέτρου μείωσε στους πέντε (44-49 στο 26′) και ο Μπαρτζώκας έβλεπε τους παίκτες του να έχουν 1/16 τρίποντα μετά από το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα. Ωστόσο πάλι βρίσκοντας μεγάλα σουτ , οι ερυθρόλευκοι ξέφευγαν μπροστά στο σκόρ με μικρές διαφορές πριν κλίσει η 3η περίοδος παρά την πολύ καλή προσπάθεια επιθετικά και αμυντικά του Παναθηναϊκού .

Το 4ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι δεν κοίταξαν πίσω. Με καλύτερες άμυνες και τους ΜακΚίσικ και Μάρτιν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +7 (54-61), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου .Ο Μακίσσικ και ο Βεζένκοφ βρήκαν μεγάλα τρίποντα και ουσιαστικά κλείδωσαν την νίκη για την ομάδα τους .Ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη, κυρίως λόγω νευρικότητας, αλλά τα περισσότερα ήταν των γηπεδούχων, οι οποίοι έχασαν εντελώς την επαφή τους με το καλάθι, με τους Ντόρσεϊ και Σλούκα να στέλνουν τον Ολυμπιακό στο +16 (61-77), στο 38’. Ουσιαστικά, εκεί κρίθηκε το ματς, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 65-84.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/37 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (30/12 στις 21:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (29/12 στις 21:00).