Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Απόλλωνας Πάτρας – Παναθηναϊκός : Εύκολη επικράτηση για το “τριφύλλι” στην Πάτρα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του  Απόλλωνα Πάτρας στο κλειστό γυμναστήριο της Περιβόλας στην Πάτρα για την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να πιεστεί καθόλου στην Πάτρα κέρδισε με (90-48) τον Απόλλωνα για την 12η αγωνιστική της Α΄1 .Το “τριφύλλι ” δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Πάτρας και έφτασε τις 9 σερί νίκες στο πρωτάθλημα .

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε να προειγήτε μέχρι και με 29 πόντους στην τέταρτη περίοδο , σε έναν αγώνα που θα ξεχαστεί γρήγορα .Οι παίχτες του Νίκου Βετούλα δεν άντεξαν στην πίεση και απο την 1η περίοδο ήταν πίσω στο σκόρ με μεγάλες διαφορές δίχως να μπορέσουν να επιστρέψουν στον αγώνα μεχρι την λήξη του.

Να θυμίσουμε πως ο Απόλλωνας παρατάθηκε με 10 παίχτες μόλις χωρίς τους δύο νεοαποκτηθέντες  (ΜακΛιν και ο Ελάιτζα Μήτρου Λονγκ) αλλά και τον Διαμαντάκο ο οποίος είναι σε στάδιο αποθεραπείας μετά τον τραυματισμό του . Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Τάριλ Μέικον, περισσότερο για προληπτικούς λόγους εξαιτίας ενοχλήσεων στη γάμπα, στην προπόνηση της Κυριακής 16 Ιανουαρίου (σ.σ.: η μαγνητική ήταν καθαρή).

Αγώνας:

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν λίγο νωθρό επιθετικά καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν διστακτικά στον αγώνα κάτι που αποτυπώνεται και στο σκορ  (12-12 στο 7′).Αυτό έμελλε να ήταν και η τελευταία φορά που απείλησε ο Απόλλωνας τον Παναθηναϊκό.

Οι “πράσινοι ” ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και έφτασαν πολύ γρήγορα στο +29 (18-47 στο 18′), κλείνοντας εν τέλει το πρώτο μέρος με το +24 (23-47), που τους έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Ειδικά, αν σκεφτεί κανείς πως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν 9/30 εντός παιδιάς και 6 λάθη.

Στην ανάπαυλα το παιχνίδι δε άλλαξε ως προς τη ροή του .Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει επιθετικά πολλούς μαζεμένους πόντους και με την σκληρή πίεση στην άμυνα δεν άφησε δικαιώματα στον Απόλλωνα Πατρών να γυρίσει στον αγώνα .Το τελευταίο δεκάλεπτο ητάν διαδικαστικό .

Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους τριάντα πόντους μέχρι το φινάλε, με τους πράσινους να βρίσκουν -εκτός των άλλων- την ευκαιρία να δώσουν αρκετά λεπτά συμμετοχής στον Νεοκλή Αβδάλα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Συμεωνίδης – Λουλουδιάδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Δίπλαρος 6 (2/9 σουτ, 4 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα), Μολφέτας 5 (1), Ντέιβις 12 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμας 12 (3/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Ζούμπος, Παπαφωτίου, Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Παπαγιάννης 8 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 4 (1/7 σουτ, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Καββαδάς 8 (4/4 δίποντα), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αβδάλας 3 (1), Νέντοβιτς 17 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έβανς 12 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο).

Ομαδικά στατιστικά – Απόλλωνας Πάτρας: 13/33 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 11 επιθετικά), 8 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 24/37 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 9/11 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, στην αυλαία του α’ γύρου της regular season, ο Απόλλωνας Πάτρας δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Άρη (22/1, 17:00), ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να παίξει με τον Ηρακλή (24/1, 20:00).