Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Φοίνικας 2-3: Σπουδαία νίκη των Συριανών στο Ρέντη

Ζωντανός στη μάχη για τον τίτλο έμεινε ο Φοίνικας Σύρου που πανηγύρισε τεράστια νίκη σε ματς-θρίλερ στο Ρέντη (2-3) απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι Κυκλαδίτες νίκησαν για δεύτερη φορά σε διάστημα ενός μήνα τους Ερυθρόλευκους που ήταν βελτιωμένοι αλλά πλήρωσαν την έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση και βρήκαν τείχος στο φιλέ.

Πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό αυτή η ήττα αφού πλέον δίνεται η ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στην κορυφή της βαθμολογίας και στον ΠΑΟΚ να περάσει δεύτερος.

Στο πρώτο εντός έδρας ματς του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του διαγώνιο, Έγκλεσκαλνς, παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο και αρκετά θετικά σημάδια, ωστόσο δεν τελείωσε το ματς στα κρίσιμα σημεία και απώλεσε δύο βαθμούς από τον Φοίνικα.

Σε ένα δυνατό ντέρμπι, μεταξύ δύο εκ των διεκδικητών του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνη με 18 πόντους, ισοφάρισαν δύο φορές (1-1, 2-2) στα σετ και έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, όμως γνώρισαν τελικά, την ήττα στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι με τον πόντο που πήραν ναι μεν έφθασαν τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά το πιο πιθανό είναι μετά το τέλος της αγωνιστικής να βρεθούν στο κυνήγι του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ.

Ο Φοίνικας με το δίποντο, που έφερε η 7η νίκη, έφθασε στους 18β. Ενας πρώην αστέρας του Ολυμπιακού την περίοδο 2006-11, ο Μίτατρ Τζούριτς ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στον Φοίνικα, διαμορφώνοντας το τελικό 20-18 στο δραματικό τάι μπρέικ. Ο 33χρονος κεντρικός, MVP της 9ης αγωνιστικής, μαζί με Ανδρέα Φράγκο, ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τη νησιωτική ομάδα.

Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

Τα σετ 2-3 σε 2.06: 17-25 (21’), 25-23 (28’), 23-25 (28’), 25-18 (24’), 18-20 (25’)