Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Handball Premier: Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων»

Για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος της Handball Premier η ΑΕΚ επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 29-27 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και τον έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πραγματικό ντέρμπι στην Αίθουσα Γ. Κασιμάτης του ΟΑΚΑ και παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα που επιβεβαίωσε τη φήμη και τη βαθμολογική θέση των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα με πολύ δυνατή άμυνα και την ΑΕΚ να πετυχαίνει τα πιο πολλά τέρματά της μετά από λάθη τους στην επίθεση και τον τερματοφύλακα Μπάρμπα να πραγματοποιεί σημαντικές αποκρούσεις. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μια διαφορά 2 τερμάτων (6-8 στο 15’). Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα αμφιλεγόμενα δίλεπτα (χωρίς καν προηγουμένως να βγουν οι κίτρινες κάρτες ως είθισται) κατάφεραν με παίκτη παραπάνω και με σωστές επιλογές να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 11-9 στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-2 ισοφάρισαν πάλι σε 11-11 στο 26’ για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με την «Ένωση» προηγούμενη με 2 τέρματα (13-11) με κλέψιμο στην τελευταία φάση και εύστοχο τετ α τετ του Αραμπατζή ταυτόχρονα με την κόρνα της Γραμματείας. Να σημειωθεί ότι στην προηγούμενη φάση ο Ισπανός πίβοτ της ΑΕΚ Πλάθα Χιμένεθ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον ομόλογό του του ΠΑΟΚ Τάσο Τσαμουρίδη.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν δυνατά και στο β’ μέρος και με σερί 0-3 ξαναπήραν το προβάδισμα με 13-14 στο 34’ και 15-17 στο 39’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 22-20 στο 47’ με πρωταγωνιστή τον Ισπανό Μόγια.  Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο προηγούμενοι με 24-22 και στη συνέχεια έφτασαν στο +4 (26-22) με 6 λεπτά να υπολείπονται. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 28-26 ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 60’ και πλησίασε ακόμη περισσότερο σε 28-27 με το χρονόμετρο στο 59’30’’, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην τελευταία επίθεση να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και μάλιστα να πετύχουν ένα ακόμη γκολ για να γραφτεί το τελικό 29-27.

Πρώτη ήττα στη φετινή σεζόν για τον ΠΑΟΚ και πολύ σημαντική νίκη της περσινής πρωταθλήτριας ΑΕΚ που φέρνει τις δύο ομάδες ισόβαθμες στην κορυφή της Handball Premier με 12 βαθμούς σε ένα πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-11, 13-11 (ημίχρονο) 14-15, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27 (τελικό)

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Φλορίδο 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινη: Πλάθα (29:30 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 2/2 – 2/2

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν τα εξής: «Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Πρόεδρος της Α’ ομάδας, κ. Παπασταμάτης, απευθύνθηκε προς τους διαιτητές, χτυπώντας το χέρι του στο τραπέζι της γραμματείας, λέγοντας τα εξής: “Θα σας μάθω εγώ να σέβεστε την ΑΕΚ, θα δείτε τι θα πάθετε από Δευτέρα”». Εξέλιξη για την οποία σίγουρα θα επιληφθούν τα αρμόδια πειθαρχικά όργανα.