Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ηττήθηκε ο ΠΑΟΚ στη Ρουμανία

Με σκορ 32-21 από την Μίναουρ Μπάια Μάρε έχασε ο Δικέφαλος του Βορρά στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του European Cup στο Χάντμπολ Ανδρών. Η Ρουμάνικη ομάδα μπροστά σε περίπου 600 φιλάθλους έδειξε από την αρχή του παιχνιδιού την διάθεση και την ποιότητα που διαθέτει αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή ήττα.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Δικέφαλο πίσω στο σκορ με 17-10 χωρίς να μπορέσει στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει το εις βάρος του τελικό αποτέλεσμα με 32-21. Πλέον, ο ΠΑΟΚ στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί το μεσημέρι του Σαββάτου 19 Φεβρουαρίου στη Θεσσαλονίκη θα πρέπει να κερδίσει με δώδεκα (12) γκολ διαφορά για να περάσει στην προημιτελική φάση της τρίτης σε κύρος διασυλλογικής διοργάνωσης .

Για τον ΠΑΟΚ ο 23χρονος Σέρβος, Λούκα Στογιάνοβιτς σημείωσε τα περισσότερα τέρματα, συνολικά επτά (7) .

Αξίζει να σημειωθεί πως στο European Cup συμμετείχαν ακόμη τρεις (3) ελληνικές ομάδες εκ των οποίων οι Διομήδης Άργους, Δράμα και Πυλαία αλλά αποκλείστηκαν στους προκριματικούς γύρους .