Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ακόμα ορίζει την τύχη της! Πρώτη ήττα για την Προσοτσάνη στα play off

Κάποτε αυτό το σερί του αγαπημένου όσο και αγχωτικού «1:0» θα έσπαγε για την Προσοτσάνη, πόσο μάλλον όταν σήμερα παρουσία 350 περίπου φιλάθλων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» είχε αντίπαλο την ομάδα των Αμπελόκηπων, που και ποιότητα διαθέτει και ήρθε σ’ έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο παίζοντας το τελευταίο της χαρτί για το πρωτάθλημα.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Μιχάλη Τσοκακτσίδη με αδιαμφισβήτητο πρωταγωνιστή τον 17χρονο Παύλο Χατζηδημητρίου που σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του, πήραν ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας στο μίνι αυτό κατοστάρι τίτλου, φεύγοντας νικητές από το συγκεκριμένο γήπεδο για 1η φορά μετά τις 12 Σεπτεμβρίου του 1987 παρακαλώ!

Παιχνίδι όπου ταίριαζε απόλυτα η φράση «φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη» στα πρώτα του αναγνωριστικά λεπτά, με τη μεγάλη φάση να απουσιάζει μπροστά στα καρέ των δύο τερματοφυλάκων, πάντως ο πανύψηλος πορτιέρε της ΑΕΑ Χαραλαμπίδης, έπιασε 1ος δουλειά διορθώνοντας το λάθος του Κ. Κυσσίδη που έδωσε άθελά του ασσίστ στον Κ. Τσακμακίδη στο 27’.
Αυτό αποτέλεσε και το έναυσμα που έψαχνε η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου, η οποία με το σπρώξιμο από την κερκίδα καθώς οι φίλοι της στην σκεπαστή δε σταμάτησαν να παροτρύνουν τους παίκτες, έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ με το νεαρό Ματζιάρη, αλλά εκ νέου ο Χαραλαμπίδης είπε «όχι», με τη μοναδική πραγματικά κλασσική ευκαιρία των φιλοξενούμενων να καταγράφεται στα μισά του ημιχρόνου και τον Τρελόπουλο να πλασάρει από καλή θέση κάπως βεβιασμένα έξω.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με γκολ. Ένα γκολ που σίγουρα φέρουν ευθύνη οι μέχρι στιγμής στυλοβάτες της αμυντικής γραμμής Αβραάμ και Αστερίου, με τον Παύλο Χατζηδημητρίου να παγώνει μόλις στο 47’ το «Γεώργιος Μακρής». Κι αφού δεν έγινε άμεσα το 0:2 (σ.σ. ο Αβραάμ έσωσε με το ένα πόδι το κοντινό πλασέ του Τρελόπουλου), η Προσοτσάνη έγινε πιο πιεστική τόσο με τις κινήσεις από τον πάγκο, όσο κυρίως με τη μετατόπιση του Καλαϊτζή από το δεξί άκρο της άμυνας στη φυσική του θέση, στο αριστερό «φτερό». Χωρίς να δημιουργηθεί η πολύ μεγάλη ευκαιρία στο δεκάλεπτο 60-70 η άμυνα των Αμπελοκήπων ένιωσε για τα καλά την επιθετική ορμή των γηπεδούχων, ωστόσο το πολυπόθητο γκολ ισοφάρισης και ίσως κάτι παραπάνω από μισό τίτλο δεν ήρθε ποτέ.
Αντ’ αυτού στην κόντρα επίθεση ο Παύλος Χατζηδημητρίου «χτύπησε» για το τελικό 0:2 στο 85’, γκολ για το οποίο υπάρχει η αίσθηση ότι ο σκόρερ βρισκόταν ελαφρώς πιο μπροστά από τον Παπαμιχαήλ, με το υπόλοιπο του ματς μέχρι και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να καθίσταται ως τυπική διαδικασία.

Πλέον, με τις ισορροπίες να είναι λεπτές, καθώς τρεις ομάδες στριμώχνονται σε απόσταση 2 μόλις βαθμών, η Προσοτσάνη ακόμα και τώρα είναι αυτή που κρατάει στα χέρια της την υπόθεση «πρωτάθλημα», μιας κι αν κάνει το απόλυτο στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές θα πανηγυρίσει τον τίτλο το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης.

Τα στοιχεία του αγώνα

Α’ ΕΠΣ Δράμας – 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAY OFF
ΣΑΒΒΑΤΟ 09 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022 – 5μ.μ.
Δημοτικό Γήπεδο Προσοτσάνης «Γεώργιος Μακρής»

Διαιτητής: Σιουμπάρας Νίκος
Α’ Βοηθός: Τσακίρης Κώστας
Β’ Βοηθός: Μπουλής Τάσος

Λεπτό προς λεπτό:

12’. Ο Καραγκιοζίδης από αριστερά σηκώνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και το γυριστό σουτ του Π. Χατζηδημητρίου φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

13’. Συρτό σουτ του Περσίδη η μπάλα υπό την επιτήρηση του Αβραάμ φεύγει εκτός.

22’. Ωραίος συνδυασμός 4ων παικτών των Αμπελοκήπων με τον Περσίδη να επιχειρεί την τελική πάσα εκεί όπου ο Τρελόπουλος με καλό οπτικό πεδίο πλασάρει από τα όρια της περιοχής έξω.

27’. Ανενόχλητος ο Κ. Κυσσίδης γυρίζει κάτω από το κέντρο την μπάλα προς τον τερματοφύλακά του χωρίς όμως να δώσει δύναμη στην πάσα του κι ο Κ. Τσακμακίδης με κακό κοντρόλ…ανταποδίδει το λάθος του αντιπάλου του, δίνοντας την ευκαιρία στο Χαραλαμπίδη να πέσει σωτήρια στα πόδια του και να μπλοκάρει.

32’. Ο Τόπι βρίσκει τον Κ. Τσακμακίδη στο ημικύκλιο της περιοχής κι αυτός καταφέρνει να περάσει την μπάλα πιο δίπλα στον Ματζιάρη, σουτ προς το κέντρο της εστίας εκεί όπου ο δίμετρος Χαραλαμπίδης δεν έχει πρόβλημα να τεντώσει τα χέρια του και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

37’. Κόρνερ από δεξιά με τον Τρελόπουλο να βάζει δύσκολα στην άμυνα της Προσοτσάνης, από δύσκολη θέση και η κεφαλιά του Π. Χατζηδημητρίου η μπάλα παράλληλα στη γραμμή τέρματος απομακρύνεται από το Ρούσσο.

41’. Μακρινό σουτ του Τόπι μετά την πάσα του Κ. Τσακμακίδη αφήνει την μπάλα ο Χαραλαμπίδης να περάσει άουτ.

45’. Δευτερόλεπτα πριν ο κ. Σιουμπάρας σφυρίξει για τελευταία φορά στο α’ ημίχρονο, ο Αβραάμ απομακρύνει λανθασμένα εκτός περιοχής, αλλά για καλή του τύχη ο Τρελόπουλος από μακριά δε βρίσκει δίχτυα στην κενή εστία.

0:1 στο 47’. Κάθετη πάσα του Τρελόπουλου βγάζει ανάμεσα σε Αστερίου κι εξελθόντα Αβραάμ τον Π. Χατζηδημητρίου, οποίος προλαβαίνει τον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης και με διπλή προσπάθεια σε κενή εστία η 2η ανοίγει το σκορ.

51’. Από αριστερά ο Καραγκιοζίδης μπαίνει στην περιοχή και βρίσκει στήριγμα τον Περσίδη που με τη μία πασάρει στον Τρελόπουλο, πλασέ στην κλειστή γωνία με υπερένταση και το ένα πόδι ο Αβραάμ παραχωρεί το κόρνερ.

61’. Σέντρα του Παγώνη στον αέρα Τόπι και Μίτρε διεκδικούν την μπάλα η οποία φτάνει στον Κ. Τσακμακίδη το γυριστό σουτ του οποίου φεύγει περίπου ένα μέτρο πάνω από τα δοκάρια.

62’. Πλαγιοκόπηση του Καλαϊτζή και σέντρα στο ύψος της περιοχής προ του Κ. Τσακμακίδη ο Χαραλαμπίδης πέφτει σωτήρια στα πόδια του απομακρύνοντας πάνω στον Τόπι, ο πρώην όμως άσσος των Αμπελοκήπων νικήθηκε στη διπλή προσπάθειά του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

68’. Κόρνερ από τα αριστερά με το Ρούσσο να σημαδεύει τον αφύλακτο Τόπι, κεφαλιά του 27χρονου επιθετικού η μπάλα μισό μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

0:2 στο 85’. Ο Περσίδης προ του Παπαμιχαήλ επιχειρεί την κάθετη πάσα προς τον Π. Χατζηδημητρίου κι ο 17χρονος άσσος προλαβαίνει την έξοδο του Αβραάμ και με αριστερό πλασέ δίνει τη νίκη στην ομάδα του, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ στο β’ βοηθό.

90’. Ο Κ. Τσακμακίδης με γλυκιά σέντρα βρίσκει τον Τόπι που δεν μπορεί με το σουτ που επιχειρεί να βρει στόχο.

93’. Σέντρα σουτ του Καλαϊτζή αιφνιδιάζεται ο Χαραλαμπίδης, βλέπει ωστόσο την μπάλα να φεύγει δίπλα στα δοκάρια του άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ(Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Καλαϊτζής, Παγώνης, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Λίπο(60’ Γεωργιάδης), Περσιανλής(81’ Κέντογλου), Ρούσσος, Ματζιάρης(60’ Αντωνιάδης / 81’ Ευκαρπίδης), Κ. Τσακμακίδης, Τόπι.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ(Μιχάλης Τσοκακτσίδης): Χαραλαμπίδης, Γιαγκάζογλου(63’ Κλοκίδης), Αλ. Χατζηδημητρίου(81’ Μελίδης), Κ. Κυσσίδης(89’ Μπεσίκας), Τσερκέζος, Μίτρε, Καραγκιοζίδης, Αθ. Κυσσίδης, Π. Χατζηδημητρίου, Περσίδης, Τρελόπουλος.

* Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης/3ης αγωνιστικής σε play off/play out

• Νέα Αμισός-Ξηροπόταμος 3:1 (32’ πέν. & 60’ Θεοδοσιάδης -75’ Πούλας / 22’ πέν. Λυκίδης)
  • Βώλακας-Καλαμπάκι 6:0 (32’ Τσιμισκίδης – 36’ πέν. Μπόσκος – 45’ Π. Μποσκοψίου – 48’ Μαλίκης – 60’ Μαρίγκος – 88’ Μουζενίτοβ)
  • Πετρούσα-Χωριστή 1:1 (6’ Γάιδας / 25’ Βουτσινάς)
  • Προσοτσάνη-Αμπελόκηποι 0:2 (47’ & 85’ Π. Χατζηδημητρίου)

• Αρκαδικός-Κουδούνια 2:3 (30’ Τόντρι -93’ Μητρούσης / 8’ Μασκαλίδης – 44’ Νεβεσκιώτης – 76’ Γιαριτζίδης)
  • Δοξάτο-Φωτολίβος 1:1 (34’ Αποστολίδης / 9’ Ρουμελιώτης)
  • Καλλίφυτος-Κάτω Νευροκόπι 4:1 (10’ Παρουτσής – 45’ Μαντάς – 60’ Παυλίδης – 92’Φερσιζίδης / 65’ πέν. Τσακίρης)
  • Άγιος Αθανάσιος-Ακρίτας Ν.Κρ. 1:0 (21’ Δ. Τουμαντζίδης)
  • Καστρινός-Καλή Βρύση 4:0 (11’ Στάικος – 14’ & 60’ Αλμανίδης – 81’ Βέις)