Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Αποχαιρέτησε τη σεζόν με άνετη νίκη ο ΚΑΟΔ

Με χαμόγελα και αισιοδοξία για το μέλλον αποχαιρέτησε την αγωνιστική χρονιά ο ΚΑΟΔ κερδίζοντας για την 18η και τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας τον Αρίων Ξάνθης με το άνετο και επιβλητικό 88-62. Η δραμινή ομάδα ολοκλήρωσε την σεζόν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, δείχνοντας και στο τελευταίο ματς απέναντι στον 4ο της βαθμολογίας Αρίων ότι μπορούσε να τα πάει και καλύτερα…

Στο αγωνιστικό μέρος δεν χωράει κάποια ιδιαίτερη κριτική στο ματς με το τελικό σκορ να τα λέει όλα. Η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε 30-16 στην πρώτη περίοδο και κάποια στιγμή στη 2η περίοδο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους. Με ένα σερί οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (46-35), αλλά με τρίποντο του Μπόζη στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 51-37.

Τυπική διαδικασία η τρίτη περίοδος, με την διαφορά να αγγίζει και τους 30 πόντους και τον ΚΑΟΔ να έχει σε μεγάλη μέρα τους Κουμλέλη, Μπόζη και Χαρισμίδη, έφτασε στο 73-46. Ανοιχτό παιχνίδι στην τελευταία περίοδο και μέσα από το χειροκρότημα των δραμινών φιλάθλων φτάσαμε στο τελικό 88-62.

Αξίζει να αναφερθεί, ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι 2 ομάδες σήκωσαν πανό κατά του πολέμου στην Ουκρανία.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-37, 73-46, 88-62.

ΚΑΟΔ (Νίκος Γρηγοριάδης): Γαϊτανίδης 10 (2), Κουμλέλης 19 (2), Μπόζης 21 (3), Μούκας, Στυλίδης 7(1), Χαρισμίδης 13 (2), Γαϊτάνης 8(2), Γρηγοριάδης, Σιταρίδης 4, Μελιάδης 2, Βασιλείου 2, Σιρλατζής, Μπέσσας.

Αρίων Ξάνθης (Ιωάννης Θερμός): Κουρτίδης, Μελαδιανός, Γρούδος 21, Θεοδωρίδης 6, Χριστοφορίδης 9 (1), Σαββουλίδης 2, Καρανικολίδης 9 (1), Τσίτσος 2, Πενλίδης, Μπουτζεκτσή 4, Ζαμπάκης 9 (2), Ράπτης.