Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ19 η Εθνική νεανίδων

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία η Εθνική νεανίδων επικράτησε με 3-0 σετ την Γαλλία το απόγευμα της Κυριακής (10/4, 19.15) στο κλειστό γυμναστήριο «Ηλίας Τριανταφυλλίδης» στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, και πήρε την απευθείας πρόκριση για τη τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νεανίδων Κ19.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωβόλεϊ Κ19 μετά από 8 χρόνια όταν είχε καταλάβει την 4η θέση στην Ευρώπη. Η τελική φάση θα διεξαχθεί στη Βόρεια Μακεδονία από 27 Αυγούστου έως 4 Σεπτεμβρίου.

Ο αγώνας

Η Γαλλία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 10-5. Η εθνική μας ομάδα μείωσε το σκορ γρήγορα και πέρασε μπροστά με 16-15, με επιθέσεις κυρίως της Ανθούλη. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το πρώτο σετ καθώς πήγαινε πόντο πόντο ως το τέλος φθάνοντας το σκορ στο 24-24 και μετά από τέσσερα χαμένα σετ μπολ, με λάθος της Γαλλίας γράφτηκε το 28-26 και το 1-0 σετ της Ελλάδας. Εύκολο έργο είχε η Εθνική μας ομάδα στην συνεχεία και στο δεύτερο σετ, καθώς το 5-4 της Γαλλίας έγινε γρήγορα 14-5 για την Ελλάδα, με τα σερβίς της Αγγελοπούλου (με δύο άσσους) να δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη στην επίθεση της Γαλλίας διαμορφώνοντας το ευρύ σκορ 25-13 και το 2-0 σετ. Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο τρίτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς με επίθεση της Ζαφειρίου η Εθνική προηγήθηκε με 6-2. Με την Αλλαγιάννη να σταματάει δύο συνεχόμενες φορές τις αντιπάλους τους έγινε το 9-3 και από εκεί και ύστερα η διάφορα σταδιακά ολοένα και μεγάλωνε ώσπου να φθάσει στο τελικό σκορ 25-13 και στην επιβλητική νίκη της εθνικής μας με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (26-28, 13-25, 13-25) σε 70′

Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΓΑΛΛΙΑ (Φαμπρίς Βιάλ): Ντιουφ 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γκιγκεντί 1 (1/6 επ.), Σαλκ 3 (2/12 επ., 1 άσσος, 30% υπ. – 4% άριστες), Βεργκέ 1 (1 μπλοκ), Λεγκρόν 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαρμπέ 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 13% άριστες) / Κασαντί (λ, 53% υπ. – 26% άριστες), Λε Μπερ, Μπλον, Μπαλφέ, Βελινό 1 (1 άσσος).