Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Αγώνας συγκινήσεων!

Πιερικός – Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Στο ντέρμπι της σωτηρίας στον Βόρειο όμιλο «μελανόλευκοι» και «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι στο δημοτικό στάδιο της Κατερίνης σε μια αναμέτρηση με εναλλαγές συναισθημάτων! Ο Πιερικός έσωσε το ματς πετυχαίνοντας γκολ στις καθυστερήσεις, ενώ «ταφόπλακα» αποτελεί αυτή η ισοπαλία για τον Ολυμπιακό Βόλου όσον αφορά τον στόχο της παραμονής στη SL2!

Στο 35ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι του Βόλου προηγήθηκαν με τον Σιαφά! Ο επιθετικός από την Ισημερινή Γουινέα σούταρε στην κίνηση και σκόραρε έπειτα από σέντρα του Μαρκοπουλιώτη! Ο Πιερικός απάντησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55’ με το κοντινό πλασέ του Κανούλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ! Ωστόσο ο Ολυμπιακός ξαναπήρε το προβάδισμα στο 71’ με το όμορφο γυριστό σουτ του Κότος! Ο Πιερικός δεν το έβαλε κάτω, πίεσε αρκετά και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 93ο λεπτό και πάλι με τον Κανούλα, ο οποίος από κοντά σημείωσε το τελικό 2-2!

Πιερικός: Γαλάνης, Μηλιώτης (67’ λ.τ. Χατζάρας), Χαρτσιάς, Παντελιάδης, Κουκόλης, Τόσκας (63’ Σουντάρ), Κριμιτζάς (80’ Φωκαΐδης), Ζαφειράκης (80’ Μπουόλι), Ντίνας, Β.Παπαδόπουλος, Κανούλας
Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοφ, Παπακώστας, Μαρκοπουλιώτης, Φιλίποβιτς (72’ λ.τ. Γκαργκαλατζίδης), Στάμου, Κόλα, Μάνγκα, Κουντουριώτης (62’ Ξύδας), Κότος (84’ Ντιαμπί), Βερνάρδος, Σιαφά