Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Προπονητής της χρονιάς για την φετινή Basket League ο Φώτης Τακιανός

Προπονητής της χρονιάς στην φετινή Stoiximan Basket League αναδείχθηκε Φώτης Τακιανός. Ο 53χρονος τεχνικός της Λάρισας ανέλαβε τα ηνία της ομάδας στις 16 Νοεμβρίου, όπου βρισκόταν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-5, και μέσα σε λίγους μήνες κατάφερε και την οδήγησε στο 12-12 και την 6η θέση στην βαθμολογία της κανονική διάρκειας, ενώ στην τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος κατέκτησε την 4η θέση, ολοκληρώνοντας το μπασκετικό “θαύμα”. Επίσης, στα playoffs των ημιτελικών έφθασε την σειρά στο game 5 με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό δυσκολεύοντας τον μάλιστα πολύ, ενώ νωρίτερα είχε αποκλείσει με μειονέκτημα έδρας τον εξαιρετικό και φέτος Κολοσσό Ρόδου.

Παρόλο που η Λάρισα δεν κατέκτησε κάποιο τρόπαιο την φετινή σεζόν, πολλοί είναι αυτοί που θα θεωρήσουν πως αδίκως αναδείχθηκε ο Φώτης Τακιανός καλύτερος προπονητής της χρονιάς και θα έπρεπε στην θέση του να βρίσκεται ο Γιώργος Μπαρτζώκας του Ολυμπιακού, καθώς αυτός ήταν που κατέκτησε όλους τους εγχώριους τίτλους για την φετινή χρονιά.
Πολλές φορές όμως και ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπως αυτές, τα τρόπαια, οι τίτλοι, οι διακρίσεις, τα μετάλλια, οι πρώτες θέσεις και οι κατακτήσεις πρωταθλημάτων δεν είναι αρκετές μπροστά σε αυτό που κατάφερε ο κόουτς Τακιανός και η Λάρισα. Προφανώς και ο Φώτης Τακιανός με την ομάδα της Λάρισας πέρα από την 4η θέση στην τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος δεν κατέκτησε κάτι από τα παραπάνω, όμως αυτό που κατάφερε και κατέκτησε σε ελάχιστο χρονικό διάστημα είναι ίσως το πιο σημαντικό από όλα, τον σεβασμό και την εκτίμηση όλων όσων ασχολούνται με το μπάσκετ αλλά και το πιο δύσκολο, να δώσει ζωή και χαρά σε μια ολόκληρη πόλη, να συσπειρώσει τον κόσμο της ομάδας γύρω από αυτήν και να τον οδηγήσει να έρθει να γεμίσει τις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου της Λάρισας να παρακολουθήσει ωραίο μπάσκετ με την ομάδα να μάχεται από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, μέχρι την κόρνα της λήξης που ο διαιτητής θα σφυρίξει για τελευταία φορά και ομάδα και κόσμος θα γίνουν ένα μέσα στο παρκέ ανεξαρτήτου αποτελέσματος.