Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Live: Ολυμπιακός-Μακάμπι Χάιφα

Καλησπέρα σας από τον Αθλητικό Κόσμο!

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ολυμπιακός – Μακάμπι Χάιφα, που διεξάγεται στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ο αγώνας αποτελεί τον 2ο για τα προκριματικά του Champions League και η μετάδοση του είναι από το Cosmote Sport 1. Σε περίπτωση ισοπαλίας, με οποιοδήποτε σκορ, θα πάμε σε παράταση γιατί ΔΕΝ ισχύει το εκτός έδρας γκολ.

Εκπλήξεις και πάλι από τον Πέδρο Μαρτίνς στον επαναληπτικό της 2ης προκριματικής φάσης του Champions League κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα στο Καραϊσκάκη. Ο Πορτογάλος τεχνικός επιλέγει να αφήσει στον πάγκο τόσο τον Γιαν Εμβιλά όσο και τον Αγκιμπού Καμαρά, προκειμένου να ξεκινήσει με τριάδα κεντρικών χαφ τους Μπουχαλάκη, Κανέ και Μαντί Καμαρά. Οι δυο αυτές αλλαγές (Μαντί αντί Αγκιμπού και Μπουχαλάκης αντί Εμβιλά) είναι και οι μοναδικές δύο σε σχέση με το 1-1 του Ισραήλ. Κατά τα άλλα, ο Βατσλίκ είναι στο τέρμα, η τετράδα άμυνας από αριστερά προς τα δεξιά αποτελείται από τους Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μανωλά και Βρσάλικο, ενώ Μασούρας και Ζίνκερναγκελ πλαισιώνουν τον Τικίνιο στην επιθετική τριπλέτα σε αυτό το κλασικό 4-3-3 του Πορτογάλου τεχνικού.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Πολωνός Ντάνιελ Στεφάνσκι. Ο 45χρονος διαιτητής θα έχει βοηθούς τους συμπατριώτες του, Ντόουλ Γκόλις και Μίχαλ Ομπούκοβιτς, ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Τόμας Βάιντα.

*Το κείμενο θα ανανεώνεται συνεχώς.

• 0′: Μπαίνει η ομάδα του Ολυμπιακού για ζέσταμα.

• 20 λεπτά περίπου για τη σέντρα.

• Οι ομάδες πάνε προς τα αποδυτήρια.

• Μετράμε αντίστροφα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης.

• Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

• Σέντρα στο ματς!

•  1′  Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

2′ Με ρίσκο ο Βατσλίκ που έκανε ντρίμπλα πάνω σε αντίπαλο ενώ τον πίεζε ψηλά. Του βγήκε η ντρίμπλα.

4′  Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Μακάμπι Χάιφα.
• ΓΚΟΛ για την Μακάμπι Χάιφα (0-1), σκόρερ ο Σέρι με εκπλητική εκτέλεση φάουλ.

6′  Καλή ευκαιρία για τη Μακάμπι.

7′ Σέντρα Κορνού που μπλοκάρεται.

9′  Η Μακάμπι πιέζει ψηλά τον Ολυμπιακό.

11′ Κερδισμένο κόρνερ ο Ολυμπιακός από μπαλιά Βρσάλικο.

14′  Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

16′ Μπαλιά Κανέ που δεν την πρόλαβε ο Ζίνκερναγκελ.

18′ Σουτ από τον Μαντί Καμαρά μετά από κερδισμένο φάουλ του Κανέ. Έξω η μπάλα.

20′ Μπαλιά από τους παίκτες της Μακάμπι απευθείας έξω.

• Φτάσαμε στο πρώτο εικοσάλεπτο, 1-0 το σκορ υπέρ της Μακάμπι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σέρι.

24′  Ακόμη ένα κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΟΥ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗ. Θυμίζουμε δεν υπάρχει VAR.

Αποβάλλεται από τον πάγκο ο βοηθός του Μαρτίνς και Cooling break.

31′ Βγήκε και μπλόκαρε ο Κοέν.

32′ Φάουλ του Ρέαμπτσιουκ που βλέπει και κίτρινη.

33′ Η άμυνα του Ολυμπιακού βγάζει τη φάση μετά την προσπάθεια του Σερί για ‘κομπίνα’ στο φάουλ.

37′ Κίνηση και σουτ Πιερό που μπλοκάρεται.

38′ Σουτ του Σερί έξω.

• Σε κακή αγωνιστική κατάσταση το κέντρο του Ολυμπιακού και στο σημερινό παιχνίδι.

39΄ Σέντρα για τον Μασούρα, δεν μπόρεσε να κατεβάσει τη μπάλα ο άσος του Ολυμπιακού.

40′ Ο Μαντί Καμαρά ελίσσεται και στέλνει τη μπάλα έξω τελικά. Κερδισμένο φάουλ του Τικίνιο.

42′  Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

43′ Φάουλ πάνω στον Ζίνκερναγκελ σε αρκετά καλό σημείο.

43′ Κεφαλιά Σισέ που μπλοκάρεται μετά από φάουλ Ζίνκερναγκελ που κόπηκε.

Ο Μπουχαλάκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά, αυτή πήρε ύψος, αλλά ο Κοέν μπλόκαρε.

45′  Καλό σουτ ο Μασούρας έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

Έξτρα χρόνος 6 λεπτά και φάουλ πάνω στον Τικίνιο.

45+2′ Κίτρινη κάρτα στον Πλάνιτς για διαμαρτυρία.

45+3′ Ο Βατσλίκ βγαίνει και μπλοκάρει προ του Πιερό.

45+5′  Ακόμη ένα κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

45+6′ Φάουλ πάνω στον Μπουχαλάκη.

• Τεράστια ευκαιρία η Μακάμπι και τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ένας Ολυμπιακός ο οποίος παρουσιάζει ξανά προβλήματα στο κέντρο και δεν δείχνει την απόλυτη συγκέντρωση.

Στον αγωνιστικό χώρο ξανά οι δύο ομάδες.

• Ξεκίνησε το 2ο μέρος!

47′ Σουτ του Κανέ έξω.

48′ Φάουλ για τη Μακάμπι.

51′ Επικίνδυνο διώξιμο Σισέ προς την εστία του Ολυμπιακού που πηγαίνει κόρνερ. Προσπάθησε να κόψει τον Πιερό.

53′ Φάουλ που έκανε ο Κανέ στον Σερί.

54΄ Κεφαλιά ο Πιερό, άουτ η μπάλα.

Κίτρινη κάρτα στον Μοχάμεντ που έκοψε με φάουλ την αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

56′  Σουτ ο Μοχάμεντ, δεν ανησύχησε ο Βατσλικ.

57′  Κίτρινη κάρτα στον Κανέ.

Εμβιλά, Κούντε, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί στην προθέρμανση.

Θα μπει Ελ Αραμπί, ο οποίος νωρίτερα γνώρισε την αποθέωση του κόσμου.

• 60΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της Μακάμπι, ο Τικίνιο προσπάθησε να σουτάρει, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς.

• ΓΚΟΛ Η ΜΑΚΑΜΠΙ. Με καρφωτή κεφαλιά ο Πιερό νικάει τον Βατσλίκ για το 2-0. Πλέον ο Ολυμπιακός χρειάζεται ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για την πρόκριση.

Ελ Αραμπί μέσα. Κανέ έξω. Κούντε αντί Ζίνκερναγκελ.

• ΓΚΟΛ Η ΜΑΚΑΜΠΙ. Ο Πιερό σκοράρει ξανά και κάνει το 3-0. Ανύπαρκτος ο Ολυμπιακός στο 2ο ημίχρονο.

‘Εεε οοο αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό”, ακούγεται από μερίδα του κόσμου και κυρίως από την 7.

68′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Μασούρα.

Φτάσαμε στο 70΄, η Μακάμπι προηγείται με 3-0 του Ολυμπιακού. Cooling Break τώρα.

Αραντ αντί Αζίζα. Μεναχέμ αντί Κορνού για την Μακάμπι.

74′  Καλό σουτ ο Πιερό, λίγο άουτ η μπάλα.

75′ Πιερό το σουτ λίγο έξω.

76′ Προσπάθεια Μαντί Καμαρά που κόβεται.

77′ Εμβιλά αντί Μαντί Καμαρά.

78′ Σερί έξω, ακόμα μία ευκαιρία για την ομάδα από το Ισραήλ.

79′ Φάουλ πάνω στον Ρέαμπτσιουκ, καμία ανησυχία στην συνέχεια της φάσης.

82′ Σουτ του Καρβάλιο έξω.

83′  Σουτ ο Πιερό, εύκολα ο Βατσλικ.

85′ Πήγε να γίνει αναμπουμπούλα στην άμυνα και να σκοράρει και 4η φορά η Μακάμπι αλλά έκοψε ο Σισέ.

86′  ΓΚΟΛ Η ΜΑΚΑΜΠΙ. Ο Αμπού Φανί με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-0. Ντροπιαστική εμφάνιση των «ερυθρόλευκων».

• ΤΕΛΟΣ. Ο Ολυμπιακός θα γνωρίσει μία ντροπαστική ήττα με 0-4 απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα και θα συνεχίσει στο Europa League.