Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Live: ΠΑΟΚ – Λέφσκι Σόφιας

Καλησπέρα σας από τον Αθλητικό Κόσμο!

Είμαι ο Βαγγέλης Δούρβας και μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΠΑΟΚ – Λέφσκι Σόφιας, που διεξάγεται στο γήπεδο της Τούμπας. Ο αγώνας αποτελεί τον 2ο για τα προκριματικά του Conference και η μετάδοση του είναι από το Novasports Prime. Ο «Δικέφαλος» ηττήθηκε στην Βουλγαρία με 2-0 και χρειάζεται δύο γκολ για παράταση και τρία (ή παραπάνω) για να προκριθεί αυτός.

Οι συνθέσεις των ομάδων είναι οι εξής: ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας, Σοάρες, Αουγκούστο, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα, Ντάντας, Νάρεϊ. Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ, Σβαμπ, Τσαούσης, Ρικάρντο, Φ. Σοάρες, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Κούτσιας, Μπράντον.

Λέφσκι Σόφιας (Στοΐλοφ): Μιχαΐλοφ, Πετρίς, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Γκάλτσεφ, Κράστεφ, Μιλάνοφ, Φαν ντερ Κάαπ, Ρονάλντο, Γουέλντον, Μπάρι. Στον πάγκο:  Αντρέεφ, Ζαγκόροφ, Χόλντερ, Σοάρες, Κράεφ, Μίτκοφ, Στογιάνοφ, Πέτκοφ.

Τον αγώνα θα διευθύνει ο Ισπανός διαιτητής, Θέζαρ Σότο Γράδο. Ο 42χρονος ρέφερι, ο οποίος δεν έχει σφυρίξει ποτέ αγώνα Ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη, θα έχει βοηθούς τους συμπατριώτες του, Ικερ ντε Φρανσίσκο και Κάρλος Αλβαρες Φερνάντες, ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Αλεχάντρο Ρουίθ.

*Το κείμενο θα ανανεώνεται συνεχώς.

Η Θύρα 4 θα είναι κλειστή λόγω ποινής που εκτίει ο ΠΑΟΚ.

Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ματς.

• ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ.

2′ Πρώτη απόπειρα της Λέφσκι να απειλήσει, μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι.

Passing-Game από τον ΠΑΟΚ.

5′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ που πάτησε περιοχή, έδιωξε η Λέφσκι, κρατά μπάλα ο ΠΑΟΚ.

10′ Πρώτη στατική μπάλα για τη Λέφσκι, έδιωξε ο ΠΑΟΚ.

12′ Επιθετικό φάουλ στον Ίνγκασον.

13′: Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, τη δέχεται ο Κούρτιτς του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία.

14′ Άουτ πήρε ο Κόρντομπα.

16′ Σουτ του Νάρει, η μπάλα άουτ, πρώτη ευκαιρία για τον Δικέφαλο.

20′ Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σέντρα με διπλή προσπάθεια.

22′ Ο Ντάντας δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ρόλο του δεκαριού και ο Νάρεϊ του φορ και προς το παρόν ο ΠΑΟΚ είναι σχετικά ακίνδυνος.

22′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

23′ Οφσάιντ ο Ζίβκοβιτς.

• 25′ ΓΚΟΛ Η ΛΕΦΣΚΙ, 0-1 για τους Βούλγαρους. Σκόρερ ο Γουέλντον.

• Cooling-Break τώρα.

30′ Μισή ώρα αγώνα και ο ΠΑΟΚ δεν έχει κάποια αξιόλογη φάση.

31′: Ο Αουγκούστο έβγαλε ωραία μπαλιά προς τον Νάρεϊ όμως ο Μιχαϊλοφ βγήκε έγκαιρα και έπιασε τη μπάλα.

33′ Μπαλιά του Ίνγκασον δεν τα κατάφερε ο Κουαλιάτα.

35′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Στο 36′ οι δύο ομάδες έχουν από μία τελική, με την Λέφσκι να προηγείται 0-1.

42′: Επικίνδυνο γύρισμα του Πετρίς από τη δεξιά πτέρυγα της βουλγαρικής ομάδας όμως ο Κοτάρσκι έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

45′ Ο ΠΑΟΚ κρατά μπάλα, όμως δεν έχει καταφέρει να απειλήσει.

45+1 Σέντρα του Ράφα Σοάρες προβολή του Νάρει άουτ.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την Λέφσκι να προηγείται 1-0 στο γήπεδο της Τούμπας και τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται 3 γκολ για παράταση. Γενικά κακή εικόνα της ομάδας του Λουτσέσκου, χωρίς φάσεις και χωρίς δημιουργία. Επιστροφή σε λίγο.

Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια ετοιμάζονται.

Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια οι αλλαγές, Κουαλιάτα και Ράφα Σοάρες βγαίνουν.

• ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

47′: Απειλεί η Λέφσκι με τον Κράστεφ να υποδέχεται τη μπάλα και να σουτάρει κάτω από τα πόδια του Ίνγκασον, άουτ.

48′ Σέντρα του Ζίβκοβιτς άουτ.

52′ Παράλληλη του Ντάντας, δεν πρόλαβε ο Νάραϊ να μπει στην πορεία της μπάλας.

54′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Νάρει εκτέλεσε, άουτ η μπάλα.

• ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ! 1-1 ΣΤΟ 56ο ΛΕΠΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΑΝΤΑΣ, 2 ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

60′ Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ.

61′ Ο Νάρει δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

63′ Κίτρινη στον Κάργα και κίτρινη στον Αουγκούστο. Ο Ισπανός δεν έδωσε καθαρό φάουλ στον Νάραϊ, η Λέφσκι βγήκε στο τρανζίσιον και κέρδισε στατική μπάλα, η κίτρινη στον Έλληνα στόπερ ήταν για το φάουλ και στον Βραζιλιάνο χαφ για διαμαρτυρία.

65′ Εκτέλεσε φάουλ ο Μιλάνοφ, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

66′ Ο Κούτσιας στη θέση του Λύρατζη.

70′ Οφσάιντ ο Κούτσιας.

72′ Ο Σβαμπ στη θέση του Κάργα.

73′ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη για τον Αουγκούστο.

76′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

77′ Φάουλ και κίτρινη για τον Κράστεφ.

78′ Πλασέ του Μπίσεσβαρ, άουτ η μπάλα.

80′ Κόκκινη ο Βιεϊρίνια έπειτα από διαμαρτυρίες. Κόκκινη και στον πάγκο, στον Γιώργο Τσανάκα.

83′ Ο Κράεφ στη θέση του Ρονάλντο για την Λέφσκι.

86′ Ο Πετκόφ στη θέση του Μιλάνοφ.

86′ Κίτρινη και ο Ίνγκασον.

Κίτρινη στον Φαν Ντερ Καπ.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων για την ολοκλήρωση του αγώνα.

92′ Πλασέ του Ουέλτον άουτ.

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο ΠΑΟΚ ΘΑ ΒΓΕΙ ΙΣΟΠΑΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΦΣΚΙ ΣΟΦΙΑΣ (1-1) ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ EUROPA CONFERENCE LEAGUE, ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΣΚΟΡ ΕΙΝΑΙ 1-3. Σας ευχαριστούμε για την παρακολούθηση. Ακολουθεί αναλυτικό άρθρο για τον αγώνα.