Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Χάντμπολ Γυναικών: Ήττα-καμπανάκι από την Πυλαία ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις στις καλές επιθέσεις της Πυλαίας και ηττήθηκε 27-31 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΕΣΧ Πυλαίας έδειξε πως ενισχύθηκε σημαντικά και ουσιαστικά αυτό το καλοκαίρι, αφού λίγο μετά το δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα με 5-8, με τον ΠΑΟΚ Mateco να επανέρχεται και να ισοφαρίζει σε 9-9.

Όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει την ψυχραιμία του, αλλά και να ανοίξει την «ψαλίδα» στα πέντε τέρματα (10-15) με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 11-15 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα σε 16-16, όμως μετά οι παίκτριες του Πελεκίδη έκαναν πολλά λάθη με αποτέλεσμα η ομάδα της Πυλαίας να πάρει προβάδισμα επτά τερμάτων (18-25) στο 45′.

Στην τελική ευθεία του αγώνα ο ΠΑΟΚ Mateco προσπαθούσε όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας είχε το μομέντουμ, ο ΠΑΟΚ Mateco δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι γνώρισε την ήττα με 27-31.

ΠΑΟΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας: 27-31

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 7-8, 9-9, 10-12, 11-15 (ημχ.) 14-16, 17-20, 18-25, 21-26, 24-28, 27-31.