Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Μόνη πρώτη στην κορυφή με μπροστάρη τον Κώστα Τσακμακίδη! (pics)

Παρέλαση τίτλου..
..με σημαιοφόρο τον Κώστα Τσακμακίδη πραγματοποίησε η Προσοτσάνη στη δύσκολη παραδοσιακά έδρα του Αγίου Αθανασίου, επικρατώντας του τοπικού Μέγα με ανατροπή στο σκορ παρουσία 250 φιλάθλων των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου πέραν της δικής της νίκης είδε τους μέχρι πριν την έναρξη της 3ης αγωνιστικής συγκατοίκους της (σ.σ. Χωριστή και Καλαμπάκι) να χάνουν βαθμούς κι έτσι πλέον φιγουράρει από πολύ νωρίς εκεί που τερμάτισε τον περασμένο Απρίλιο κι εκεί που θέλει να βρεθεί στο φινάλε και του φετινού μαραθωνίου.

Το ματς δεν ξεκίνησε όμως ιδανικά για τους «κυανόλευκους», καθώς παρά την υπεροχή και τις δύο τελικές του Παυλίδη, οι σκληροτράχηλοι γηπεδούχοι του Μπάμπη Ζεκερίδη μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον αμφίβολο λόγω ενοχλήσεων στο δικέφαλο Δημήτρη Τουμαντζίδη να σκοράρει σε κενή από τερματοφύλακα εστία (1:0 στο 17’).
Ο κακός αγωνιστικός χώρος, αλλά και η μέτρια μέρα των αποκαλούμενων «βαριών χαρτιών» της αρχικής 11άδας, έδειχναν πως το απόγευμα στον Άγιο θα ήταν δύσκολη υπόθεση για την Προσοτσάνη, ωστόσο η 2η φετινή ασσίστ του Τόπι και το 1ο γκολ του 16άχρονου Αντώνη Ματζιάρη (1:1 στο 34’), επανέφεραν όχι μόνο την ισορροπία στο σκορ, αλλά κυρίως τη δυνατότητα στον τεχνικό των πρωτοπόρων να προχωρήσει χωρίς το άγχος της διαφαινόμενης ήττας, σε 4εις παρακαλώ διορθωτικές κινήσεις με την έναρξη της επανάληψης.

Η Προσοτσάνη πήρε την μπάλα στα πόδια της, απειλούσε πλέον είτε από δεξιά είτε από αριστερά την άμυνα του Μέγα κι από το μαγικό πόδι του Δημήτρη Καλαϊτζή (σ.σ. δύο ασσίστ) προήλθε η πλήρης ανατροπή σκηνικού με μπροστάρη τον Κώστα Τσακμακίδη, που είχε περάσει στην ανάπαυλα στο ματς (1:2 στο 67’ κι 1:3 στο 79’).
Οι φανατικοί φίλοι των φιλοξενούμενων είχαν πλέον στήσει το δικό τους πάρτι στις εξέδρες του γηπέδου του Αγίου Αθανασίου και ούτε το γκολ μείωσης στο σκορ του Δεληγιώρογλου (2:3 στο 83’) στάθηκε ικανό να αλλάξει περαιτέρω την εικόνα του παιχνιδιού μέχρι και το 5ο λεπτό του έξτρα χρόνου που κράτησε ο ρέφερι της αναμέτρησης.

Λεπτό προς λεπτό:

5’. Πρώτο κόρνερ στο ματς από αριστερά με τον Τόπι να εκτελεί και την άμυνα να χάνει τον Παυλίδη που πιάνει την κεφαλιά μόλις άουτ.

10’. Από δεξιά βγαίνει ο Πετρίδης που επιχειρεί τη δύσκολη σέντρα και τον Καραγιαννίδη ν’ απομακρύνει πάνω στον Παυλίδη που από το ημικύκλιο σουτάρει έξω.

1:0 στο 17’. Ένα οφθαλμοφανές φάουλ εκτός περιοχής του Αγίου υπέρ του Γουνατίδη στην εξέλιξη της φάσης έγινε φάουλ σε μέση απόσταση για το Μέγα και στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Α. Τουμαντζίδη έγινε..ασσίστ κι ο Δ. Τουμαντζίδης σε κενή από τερματοφύλακα εστία άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

25’. Από αριστερά φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Καλαϊτζή, γυριστή κεφαλιά στο 1ο δοκάρι ο Γουνατίδης στην εξωτερική πλευρά των διχτυών η μπάλα.

26’. Ο Παπαζώτος από μέση απόσταση επιχειρεί το δυνατό σουτ για να μπλοκάρει σταθερά ο Καγγελίδης.

32’. Η άμυνα της Προσοτσάνης ολιγωρεί στη βαθιά μπαλιά του Μουρουζίδη με αποδέκτη τον Μπαμπασαλή που έξυπνα στοπάρει και βλέποντας τον τερματοφύλακα εκτός θέσης πιάνει το πλασαριστό σουτ λίγο πάνω όμως από το οριζόντιο δοκάρι.

1:1 στο 34’. Ο Τόπι που είχε περάσει σε θέση κρυφού φορ πέρασε την κάθετη βγάζοντας “off” την άμυνα του Αγίου κι ο Ματζιάρης πάνω στην κίνηση από δύσκολη γωνία πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα Ιωσηφίδη.

38’. Φάση καρμπόν αυτή τη φορά ο Λίπο σκάβει και βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Ματζιάρη, αλλά το πλασέ του είναι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

38’. Μπαλιά του Τόπι στο 2ο δοκάρι κινείται ο Γουνατίδης που κάνει το πλασέ και με υπερένταση ο Παπουνίδης βάζει την κόντρα και παραχωρεί το κόρνερ.

39’. Στο κόρνερ εκτελεστής ο Καλαϊτζής με την μπάλα να φτάνει στον αφύλακτο στο 2ο δοκάρι Τόπι, μονοκόμματο πλασέ λίγο πάνω από τα δοκάρια άουτ.

45’. 4ο και τελευταίο κόρνερ στο α’ μέρος για την Προσοτσάνη με τον Καλαϊτζή να βρίσκει τον προωθημένο Αστερίου, το σκαστό πλασέ του όμως πηγαίνει στα χέρια του Ιωσηφίδη.

57’. Κακή εκτίμηση του Παπαμιχαήλ και βεβιασμένο σουτ του Α. Τουμαντζίδη η μπάλα φεύγει έξω.

59’. Γύρισμα του νεοαποκτηθέντα Μελενικιώτη με την άμυνα να απομακρύνει πάνω στον Κωνσταντινίδη στο ημικύκλιο, δυνατό αριστερό σουτ στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

66’. Μακρινό φάουλ του Κωνσταντινίδη με πολύ κόσμο στην περιοχή του Ιωσηφίδη, ο Μελενικιώτης πιάνει την κεφαλιά άουτ.

1:2 στο 67’. Ο Πετρίδης περιμένει την κίνηση του Καλαϊτζή στο αριστερό άκρο της επίθεσης, η σέντρα του είναι συστημένη εκεί όπου στο 2ο δοκάρι κάνει κίνηση ο Κ. Τσακμακίδης κι ο 28άχρονος επιθετικός με προβολή σε κενή εστία βάζει μέσα σε πανηγυρισμούς μπροστά στο σκορ την ομάδα του, σκοράροντας σε επίσημο ματς για 1η φορά μετά τις 12.03.2022 και το χατ τρικ στα Κουδούνια!

1:3 στο 79’. Ίδιοι οι πρωταγωνιστές ίδια η κατάληξη: ο Καλαϊτζής από δεξιά αναλαμβάνει την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κ. Τσακμακίδης βγαίνει από τα μαρκαρίσματα και προλαβαίνει τους πάντες για να πετύχει με κεφαλιά το 2ο προσωπικό του γκολ.

2:3 στο 83’. Σχεδόν άμεση η μείωση στο σκορ για τον Άγιο Αθανάσιο, όταν από το κόρνερ του Παπαζώτου ο Καραγιαννίδης με το κεφάλι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο προωθημένος Δεληγιώρογλου με πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Καγγελίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Μπάμπης Ζεκερίδης): Ιωσηφίδης, Μουρζίδης, Παπουνίδης (60′ Παπαδόπουλος), Δεληγιώρογλου, Καραγιαννίδης, Δημητριάδης, Μπαμπασάλι, Τουμαντζίδης Δ., Τουμαντζίδης Α. (65′ Στεργιάνος),Παπαζώτος, Μουσάκου (38′ Μπόζιος)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Καγγελίδης, Τόπι (46’ Κ. Τσακμακίδης), Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Λίπο (46’ Περσιανλής), Πετρίδης, Ματζιάρης, Ευκαρπίδης (46’ Κωνσταντινίδης), Γουνατίδης (46’ Μελενικιώτης), Παυλίδης (81’ Παγώνης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής :

• Κάτω Νευροκόπι-Βώλακας 0:5 (19’,22’&39’ Σίγγος-40’ Ηλ. Σταμπουλής-60’ Χαλκίδης)
  • Αλιστράτη-Πετρούσα 0:3 (30’,42’&60’ Γαϊδατζής)
  • Ξηροπόταμος-Καλαμπάκι 3:2 (13’ Λυκίδης-21’ Τσιάρας-49’ Μήτρου / 89’ Πέτρο-92’ αυτ. Τσιάρας)
  • Καλαμώνας-Καλή Βρύση 3:0 (30’&42’ Θ. Αλμανίδης-35’ Καγιάογλου)
  • Χωριστή-Δοξάτο 1:1 (39’ Δούμπλατζης / 92’ πέν. Αποστολίδης)
  • Άγιος Αθανάσιος-Προσοτσάνη 2:3 (17’ Δ. Τουμαντζίδης-83’ Δεληγιώρογλου / 34’ Ματζιάρης-67’&79’ Κ. Τσακμακίδης)
  • Αμπελόκηποι-Νέα Αμισός 1:2 (80’ Π. Μουρατίδης / 25’ Φερσιζίδης-35’ Τσιμισκίδης)

ΡΕΠΟ: Καλλίφυτος