Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Προβληματικός Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες

Δύο διαφορετικές ομάδες παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στην σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να είναι εξαιρετική για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο με επιθετικό ρεσιτάλ, όμως στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν ριζικά με τον Κολοσσό να γυρίζει την διαφορά από το -21 βάζοντάς δύσκολα στους ”πράσινους”, ολοκληρώνοντας εν τέλει την δύσκολη νίκη όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση υπέρ του Παναθηναϊκού με σκορ 77-67 για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση θέλοντας από την αρχή να εξασφαλίσει την νίκη και με την επιθετική του άμυνα στην περιφέρεια υποχρέωσε από νωρίς τον Κολοσσό Ρόδου σε 10 λάθη κάνοντας το σκορ 24-4, και με ασταμάτητη ευστοχία στην επίθεση το έκανε γρήγορα 32-13 υπέρ του στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αμυντικά και ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να μείνει μακριά από το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο μη μπορώντας να βρει επιθετικά λύσεις, παρά μόνο με τον Λευτέρη Μαντζούκα που με την είσοδο του ευστόχησε αμέσως σε δύο συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το σκορ 46-22, κλείνοντας το ημίχρονο με 48-27.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό με το πρώτο καθώς ο Κολοσσός Ρόδου ”μπλόκαρε” τον Παναθηναϊκό κάνοντας τον να χάσει την αυτοσυγκέντρωση του στο αμυντικό κομμάτι αλλά και στο επιθετικό πετυχαίνοντας μόνο 8 πόντους σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους 21 πόντους που πέτυχαν έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 56-48, ρίχνοντας εσθήτα την διαφορά. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε ακριβώς όπως το προηγούμενο με τον Κολοσσό να συνεχίζει να πιέζει τον Παναθηναϊκό κάνοντας το σκορ μάλιστα 66-62, όμως με κάποιες λανθασμένες επιλογές στο τέλος οι Ροδίτες έδωσαν περιθώρια στους γηπεδούχους να ευστοχήσουν σε σημαντικά τρίποντα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 77-67 υπέρ τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/6 τρίποντα), Λι 10 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Γουόλτερς 2 (2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροβ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 2 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (5/12 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).