Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μπάσκετ Ανδρών: Αναζητά νίκη ο ΠΑΟΚ κόντρα στο Λαύριο

Στο PAOK Sports Arena ο Δικέφαλος υποδέχεται το Λαύριο για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος (15:45, ΕΡΤ3).

Ο Δικέφαλος προέρχεται, για πρώτη φορά στη σεζόν, από δύο διαδοχικές ήττες αφού έχασε εντός από το Περιστέρι κι εκτός έδρας από τον Άρη. Ως γηπεδούχος έχει απολογισμό τεσσάρων νικών σε έξι αγώνες σημειώνοντας 83,66 πόντους ενώ ως φιλοξενούμενος σημειώνει 76,57.

Η ομάδα του Λαυρίου είναι μία από τις τέσσερις που παραμένουν χωρίς εκτός έδρας νίκη, αφού έχει απολογισμό 0-6 παρότι έφτασε πολύ κοντά στην επιτυχία στα δύο τελευταία από αυτά τα παιχνίδια με τον Κολοσσό και τον Προμηθέα. Μετά τις δύο νίκες του επί της Καρδίτσας και του Ιωνικού, το Λαύριο μέτρησε τρεις διαδοχικές ήττες με διαφορές μέχρι τριών πόντων. Έχασε από τον Κολοσσό με 90-87, από τον Προμηθέα με 74-71 και από τον Παναθηναϊκό με 84-86.

Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν το πρόσωπο του αγώνα του πρώτου γύρου αφού πριν το τελευταίο λεπτό του είχε 0/9 σουτ και στο τελευταίο λεπτό σημείωσε δύο τρίποντα, οδηγώντας τον ΠΑΟΚ mateco στη νίκη μέσα στο Λαύριο με 75-70.

Τους «ασπρόμαυρους» είχαν οδηγήσει οι Γιανίκ Φράνκε (18π, 6ρ.), Χρήστος Σαλούστρος (13π, 7ρ.) και Νέιτ Ρένφρο (11π, 5/5δ, 12ρ) ενώ για τους γηπεδούχους καλύτεροι ήταν οι Αρ Τζέι Κόουλ (14π.) και Σάβιον Φλαγκ (12π, 5ρ, 2ασ).