ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Με «λυτρωτή» τον Ευκαρπίδη! (pics)

Της αμύνης τα παιδιά!
Προσοτσάνη και Καλαμπάκι ανεξαρτήτου έδρας και θεσμού όλα αυτά τα χρόνια έχουν χαρίσει «ματσάρες» στους πολυπληθείς φίλους τους και δε θα μπορούσαν να παρεκκλίνουν του κανόνα αυτού ούτε και σήμερα υπό το βλέμμα 250 φιλάθλων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» και σ’ ένα βαρύ από τις βροχές που προηγήθηκαν μέσα στην εβδομάδα αγωνιστικού χώρου.

Νικήτρια στο θρίλερ έτσι όπως εξελίχθηκε, η πρωτοπόρος και αήττητη Προσοτσάνη του Φώτη Χατζηκυριάκου, η ομάδα που αν μη τι άλλο όταν είναι πλήρης διαθέτει το πιο ποιοτικό ρόστερ και ειδικά επιθετικά, εκεί όπου συνήθως κρίνονται τα παιχνίδια στα τοπικά πρωταθλήματα.

Μια Προσοτσάνη που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και ήδη στο 5άλεπτο είχε πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον έναν εκ των κορυφαίων της σήμερα Θοδωρή Μελενικιώτη, ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω αγωνιζόταν με ίωση, έπειτα από το κόρνερ-ασσίστ του κάπτεν Δημήτρη Ρούσσου. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν μέχρι τα μισά του ημιχρόνου να έχουν σημειώσει άλλο ένα γκολ και να κάνουν πιο εύκολη της ζωή τους, ωστόσο το πολύ ποιοτικό Καλαμπάκι του Λάζαρου Μουρατίδη παίρνοντας σταδιακά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μετά την αλλαγή του Χιντζίδη στο 24’, απείλησαν την εστία του καταπληκτικού σήμερα Γιάννη Αβραάμ από αέρος και εδάφους.

Μάλιστα, βρήκαν το γκολ που έψαχναν σε καίριο χρονικά σημείο (σ.σ. 1:1 στο 43’) διά ποδός Αγγελόπουλου και οι δύο ομάδες πήγαν για την 15άλεπτη ανάπαυλα του ημιχρόνου με το απόλυτα δίκαιο ισόπαλο σκορ.

Χωρίς αλλαγές από τους δύο πάγκους με την έναρξη του β’ μέρους, ωστόσο ο Φώτης Χατζηκυριάκου έδωσε άμεσα εντολή για «ζέσταμα» πίσω από την εστία της ομάδας του στους Γουνατίδη-Ευκαρπίδη-Καρακάση-Κωνσταντινίδη-Αντωνιάδη. Οι τρεις πρώτοι «πάτησαν» τον αγωνιστικό χώρο στο 63’25’’ και μόλις 45 δευτερόλεπτα μετά ο Γουνατίδης σέντραρε στο β’ δοκάρι, ο «δήμιος» του Καλαμπακίου Τόπι πέρυσι, τόσο σε play-off όσο και Super Cup Τόπι «ντύθηκε» για 6η φορά φέτος δημιουργός κι ο Ευκαρπίδης δεν μπορούσε ν’ αφήσει την κεφαλιά «πάρε-βάλε» του συμπαίκτη του να περάσει χωρίς να χριστεί ξανά σκόρερ μετά τις 26 του περασμένου Νοεμβρίου.

Κι όμως το ματς είχε πολλά «ψωμιά» ακόμα, καθώς είδαμε τον Αβραάμ να πραγματοποιεί την επέμβαση της χρονιάς στο 82’ παίρνοντας την μπουκιά από το στόμα του σκόρερ της ΑΕΚ και τον Τάφα δύο φορές να λέει «όχι» σε σουτ των Κωνσταντινίδη και Ευκαρπίδη, ενώ ο Γουνατίδης σχεδόν με τη λήξη σημάδεψε σε τετ α τετ για 3η φορά φέτος το δοκάρι!

Λεπτό προς λεπτό:

1:0 στο 5’. 1ο κόρνερ από δεξιά με το Ρούσσο να στέλνει την μπάλα στο 1ο δοκάρι κι ο Μελενικιώτης με ωραία φαλτσαριστή κεφαλιά να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Τάφα που την είδε με δύναμη να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

12’. Ωραίο «ένα-δύο» Καλαϊτζή και Τόπι με το σουτ του 28άχρονου αρχισκόρερ των «κυανόλευκων» να μπλοκάρει σταθερά κάτω από τα δοκάρια του ο Τάφα.

18’. Κλέψιμο ψηλά του Ματζιάρη δίνει τη δυνατότητα με άπλετο χώρο στο Λυκίδη να φτάσει σε θέση βολής, ωστόσο το πλασέ του είναι αδύναμο κι εύκολα ο 19χρονος τερματοφύλακας του Καλαμπακίου μπλοκάρει την μπάλα.

26’. Ο Χιντζίδης μόλις έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο επιχειρεί τη συρτή σέντρα με τους Αστερίου και Παπαμιχαήλ να «γλιστρούν» στο βρεγμένο τερέν, η μπάλα φτάνει στον Καλατζίδη που έχοντας φάτσα την εστία είναι έτοιμος να πανηγυρίσει την ισοφάριση, όμως ο Μελενικιώτης του λέει «όχι» με τη σωτήρια προβολή.

27’. Στο κόρνερ από αριστερά ο Παναγιώτογλου, κεφαλιά του στο β’ δοκάρι Κλόγκιρι υπό την πίεση του Παπαμιχαήλ η μπάλα φεύγει λίγο έξω.

29’. Κόρνερ αυτή τη φορά με το Ρούσσο και την άμυνα να μη διώχνει μακριά, το πρώτο σουτ του Ματζιάρη σταματάει στα σώματα, η μπάλα εκ νέου στο Λυκίδη που σωστά σημαδεύει ψηλά για ν’ αποφύγει την πολυκοσμία, με το σουτ να φεύγει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

31’. Σουτ-φάουλ του Παναγιώτογλου στη σωστή θέση ο Αβραάμ μπλοκάρει σταθερά.

32’. Σέντρα σουτ του Καλατζίδη η μπάλα παίρνει πολύ ύψος και περίεργη τροχιά βάζοντας δύσκολα στον Αβραάμ που με το ένα χέρι κάτω από το οριζόντιο δοκάρι αποσοβεί το γκολ.

1:1 στο 43’. Η ισοφάριση σε καίριο σημείο για την ΑΕΚ, όταν στη γωνία της περιοχής ο Προκοπίου μπόρεσε να βρει τον Αγγελόπουλο που με ωραία προσποίηση απέφυγε το μαρκάρισμα του Παπαμιχαήλ και με άπιαστο χαμηλό σουτ και παρά την προσπάθεια του Αβραάμ έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ.

50’. Ξαφνικό μακρινό σουτ του Πετρίδη πάνω από τα δοκάρια.

61’. Γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τον Καπτέλι να μοιράζει στη γωνία της περιοχής στον Καλατζίδη που επιχειρεί το αριστερό σουτ και την μπάλα να φεύγει έξω.

2:1 στο 65’. Οι δύο «χρυσές» αλλαγές του Φώτη Χατζηκυριάκου συμμετείχαν στο γκολ της νίκης, καθώς ο Γουνατίδης αφού κατέβασε υπέροχα την μπάλα σέντραρε με το αριστερό για το κεφάλι του Τόπι κι από κει η μπάλα μετά το 1ο γκελ έμπροσθεν της μικρής περιοχής κατέληξε μετά το πλασέ του Ευκαρπίδη στον ουρανό των διχτυών του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Τάφα.

75’. Μακρινό σουτ του Προκοπίου βλέποντας τον Αβραάμ ελαφρώς εκτός εστίας η μπάλα υπό τον έλεγχο του έμπειρου άσσου της Προσοτσάνης περνάει εκτός.

81’. Βαθιά μπαλιά λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου από το Μελενικιώτη, έξυπνα ο Τόπι αφήνει την μπάλα για τον επερχόμενο Κωνσταντινίδη που με αριστερό σουτ δοκιμάζει τ’ αντανακλαστικά του Τάφα με το νεαρό πορτιέρε με το στήθος ενστικτωδώς να σώζει την ομάδα του.

82’. Η απόκρουση της χρονιάς στην άλλη εστία, καθώς ο «γερόλυκος» Τζιβανάκης μπόρεσε και γύρισε την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή και η καρφωτή κεφαλιά του σκόρερ Αγγελόπουλου βγάζει με το ένα χέρι σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Αβραάμ κι ο Μελενικιώτης ολοκληρώνει απομακρύνοντας μακριά τον κίνδυνο.

85’. Σουτ-φάουλ ακριβώς στη γωνία της περιοχής του Μαυροβασίλη η μπάλα φεύγει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

87’. Δυνατό πλάγιο στο ύψος της περιοχής του Παναγιώτογλου με την μπάλα να μένει στην περιοχή και τον Αγγελόπουλο με δυνατό σουτ να βλέπει τον Αβραάμ αυτή τη φορά με διπλή προσπάθεια να κρατάει τη νίκη για την ομάδα του.

92’. Ο Καρακάσης βλέπει την κίνηση του Γουνατίδη στη γωνία της περιοχής και του δίνει την μπάλα, παράλληλη σέντρα με αποδέκτη τον Ευκαρπίδη που σουτάρει δυνατά και με τα πόδια ο Τάφα αποσοβεί το 3:1.

94’. Αλλαγή παιχνιδιού στην «κόντρα» από τον Καλαϊτζή για το Γουνατίδη που μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και με λίγες επιλογές να πασάρει σε συμπαίκτη, επιχειρεί το πλασέ στην κλειστή γωνία του Τάφα, βλέποντας την μπάλα να σταματάει στη ρίζα της δοκού.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Μελενικιώτης, 3. Καλαϊτζής, 4. Παπαμιχαήλ, 5. Αστερίου, 6. Πετρίδης, 7. Ματζιάρης (64’ 13. Γουνατίδης), 8. Ρούσσος (64’ 19. Καρακάσης), 9. Λυκίδης (67’ 20. Κωνσταντινίδης), 10. Κ. Τσακμακίδης (64’ 14. Ευκαρπίδης), 11. Τόπι (86’ 12. Αντωνιάδης)

ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ (Λάζαρος Μουρατίδης): 1. Τάφα, 2. Παναγιώτογλου, 3. Ποιμενίδης, 4. Κλόγκιρι, 5. Μουζακίτης (75’ 16. Τζιβανάκης), 6. Σωτηρέλης (24’ 14. Χιντζίδης), 7. Καλατζίδης, 8. Μαυροβασίλης, 9. Αγγελόπουλος, 10. Καπτέλι, 11. Προκοπίου (89’ 18. Πουλιούδης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής:

• Καλή Βρύση-Κάτω Νευροκόπι 1:2 (53’ Β. Αβράμης / 37’ Αθ. Σέγκος-90’ Μπάτζιος)
  • Προσοτσάνη-Καλαμπάκι 2:1 (5’ Μελενικιώτης-65’ Ευκαρπίδης / 43’ Αγγελόπουλος)
  • Αμπελόκηποι-Πετρούσα την 01.02.2023
  • Νέα Αμισός-Βώλακας 0:2 (48’ Σίγγος-56’ Μαλίκης)
  • Άγιος Αθανάσιος-Αλιστράτη 1:0 (67’ Κοντρόπουλος)
  • Χωριστή-Ξηροπόταμος 4:0 (20’ Δούμπατζης-34’&45’ Μανωλεσάκης-76’ Αθανασίου)
  • Καλαμώνας-Καλλίφυτος 3:2 (72’&81’ πέν. Περπερίδης-90’ Σαββίδης / 20’ Φουρουντζής-40’ Παρουτσής)

ΡΕΠΟ: Δοξάτο