Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Με δίδυμο σκόρερ Κ. Τσακμακίδη & Τόπι! (pics)

Τα… χρειάστηκε μεν, κέρδισε δε!
Έχοντας για 4η φορά μέσα στο 2023 τους Κ. Τσακμακίδη (1:0 στο 74’) και Τόπι (2:0 στο 83΄) να σκοράρουν μαζί, η Προσοτσάνη επικράτησε με πολύ άγχος του μαχητικού γι άλλο ένα ματς Μακεδονικού Αλιστράτης και πλέον πάει το Σάββατο του Λαζάρου στην Καλλίφυτο για να περάσει στην κορυφή πριν την τελική ευθεία που θα κρίνει και το φετινό πρωταθλητή στην Α’ ΕΠΣ Δράμας.

Η ομάδα του προσοτσανιώτη Στράτου Κονταξή έπαιξε ειδικά στο α’ μέρος στα ίσια την αντίπαλό της, δεν έβαλε «λεωφορείο» όπως ίσως πολλοί θα περίμεναν μπροστά στα καρέ του Δεληγιώρογλου και αν μια ομάδα δικαιούτο βάσει “x-Goals” να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αυτή ήταν της Αλιστράτης με τον Κοκοτσάκη να σπαταλά δις την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ ήδη απ’ το 10λεπτο.
Ο Φώτης Χατζηκυριάκου έχοντας σηκώσει από νωρίς τρεις παίκτες για να κάνουν ζέσταμα βλέποντας πως όχι μόνο δεν υπήρχε ανάπτυξη από τα άκρα, αλλά οι αντίπαλοι επιθετικοί είχαν ήδη πατήσει την περιοχή του Καγγελίδη με 4 κερδισμένα κόρνερ παρακαλώ, προχώρησε μετά το ημίωρο στις πρώτες διορθωτικές κινήσεις, με την κεφαλιά στο οριζόντιο του Γουνατίδη (31΄) να καταγράφεται ως και η κορυφαία στο 1ο μισό του αγώνα.
Ένας αγώνας που διεξήχθη με μπερδεμένες καιρικές συνθήκες, ήτοι ήλιος-βροχή-καταιγίδα-αέρας-ουράνιο τόξο κι όλα αυτά από την αρχή και πάλι με την έναρξη της επανάληψης!

Στο β’ μέρος η πίεση της Προσοτσάνης έπιασε «κόκκινο» αλλά πλέον οι «πράσινοι» άρχισαν να μαζεύονται πέριξ κι έμπροσθεν της περιοχής τους, γεγονός που δυσκόλευε την ούτως ή άλλως δύσκολη διαγραφόμενη κατάσταση όσο παρέμενε το 0:0. Μη λησμονούμε άλλωστε πως οι φιλοξενούμενοι στις 2 πιο πρόσφατες εξόδους τους απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία στη Χωριστή και πέρασαν με 0:1 από τη γειτονική Πετρούσα και σίγουρα βάσει εικόνας και στο «Γεώργιος Μακρής» δεν ήταν μακριά από μία ακόμα έκπληξη.
Ωστόσο η ποιότητα και οι λύσεις που διαθέτει στον πάγκο ειδικά στο επιθετικό 1/3 του γηπέδου η περσινή πρωταθλήτρια είναι παροιμιώδης και ο ερχόμενος σήμερα από τον πάγκο Κ. Τσακμακίδης ήταν αυτός που έλυσε το «γόρδιο δεσμό». Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, οι της Αλιστράτης βγήκαν μπροστά μήπως και καταφέρουν ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν νωρίτερα κι αναφερόμαστε στη φάση της ισοφάρισης του δοκαριού από τον Π. Γιάντσιο με τον Καγγελίδη να σώζει μάλιστα δις (64’) κι αφήνοντας χώρο στην Προσοτσάνη πιο πιθανό σενάριο έκανε λόγο για το 2:0 όπως κι έγινε εν τέλει διά ποδός Τόπι!

Λεπτό προς λεπτό:

3’. Συνδυασμός εκτός περιοχής Κωνσταντινίδη και Τόπι, το γυριστό σουτ του 2ου από το ημικύκλιο φεύγει λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών.

5’. Ο Γ. Γιάντσιος βλέπει στο ύψος της περιοχής τον αφύλακτο Κοκοτσάκη κι ο τελευταίος σε ονειρεμένο τετ α τετ πλασάρει πάνω στον εξελθόντα Καγγελίδη.

10’. Πετρίδης-Κωνσταντινίδης και Τόπι αλλάζουν γρήγορα εκτός περιοχής την μπάλα που με τον 28άχρονο περσινό 1ο σκόρερ να πλασάρει άστοχα.

11’. Ωραία σέντρα του Πολυζώνη και πάλι ο Κοκοτσάκης ξεχασμένος στο δεξί άκρο της αμυντικής διάταξης αυτή τη φορά βλέπει το δυνατό σουτ να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

15’. Παράλληλη κίνηση του Τόπι και πάσα στο ύψος της περιοχής για τον Κωνσταντινίδη που πλασάρει στην αγκαλιά του ετοιμοπόλεμου Δεληγιώρογλου.

19’. Κόρνερ από δεξιά με τον Υψηλό να φέρνει την μπάλα πίσω από το πέναλτι εκεί όπου ο προωθημένος Θεοφανίδης σουτάρει δυνατά ψηλά άουτ.

20’. Κάθετη του Πετρίδη κι εν κινήσει σουτ του Τόπι λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

27’. Ο Γουνατίδης κερδίζει την μπάλα στον αέρα από τον Π. Γιάντσιο κι αυτή στρώνεται στον Τόπι που βεβιασμένα σουτάρει εκτός εστίας.

28’. Κεφαλιά-πάσα του Λυκίδη και διαγώνιο σουτ του Γουνατίδη η μπάλα φεύγει εκατοστά πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών.

31’. Καλοζυγισμένη σέντρα του Πετρίδη βρίσκει στην περιοχή το Γουνατίδη που με το κεφάλι τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Δεληγιώρογλου, με τον 28άχρονο τερματοφύλακα να ακουμπά με τ’ ακροδάχτυλα την μπάλα.

42’. Πάσα του Ρούσσου ο Κωνσταντινίδης βάζει δύσκολα στο Δεληγιώρογλου που σώζει στη γωνία του, στο ριμπάουντ ο Μελενικιώτης σουτάρει υπό την πίεση του Μαλλέ μακριά.

49’. Φάουλ κοντά στη γωνία της περιοχής με τον Καλαϊτζή να σημαδεύει στην κίνηση το κεφάλι του Κ. Τσακμακίδη που βρίσκει την μπάλα, όμως αυτή αλλάζει πορεία στο σώμα του Τόπι και χωρίς δύναμη καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

52’. Ωραία ο Τόπι εκτός περιοχής παίζει το «ένα-δύο» με το Γουνατίδη και με την μπάλα στα πόδια φτάνει απέναντι και λίγο πλάγια δεξιά από το Δεληγιώρογλου, όμως το πλασέ του σώζει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

54’. Ανέβασμα του Μελενικιώτη από δεξιά και παράλληλη σέντρα με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο ο Λυκίδης πλασάρει προς την εστία με την μπάλα ν’ απομακρύνεται σωτήρια από τους αμυντικούς.

64’. Κόρνερ από δεξιά με τον Υψηλό και πάλι εκτελεστή, πιο ψηλά απ’ όλους ο Π. Γιάντσιος κερδίζει την κεφαλιά με τον Καγγελίδη έχοντας και τη βοήθεια του δεξιού του δοκαριού να του λέει «όχι», σουτ από κοντά του Θεοφανίδη και πάλι ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης αποσοβεί το γκολ με την άμυνα να διώχνει μακριά.

73’. Πάτημα του Μελενικιώτη για το Γουνατίδη που βλέπει την κίνηση του Κωνσταντινίδη σουτ του 30χρονου μέσου λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1:0 στο 74’. Από αριστερά ο Καλαϊτζής επιχειρεί τη σέντρα στο β’ δοκάρι για το κεφάλι του Γουνατίδη με το Δεληγιώρογλου να λέει σε 1η φάση «όχι» στο συγχωριανό του, όμως η φάση μένει «ζωντανή» στη μικρή περιοχή κι ο Κ. Τσακμακίδης με προβολή βάζει τα πράγματα στη θέση τους.

2:0 στο 83’. Από το χώρο άμυνας ο Παυλίδης θέλει να βρει τον Τόπι, ο Χατζηπουργάνης ενώ φαίνεται να ελέγχει την μπάλα δεν καταφέρνει να την απομακρύνει κι ο έμπειρος σκόρερ με ψύχραιμο πλασέ βάζει οριστικό τέλος στο ματς.

86’. Οι δύο σκόρερ συνδυάζονται μετά την έξοχη μεταβίβαση του Κ. Τσακμακίδη ο Τόπι αυτή τη φορά επιλέγει να πλασάρει ψηλά και βλέπει την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Καγγελίδης, Καλαϊτζίδης (37’ Παυλίδης), Άρ. Τσακμακίδης (37’ Καλαϊτζής), Μελενικιώτης, Αστερίου, Πετρίδης, Λυκίδης (58’ Ευκαρπίδης), Ρούσσος (46’ Κ. Τσακμακίδης), Γουνατίδης (84’ Ματζιάρης), Κωνσταντινίδης, Τόπι

ΑΛΙΣΤΡΑΤΗ (Στράτος Κονταξής): Δεληγιώρογλου, Θεοφανίδης, Δημητριάδης, Π. Γιάντσιος, Μαλλές, Γ. Γιάντσιος, Κεραμιδάς (75’ Γιαβρίδης), Ζορμπίδης, Πολυζώνης (75’ Φουδούλης), Υψηλός (70’ Χρ. Γιάντσιος), Κοκοτσάκης (58’ Χατζηπουργάνης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής:

• ⦁ Κάτω Νευροκόπι-Χωριστή 0:2 (67’ Βουτσινάς-90’ Αθανασίου)
  • Άγιος Αθανάσιος-Καλαμώνας 2:2 (74’ Μπαμπασαλή-76’ Αν. Τουμαντζίδης / 6’ Ντόβας-39’ Θ. Αλμανίδης)
  • Νέα Αμισός-Καλλίφυτος 2:2 (24’ Αχ. Μπιαζάκης-90’ Τσιμισκίδης / 3’ Παρουτσής-46’ Φουρουντζής)
  • Αμπελόκηποι-Ξηροπόταμος 2:2 (64’ Αθ. Κυσσίδης-87’ Τσερκέζος / 31’ Τσιάρας-38’ πέν. Πάνος)
  • Προσοτσάνη-Αλιστράτη 2:0 (74’ Κ. Τσακμακίδης-83’ Τόπι)
  • Δοξάτο-Βώλακας 0:1 (79’ Μουζενίτοβ)
  • Καλή Βρύση-Πετρούσα 1:2 (41’ πέν. Κουμπάκης / 67’ Μιχαλάκης-93’ Καλλέργης)

ΡΕΠΟ: Καλαμπάκι