Ράλι Ακρόπολις: Μεγάλος νικητής ο Κάλε Ροβάνπερα!

Τη δεύτερη νίκη της καριέρας του στο Ιστορικό Ράλι Ακρόπολις πέτυχε ο Φινλανδός, Κάλε Ροβάνπερα, καθώς και το 2021 είχε τερματίσει στην πρώτη θέση.

Ο 22χρονος αθλητής της Toyota τερμάτισε πρώτος στον ελληνικό αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι (WRC) και πλησίασε ακόμα περισσότερο στην υπεράσπιση του τίτλου των οδηγών που κατέκτησε την περσινή σεζόν. Δεύτερος ήταν ο Βρετανός «ομόσταυλός» του, Έλφιν Έβανς, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ισπανός, Ντάνι Σόρντο, με Hyundai.

Πρώτος Έλληνας οδηγός ήταν ο Ιορδάνης Σερδερίδης με το εργοστασιακό Ford Puma Rally 1 Hybrid (στην τελευταία χρονιά της καριέρας του στο WRC), ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στο «Ράλι των Θεών» στη 16η θέση της γενικής κατάταξης.