Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Σεφτέ στις νίκες για τον Μακεδονικό!

Σημαντικό «διπλό» πέτυχε ο Μακεδονικός και συγχρόνως την πρώτη του νίκη στη φετινή Σούπερ Λιγκ 2, καθώς επικράτησε εύκολα εκτός έδρας του Αιολικού με σκορ 1-3.

Πρωταγωνιστής της ομάδας που προπονεί ο Στέλιος Μαλεζάς ήταν ο Κολομβιανός, Σαντιάγο Ραμίρεζ Μοντόγια, οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των φιλοξενούμενων (13′, 23′), ενώ ο Αλέξανδρος Ζαφειράκης 13 λεπτά αργότερα (36′) έκανε το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν να μειώσει (1-3) στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μαυροβούνιο, Σαλέτα Κόρντιτς.

Στους 4 βαθμούς έπειτα από δύο αγωνιστικές ο Μακεδονικός, καθώς είχε και την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ηρακλή (0-0), με τον Αιολικό να παραμένει στους 3 πόντους, τους οποίους πήρε στην έδρα της Κοζάνης (1-2).

Αιολικός (Χαραλαμπίδης): Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου (46′ Λουμανσρούμπεν), Καρανίκας, Λαγός (60′ Κριμιτζάς), Σρνιτς, Ενομό (46′ Γιόκε), Ζάκαριτς (81′ Ιωάννου), Άσαχμπαρ (46′ Κόρντιτς), Μανούσος.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Μελετίδης (46′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (76′ Σανγκινέτι), Τσουκάνης (85′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (60′ Τσιλιγγίρης), Μπιανκόνι (60′ Σιμόνι).