Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Με Οζντόεφ μπροστάρη πήρε το τρίποντο

Με πρωταγωνιστή τον Μογκομέντ Οζντόεφ, ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο, για την 8η αγωνιστική και πλέον κοιτάει την αναμέτρηση με την ΑΕΚ στην Αθήνα.

Οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν στο 25′ με το σουτ του Σάστρε που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσιντώτας και στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με αποτέλεσμα να μοιάζει όλο και πιο πιθανό το να βγει το ημίχρονο με 0-0. Μέχρι που ήρθε το 43ο λεπτό. Από Κόρνερ του Ντεσπόντοφ, υπήρξε μία δυνατή κεφαλιά του αμαρκάριστου Οζντόεφ και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερες φάσεις από το πρώτο στο ξεκίνημά του, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει γρήγορα το 2-0. Ο Ντεσπότοφ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, γύρισε στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ και τους αμυντικούς του Ατρομήτου να διώχνουν πάνω από τη γραμμή. Ο Οζντόεφ βρέθηκε μέσα στην περιοχή για να πάρει το ριμπάουντ και με ανάποδο ψαλίδι να κάνει το τελικό, όπως αποδείχθηκε, 2-0.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Τάισον, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα.

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κουντέ, Καμαρά, Βέργος, Βαλένσια