Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Την «χόρεψε» Καλαματιανό!

Μεγάλο «διπλό» πανηγύρισαν τα Χανιά πριν λίγη ώρα στην έδρα της Καλαμάτας, με το οποίο ανέβηκαν στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2, σε ισοβαθμία (9β.) με την «Μαύρη Θύελλα».

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε μεγάλες στιγμές για τις δύο ομάδες, όμως στο δεύτερο μισό οι αλλαγές του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν κομβικές, με τους Κρητικούς να ανοίγουν το σκορ στο 51′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Μάναλη, ενώ τέσσερα λεπτά πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο (86′) ο Δημήτρης Μάνος πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο με τα Χανιά, καθώς με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Καλαμάτα (Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Ραπόζο, Αρίμπας (71′ Κωστούλας), Παπατόλιος, Μπενίτεζ (66′ Κατάλντι), Βαλεριάνος, Ακόστα (66′ Γρίβας), Πασάς (86′ Καμπράλ), Μπαράλες, Τάτος, Αλβες (86′ Ρόβας).

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (59′ Τσέλιος), Σιλά (74′ Σερβιλάκης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Λεμονής, Ντίας, Μπουρσέλης (59′ Κατσούρι), Μάναλης (71′ Μάνος), Μανουσάκης, Μούλερ (46′ Ελευθεριάδης).