Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Λύγισε στην παράταση και έχασε το σερί του…

Την ευκαιρία να μεγαλώσει το σερί νικών του έχασε ο Άρης, καθώς ηττήθηκε στην παράταση από το Λαύριο με 91-86.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα που πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα με την νίκη αυτή, μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου διατηρούσε με ευκολία το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι «κίτρινοι» κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς με μπροστάρη τον Ρομπέρτο Γκάλινατ και λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του, προηγήθηκαν με 71-74. Το Λαύριο ευστόχησε σε τρίποντο με τον Θόρντον ισοφαρίζοντας σε 76-76, με τον Χάρελ να αστοχεί στην εκπνοή σε τρίποντο το οποίο θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και με κορυφαίο τον Καλίντ Μουρ πανηγύρισαν την τέταρτή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.α.), 91-86 (παράταση).

Λαύριο (Κώστας Μέξας): Φλάτεν 4 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μουρ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 25 (7/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Θόρντον 11 (1/4 τρίποντα), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3/10 τρίποντα), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10 (6 ριμπάουντ).

Άρης (Ιωάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 6 (0/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/7 τρίποντα), Χάρελ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 25 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/13 βολές), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ).