Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Νίκη «ανάσα» για την Παναχαϊκή!

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε πριν λίγο η Παναχαϊκή κόντρα στον Τηλυκράτη (2-1), με την οποία ξεκόλλησε από την πάτο της βαθμολογίας και ανέβηκε στην 10η θέση (16β.) του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιεβγένι Τέρζι στο 39ο λεπτό, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατρινοί έκαναν σπουδαία ανατροπή… και με τα γκολ του Νίκου Μασούρα στο 70′ (πέναλτι) και του Ντανιέλ Ζαμόρα στο 88′ πανηγύρισαν ένα πολύτιμο «τρίποντο». Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Τάτση προσπέρασε αυτή του Φάνη Γκέκα που έμεινε στους 15 πόντους, ενώ άφησε τον Παναθηναϊκό Β’ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (14β.).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (46′ Ντε Τόμας), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Προύντζος, Ζέκοφ (46′ Καραγιάννης), Νάστος (59′ Πετράτος), Πατρινός, Τραορέ (65′ Αλίμπε), Μασούρας, Γαϊτανίδης (46′ Πέρεζ).

Τηλυκράτης (Γκέκας): Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Μακρυδάκης (74′ Σπανουδάκης), Πέρεζ (90′ Ουλμάνεν), Μπελέβωνης, Τέρζι (54′ Τόσκα), Περιστέρης (54′ Ντοναλντόνι), Φοφανά (74′ Τεγούσης), Νιφορόπουλος.