Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Ξεκινά το ταξίδι της Ολυμπιακής Φλόγας

Η Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία θα καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας, η οποία θα ξεκινήσει αμέσως μετά την Τελετή Αφής στην Αρχαία Ολυμπία, μεθαύριο Τρίτη (14/04), για τους Ολυμπιακούς Αγώνες το καλοκαίρι του 2024 που θα φιλοξενηθούν στο Παρίσι.

 

Η Λαμπαδηδρομία επί ελληνικού εδάφους, που διοργανώνεται από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, θα έχει διάρκεια 11 ημέρες και η Ολυμπιακή Φλόγα θα διανύσει 5.202 χιλιόμετρα και 563 ναυτικά μίλια, στα χέρια 600 Λαμπαδηδρόμων.

Θα ταξιδέψει από την Κρήτη ως την Αλεξανδρούπολη και από την Κέρκυρα έως το Καστελόριζο και θα περάσει από 13 Περιφέρειες, 7 Νησιά, 43 Πόλεις, 41 Δήμους, 5 Κοινότητες, 10 Αρχαιολογικούς Χώρους και 2 Ολυμπιακά Μουσεία (Αθήνα και Θεσσαλονίκη), ενώ το Ολυμπιακό Φως θα παραδοθεί στην Οργανωτική Επιτροπή των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, στις 26 Απριλίου (18:30) στο Παναθηναϊκό Στάδιο, σε μία Τελετή ανοιχτή για το κοινό με ξεχωριστά καλλιτεχνικά δρώμενα.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΙΑΣ:

1Η ΗΜΕΡΑ – ΤΡΙΤΗ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΦΗ ΟΛΥΜΠ.ΦΛΟΓΑΣ – ΑΡΧ.ΟΛΥΜΠΙΑ – ΑΜΑΛΙΑΔΑ – ΑΡΧ.ΗΛΙΔΑ – ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ -ΓΑΣΤΟΥΝΗ – ΠΥΡΓΟΣ – ΖΑΧΑΡΩ – ΦΙΛΙΑΤΡΑ – ΠΥΛΟΣ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

2Η ΗΜΕΡΑ – ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΠΥΛΟΣ – ΜΕΘΩΝΗ – COSTA NAVARINO HILLS CLUB – ΣΠΑΡΤΗ – ΤΕΓΕΑ – ΤΡΙΠΟΛΗ -ΜΥΚΗΝΕΣ – NAYΠΛΙΟ – ΝΕΜΕΑ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΛΙΜΑΝΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

3Η ΗΜΕΡΑ – ΠΕΜΠΤΗ 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ (ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ) – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΚΝΩΣΣΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΡΕΘΥΜΝΟ – ΧΑΝΙΑ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ)

4Η ΗΜΕΡΑ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΛΙΜΑΝΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ – ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ – ΝΑΞΟΣ – ΠΑΡΟΣ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΑΚΡΟΠΟΛΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

5Η ΗΜΕΡΑ – ΣΑΒΒΑΤΟ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΚΡΟΠΟΛΗ – ΥΠΟΥΡΓ.ΕΘΝ.ΑΜΥΝΗΣ – ΕΟΕ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ – ΟΑΚΑ – ΛΕΣΧΗ ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΠΟΛΙΤ. ΑΕΚ – ΔΕΛΦΟΙ – ΛΑΜΙΑ – ΒΟΛΟΣ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

6Η ΗΜΕΡΑ – ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ – ΜΕΤΕΩΡΑ – ΤΟΥΜΠΑ – ΟΛΥΜΠ.ΜΟΥΣΕΙΟ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

7Η ΗΜΕΡΑ – ΔΕΥΤΕΡΑ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΑΡΧ.ΦΙΛΙΠΠΟΙ – ΚΑΒΑΛΑ – ΞΑΝΘΗ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

8Η ΗΜΕΡΑ – ΤΡΙΤΗ 23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΒΕΡΟΙΑ – ΒΕΡΓΙΝΑ (ΑΙΓΕΣ) – ΙΩΑΝΝΙΝΑ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

9Η ΗΜΕΡΑ – ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΙΩΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ – ΚΕΡΚΥΡΑ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

10Η ΗΜΕΡΑ – ΠΕΜΠΤΗ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ – ΓΕΦΥΡΑ ΡΙΟ – ΠΑΤΡΑ – ΣΠΙΤΙ ΠΑΛΑΜΑ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΚΟΡΙΝΘΟΣ (ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ)

11Η ΗΜΕΡΑ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΟΡΙΝΘΟΣ – ΜΕΓΑΡΑ – ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ – ΣΟΥΝΙΟ – ΙΔΡΥΜΑ ΣΤ.ΝΙΑΡΧΟΣ – ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΦΛΟΓΑΣ)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ