Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

EHF European League: 2 στα 2 η ΑΕΚ! (Video)

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε χθες (26/10) η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επί της Νιμ στη Γαλλία με 26-27 για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου της στη διοργάνωση του EHF European League, σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε!

Το καλύτερο δώρο έκαναν οι παίκτες της ΑΕΚ στον εορτάζοντα προπονητή τους Δημήτρη Δημητρούλια, καθώς έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Νιμ πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη επί της γαλλικής ομάδας με σκορ 26-27.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για τους κιτρινόμαυρους καθώς η Νιμ προηγήθηκε πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα με 8-4. Οι αθλητές του Δημητρούλια αντέδρασαν και μείωσαν στα 2 γκολ (9-7 στο 17′), διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (16-14).

Στο δεύτερο 30λεπτο η ΑΕΚ πλησίασε στο ένα γκολ (17-16 στο 34′) για να ξανα ξεφύγουν οι Γάλλοι με 22-17 στο 41′. Ο Δικέφαλος έφτασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής (23-22 στο 48′) και στην ισοφάριση (25-25 στο 54′) με τέρμα του Τζηρά, δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στο φινάλε. Με 1 λεπτό και 26 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, και το σκορ στο 26-26, οι παίκτες της ελληνικής ομάδας κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο τέρμα στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού και ακριβώς με τη λήξη του να πάρουν μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με σκορ 26-27. Σκόρερ του buzzer beater ο Ισπανός πίβοτ Πλάθα.

Νιμ: Τομπί 7, Ακουεβίλο 4, Χισχάμ 4, Πογέτ 4, Μινέλ 2, Ρεμπισόν 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπί 1, Γκιγού 1, Σαλού 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαγιέγο, Γκιμπερνόν, Πουλιέζ, Ντεσμπονέτ, Πολ.

ΑΕΚ: Τζηράς 8, Πλάθα 5, Αραμπατζής 2, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 2, Μπριάτκα 1, Νικολαΐδης 1, Μόγια 1, Μπεριά 1, Λέμος, Κοτσιώνης, Μπεντζιλαλί, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς.