Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Πέταξε» για Κωνσταντινούπολη!!

Με 2 τέρματα του Αλγερινού Ριγιάντ Μαχρέζ (11′, 63′), η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε στον μεγάλο τελικό της Τουρκίας (με 2 νίκες) του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ και περιμένει μία εκ των Ρεάλ Μαδρίτης ή Τσέλσι.

Η απουσία του Κιλιάν Εμπαπέ στοίχησε (τελικά) στους Παριζιάνους, αφού η υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο δεν καρποφόρησε και στο ποδόσφαιρο αυτός που κερδίζει είναι ο πιο αποτελεσματικός και όχι αυτός που έχει την κατοχή ή τις πολλές ευκαιρίες.

Την ώρα που οι «Πολίτες» ζευγάρωσαν τα τέρματά τους, οι παίκτες του Ποτσετίνο έχασαν την ψυχραιμία τους και άρχισαν να βαράνε στο «ψαχνό», χάνοντας και την τελευταία πιθανότητά τους να επιστρέψουν στο ματς, αφού έμειναν με 10 παίκτες ύστερα από την απευθείας αποβολή του Ντι Μαρία στο 69ο λεπτό.

Το 2-0 θα μπορούσε να γίνει και 3-0 και 4-0… αν η Σίτι ήταν πιο προσεκτική στο τέλος, αλλά και αυτό το σκορ ήταν αρκετό για τον Γκουαρντιόλα να πανηγυρίσει έξαλλα μετά το τελικό σφύριγμα του Ολλανδού Κάιπερς.