Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Άνετα το 2×2 η Εθνική Γυναικών

Για τη δεύτερη αγωνιστική του Β’ Ομίλου των Προκριματικών του EURO 2022 η Εθνική Χάντμπολ Γυναικών δε συνάντησε προβλήματα και νίκησε πριν από λίγο και τη Λετονία στο Φιλίππειο της Βέροιας με σκορ 17-34.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ολοφάνερη με τις διεθνείς μας να παίρνουν διαφορά από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου (5-10) η οποία σταδιακά αυξανόταν, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ομοσπονδιακό μας τεχνικό Παναγιώτη Μεσσήνη να κάνει ροτέισον από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Χρησιμοποιήθηκαν όλες οι παίκτριες ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι σε ολόκληρο σχεδόν το δεύτερο μέρος δεν αγωνίστηκε καμία από αυτές που ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα. Το μόνο που αξίζει να αναφέρουμε είναι ότι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 8-17 ενώ στο φινάλε του αγώνα ο φωτεινός πίνακας έγραφε 17-34. Επόμενος αντίπαλος της ελληνικής ομάδας η Ιταλία αύριο στις 15:00.

Η βαθμολογία του ομίλου: Ελλάδα 4, Βοσνία 2, Ιταλία 2, Λετονία 0.

Πλέον, την Κυριακή, σε περίπτωση νίκης της Βοσνίας επί της Λετονίας, η Εθνική θα πάρει την πρόκριση ακόμη και αν χάσει με 13 γκολ από την Ιταλία. Σε περίπτωση νίκης της Λετονίας επί της Βοσνίας, τότε ακόμη κι ένας βαθμός θα είναι αρκετός για την Εθνική κόντρα στην Ιταλία, ώστε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αυτά βέβαια στη θεωρία γιατί στην πράξη οι διεθνείς μας έδειξαν να είναι ανώτερες από όλες τις αντιπάλους τους στον όμιλο.

ΛΕΤΟΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ  17-34

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-10, 6-12, 6-16, 8-17 (ημχ), 9-19, 10-20, 12-24, 12-29, 14-31, 17-34
Λετονία (Σιμπούλσκις): Νταντάλεβα, Νικολάεβα 2, Σαβτσένκο, Σιμπούλσκα 4,Ασάρε 2, Κουκουράνε 3, Σεργκέγεβα, Κόκινα, Τεικμάνε, Ζαχαράνε, Μίνοβα 3, Τζενίτε 3, Κρόλε, Ντανιλένκο.
Ελλάς (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 2, Παναγιωτίδου 3, Ζενέλι 5, Γκάτζιου 4, Ζυγούρα, Μακρή, Βασιλειάδου 4, Ζηνωνίδου 1, Ν. Κεπεσίδου 2, Ανδρίτσου 4, Τσάκαλου 4, Αργυροπούλου 1, Στουγιαννίδου 3, Κωστοπούλου 1, Μάστακα.
Διαιτητές: Γιόβτσεφ – Γιόντσεφ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 3/6 – 3/4