ΑΕΚ και Διομήδης οι κερδισμένοι της 1ης αγωνιστικής στα πλέι οφ της Handball Premier

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα πλέι οφ της Handball Premier η ΑΕΚ και ο Διομήδης Άργους αφού επικράτησαν του ΠΑΟΚ και της Bianco Monte Δράμας αντίστοιχα.

Στο ντέρμπι των Δικεφάλων στο ΟΑΚΑ πολλοί θα περίμεναν η κυπελλούχος Ευρώπης Ένωση να μη συναντήσει δυσκολίες απέναντι στη νεανική αλλά αξιόμαχη ομάδα του ΠΑΟΚ. Ο αθηναϊκός σύλλογος διαθέτει συν τοις άλλοις και το πιο ακριβό και έμπειρο ρόστερ στο ελληνικό πρωτάθλημα αλλά στην πράξη οι ασπρόμαυροι απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι μπορούν να κοιτάξουν κατάματα την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια.

Ο αγώνας ήταν καρμπόν του πρόσφατου τελικού κυπέλλου στην Κοζάνη με δυνατές μονομαχίες και έντονο ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα προβάδισμα 3 τερμάτων μέχρι το 25′ αλλά οι παίκτες του Πάνου Γούσιου μάζεψαν τη διαφορά στο 1 γκολ με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 14-13 υπέρ της ΑΕΚ. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν το ίδιο με τον Δικέφαλο του Βορρά να ισοφαρίζει στο 44′ σε 20-20 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι να παίρνει φωτιά. Υπήρξε μεγάλο πάθος και δυνατά μαρκαρίσματα με τους δύο διαιτητές να ανέχονται αυτά από πλευράς ΑΕΚ και να τηρούν κατά γράμμα τον κανονισμό σε παρόμοια των φιλοξενούμενων. Μετά από συνεχόμενες δίλεπτες αποβολές παικτών του ΠΑΟΚ η ΑΕΚ ξέφυγε μέχρι και με 4 γκολ (28-24 στο 58′) για να λήξει η αναμέτρηση με τελικό σκορ 30-26.

Χαρακτηριστική είναι η ανακοίνωση που εξέδωσε η πλευρά του ΠΑΟΚ μετά τον αγώνα και στην οποία αναφέρεται:

Ο ΠΑΟK, βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να εκφράσει για ακόμα μία φορά τη δυσαρέσκεια του για τη διαιτησία στην αναμέτρηση ΑΕΚ – ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Και μόνο οι 3-9 δίλεπτες και οι δύο αποβολές του Εφόρου Δημήτρη Χασεκίδη και του αθλητή Bogdan Meduric του ΠΑΟΚ αρκούν για να μας θυμίσουν τα αντίστοιχα γεγονότα στον τελικό της Κοζάνης μόλις δύο εβδομάδες πριν, ενώ η παρακάτω εικόνα αποτελεί απόδειξη των λανθασμένων διαιτητικών αποφάσεων.

ΥΓ1. Ντροπή κύριοι… Να σας χαίρονται!

ΥΓ2. Σας περιμένουμε στη Θεσσαλονίκη και στα επόμενα παιχνίδια, των οποίων τους ορισμούς περιμένουμε με ανυπομονησία!

ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΟΣ

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ
ΟΜΙΛΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΩΝ

AEK- ΠΑΟΚ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 9-6, 12-6, 12-9, 14-13 (ημχ), 17-14, 19-16, 20-20, 21-21, 24-22, 30-26.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Γιάντσα, Τζηράς 4, Δομπρής 1, Αθανασάκος, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 2, Νούιτς, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 7.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 4, Τσαναξίδης 4, Παπαβασίλης 3, Καβουσανάκης 2, Λιάπης 1, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 4.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 3-7. Κόκκινες: Μέντουριτς (29:28, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ 52:33, για συνεχόμενη και έντονη διαμαρτυρία στους διαιτητές).

Στο άλλο παιχνίδι στη Νέα Κίο ο Διομήδης αναδείχθηκε νικητής απέναντι στην ομάδα της Δράμας η οποία για άλλη μια φορά έδειξε ότι βαδίζει σε σωστό δρόμο και έχει γίνει σοβαρή δουλειά από τους ανθρώπους του συλλόγου. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να ξεφύγουν, κάτι που έγινε μόνο στο τελευταίο και κρίσιμο 5λεπτο όπου φάνηκε και η μεγαλύτερη εμπειρία που διαθέτουν. Τελικό σκορ 26-22.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- BIANCO MONDE ΔΡΑΜΑ 26-22

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 1, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 5, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσαμουρίδης 3, Μπόσκος 9, Χαντέλης 1, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Ρούμπος 3, Κωστούλας, Μούγιτς.
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Τόσκας, Καφαντάρης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 1, Θ. Παπάζογλου 2, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 6, Λ. Παπάζογλου 1, έσπος, Φραγκούλης, Θωμίδης, Παπαδόπουλος 2, Καβάζης, Σίνα 7.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Τόλιος. Δίλεπτα: 4-6. Πέναλτι: 3/4 – 4/6.