Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Με ωραίο ποδόσφαιρο πήρε καθαρή νίκη!

Τουρκία-Ουαλία 0-2

Πολλές τελικές, χαμένες ευκαιρίες, άστοχο πέναλτι και δύο γκολ από την υπέροχη Ουαλία που στο σημερινό ματς πήρε μια δίκαιη και σχετικά άνετη νίκη! Αντίθετα, η Τουρκία απείλησε λίγες φορές και γενικότερα παρουσίασε ένα αγωνιστικά αδύναμο σύνολο.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι Ουαλοί πέτυχαν το 0-1 στο 42’ με σκόρερ τον Άαρον Ράμσεϊ ο οποίος ήταν ο κύριος πρωταγωνιστής των φάσεων για το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, έφτιαξαν ορισμένες φάσεις που ανησύχησαν την εστία του Γουόρντ, αλλά οι Ουαλοί ήταν εκείνοι που σφράγισαν την επιτυχία τους με γκολ του Ρόμπερτς στο 95’ ύστερα απ’την ωραία ατομική ενέργεια του Μπέϊλ μέσα στην περιοχή. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 60’ ο αρχηγός των Ουαλών (Γκάρεθ Μπέϊλ) αστόχησε σε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ!

Τουρκία: Τσακίρ – Τσελίκ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Μέρας (72′ Μουλντούρ) – Γιοκουσλού (46′ Ντεμιράλ), Τουφάν (46′ Γιαζίτζι) – Καραμαν (75′ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Ουντέρ (83′ Καβετσί)- Γιλμάζ

Ουαλία: Γουόρντ – Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις – Άλεν (72′ Αμπαντού) , Μορέλ – Μπέιλ, Ράμσεϊ (84′ Γουίλσον), Τζέιμς – Μουρ