Στους Τελικούς της Handball Premier ο ΠΑΟΚ, δεν άφησε περιθώρια στον Διομήδη

Ένας πολύ σοβαρός και ψυχωμένος ΠΑΟΚ επικράτησε του Διομήδη στη Νέα Κίο με 26-28 και πέρασε στους Τελικούς της Handball Premier όπου θα βρει μπροστά του την ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας.

Παρά την απουσία για ένα ακόμη παιχνίδι του αρχηγού του Αποστόλη Παλάσκα, ο Δικέφαλος εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να μην αφήσει την ευκαιρία αφού του αρκούσε και η ισοπαλία για να τερματίσει στην 2η και προνομιούχο θέση. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλο το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 13-15 κάνοντας ένα μικρό σερί 0-2 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο μέρος οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να πετυχαίνουν αναπάντητα τέρματα και έφτασαν στο +6 (14-20 στο 39′) και στο τελευταίο 20λεπτο διαχειρίστηκαν άριστα την υπέρ τους διαφορά με τον Διομήδη να τη μαζεύει κάπως στο τέλος εκμεταλλευόμενος και τις δίλεπτες αποβολές των αντιπάλων.

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές από τον Σέρβο τερματοφύλακα Άρσιτς που τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 17 αποκρούσεις και σταματώντας κάθε ελπίδα των γηπεδούχων. Επιθετικά ξεχώρισαν ο επίσης Σέρβος Στογιάνοβιτς με 10 τέρματα και άριστη οργάνωση από τη θέση του πλέι-μέικερ αλλά και οι νεαροί Σεϊρεκίδης και Λιάπης που σημείωσαν από 5 γκολ. Για τον Διομήδη προσπάθησαν οι Μπόσκος (9 γκολ), Χόγκας (7 γκολ) και Τσιγαρίδας (5 γκολ).

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Προέδρου της γυναικείας ομάδας της Βέροιας 2017 Γιάννη Χασιώτη που έφυγε από τη ζωή σήμερα τα ξημερώματα χτυπημένος από τον κορωνοϊο.

Ο πρώτος τελικός ανάμεσα στους δύο Δικεφάλους θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (22/6) στο ΟΑΚΑ.

Πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-8, 10-11, 11-12, 13-15 (ημχ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 6, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 7, Μπόσκος 8, Χαντέλης 1, Μάνθος, Ρούμπος, Κωστούλας, Μούγιτς, Διονυσόπουλος.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 3, Σεϊρεκίδης 5, Αποστόλου, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Λιάπης 6, Άρσιτς, Στογιάνοβιτς 9, Τζωρτζίνης.
Διαιτητές: Τσιάνας – Τόλιος. Δίλεπτα: 4-8. Πέναλτι: 3/5 – 2/2