Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

EuroVolley: Εκπληκτική Εθνική παρά την ήττα με 3-2 από τη Σερβία

Πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη έφτασε η Εθνική μας ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ που διεξάγεται στην Κρακοβία, αφού υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ευρώπης Σέρβους να υπερβάλουν εαυτούς για να επικρατήσουν τελικά στο τάι-μπρέικ.

Παρά το πολύ κακό της ξεκίνημα η Εθνική μας συνήλθε και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στη συνέχεια δείχνοντας τις μεγάλες δυνατότητές της.

Οι διεθνείς μας μπήκαν πολύ άσχημα στο παιχνίδι δίνοντας την ευκαιρία στους Σέρβους να χτίσουν διαφορά από την αρχή προηγούμενοι με 4-0, 8-4 και 12-6. Οι αντίπαλοί μας σε αυτό το διάστημα ήταν άπιαστοι σε μπλοκ και σερβίς και τελείωναν εύστοχα τις επιθέσεις τους. Η διαφορά υπέρ της Σερβίας μεγάλωνε συνεχώς και έφτασε τους 9 πόντους (17-8). Από εκεί και πέρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλησίασε με το σκορ να γίνεται 20-18, 21-20 και 23-21. Οι Σέρβοι έφτασαν στο σετ μπολ (24-21), με την Ελλάδα να φτάνει στον πόντο (24-23) και τη Σερβία να κατακτά το σετ με σκορ 25-23 και να κάνει το 1-0 στα σετ, με την Ελλάδα να κάνει μια μεγάλη επιστροφή μετά το κάκιστο ξεκίνημα.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια το σκορ έγινε 8-12 για την υπέροχη Εθνική μας που ανέβηκε στο μπλοκ και την επίθεση. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κράτησαν τη διαφορά με συγκέντρωση στην επίθεση και καλές επιθετικές επιλογές και τελειώματα, με το σκορ να πηγαίνει στο 13-18 και 15-19. Οι Σέρβοι μείωσαν σε 17-19 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι διεθνείς μας πήραν το 2ο σετ με 22-25 και ισοφάρισαν σε 1-1 με πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης Σέρβους.

Στο 3ο σετ οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 11-7 πιέζοντας στο σερβίς αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλησίασε στους 2 πόντους (15-13) με τον Νίκο Ζουπάνι να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση. Η Σερβία άνοιξε τη διαφορά στους 6 πόντους (21-15) και το πήρε σχετικά εύκολα με σκορ 25-16 κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Στο 4ο και πιο κρίσιμο σετ είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τους διεθνείς μας να είναι κοντά σε όλη τη διάρκειά του. Οι παίκτες μας έβγαλαν μεγάλη ψυχή και κοίταξαν κατάματα τους πρωταθλητές Ευρώπης Σέρβους και πήραν τελικά το σετ με συγκλονιστικό τρόπο και σκορ 28-30 ισοφαρίζοντας 2-2 στα σετ και οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ!

Εκεί οι Έλληνες αθλητές παρά το καλό ξεκίνημα αφού προηγήθηκαν με 3-4, στη συνέχεια κατέρρευσαν και οι Σέρβοι με ένα απίστευτο σερί 7-0 έφτασαν το σκορ στο 10-4 και καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ του 5ου σετ 15-5 εύκολα για τη Σερβία, με την Εθνική μας ομάδα όμως να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις.

Καλύτεροι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Πρωτοψάλτης (24π.), Ζουπάνι (18π.) και Ράπτης (13π.). Επόμενος αγώνας για τους διεθνείς μας αύριο Τετάρτη (8/9, 21:30, ΕΡΤ3) με αντίπαλο την Πορτογαλία, όπου με νίκη και σε συνδυασμό με άλλα αποτελέσματα θα πανηγυρίσουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 25-16, 28-30, 15-05) σε 133′

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάτσεβιτς 12 (9/17 επ., 2 άσσοι, 1μ πλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Κρισμάνοβιτς 13 (11/13 επ., 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 21% άριστες), Λούμπουριτς 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Ποντρασκάνιν 1 (1 μπλοκ), Τοντόροβιτς / Μαϊστόροβιτς (λ, 53% υπ. – 29% άριστες), Πέκοβιτς (λ), Όκολιτς 9 (4/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίβοβιτς 12 (10/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιόβοβιτς, Ατανασίγιεβιτς 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 3 (3/10 επ.), Ζουπάνι 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Πετρέας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20 επ., 3 μπλοκ, 31% υπ. – 15% άριστες), Πρωτοψάλτης 24 (19/42 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ζήσης (λ), Βουλκίδηγς 1 (1/3 επ.), Ανδρεόπουλος 1 (1 άσσος, 33% υπ. – 22% άριστες), Μούχλιας.