Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Με οδηγό τον Γουάιτ (Video)

Ο Παναθηναϊκός είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον αυριανό (26/09) τελικό του φετινού Σούπερ Καπ, καθώς πριν λίγο επικράτησε του Λαυρίου με 74-61 με κορυφαίο τον Οκάρο Γουάιτ, ο οποίος πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους & 11 ριμπάουντ.

Το «τριφύλλι» έκανε ένα πολύ καλό ματς στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα φτάνοντας τη διαφορά στο +20, ωστόσο προς το τέλος της 3ης περιόδου μέχρι και τις αρχές του 4ου δεκάλεπτου δέχθηκε ένα σερί 0-17 από την ομάδα του Σερέλη και το ματς έγινε ξαφνικά ντέρμπι.Με την ποιότητα των παικτών του όμως και με τον Πέρι και τον Γουάιτ να σκοράρουν σε κρίσιμα σημεία πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 12, Παπαπέτρου 7 (1), Γουάιτ 23, Φλόιντ 7, Σαντ Ρος 7, Μέικον 8, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης, Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 3 (1), Μαντζούκας 3.

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 6, Κάρτερ 2, Μουράτος 5, Κακλαμανάκης 6, Γκόινς 14, Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 17, Αμίνου 6, Γερομιχαλός.