Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Περίπατος για τον ΚΑΟΔ στην Ξάνθη

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε ο ΚΑΟΔ τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας του Μπάσκετ, απέναντι στον Αρίων. Τελικό σκορ 54-78, με την ομάδα της Δράμας να είναι ανώτερη τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι, με κορυφαίους τον Στυλίδη (15π.), τον Μούκα (14π.) και τον Κουμλέλη (18π.).

Ο ΚΑΟΔ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 8-24 στο τέλος της 1ης περιόδου. Η ομάδα της Ξάνθης δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στη 2η περίοδο, με τους παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη να είναι αρκετά εύστοχοι από τα 6,75 και το ημίχρονο να κλείνει με 17-39. Στα τελευταία δύο δεκάλεπτα οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά υπέρ τους, με τον προπονητή της δραμινής ομάδας να δίνει στην 4η περίοδο χρόνο συμμετοχής, στους νεαρούς Κεραμιτσόπουλο και Γρηγορίου.

Τα δεκάλεπτα: 8-24, 17-39, 31-62, 54-78.

Γ.Α.Σ. Αρίων Ξάνθης (Θερμός Ιωάννης): Χριστοφορίδης 5 (1), Γρούδος 16 (1), Θεοδωρίδης, Μπουτσακτσή 6, Ζαμπάκης 11, Σαββουλίδης 7 (1), Κουρτίδης 1, Πενλίδης, Ράπτης 6, Καρανικολίδης 2, Μελαδιανός, Τσίτσος.

Κ.Α.Ο.Δ. (Γρηγοριάδης Νίκος): Γαϊτάνης 3 (1) , Σιταρίδης 3 (1), Στυλίδης 15 (2), Γαϊτανίδης 4, Γρηγοριάδης 9 (1), Γρηγορίου, Κεραμιτσόπουλος, Κουμλέλης 18 (1), Μπόζης 7 (1), Χαρισμίδης 5 (1), Σαββόγλου, Μούκας 14 (3).