Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Του το έκλεψε ο killer…

Μεγάλο τρίποντο για τον Αστέρα Τρίπολης που με πέναλτι του Μπαραλες στο 84′ κατάφερε παίζοντας με 10 για 20 λεπτά να νικήσει με 0-1 τον Παναθηναϊκό μέσα στην Λεωφόρο. Μένει σε θέση play off η ομάδα των Αρκάδων, σε μπελάδες το τριφύλλι που αντί να κυνηγάει την ΑΕΚ πρέπει να τρέξει για να μην τον “φτάσουν” Αστέρας και ΟΦΗ.

Ο αγώνας ξεκίνησε στον σκληρό (από το χιόνι) αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου με τις δύο ομάδες να δείχνουν από την αρχή πως θέλουν να βρουν τα πατήματα τους.Η γενική εικόνα του 1ου ημιχρόνου περιείχε μοιρασμένες φάσεις στις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μεγαλύτερες και περισσότερες πρωτοβουλίες κυρίως από την πλευρά των Κώτσιρα-Αλεξανδρόπουλου – Παλάσιος όταν έχει την μπάλα και τον Αστέρα να περιμένει ουσιαστικά τους πράσινους προσηλωμένος στην αμυντική του λειτουργία και να τρέχει στην αντεπίθεση προσπαθώντας να χτυπήσει τους πράσινους ενώ έχουν ανοργάνωτη άμυνα. Όλο το 1ό  ημίχρονο κύλησε με αυτόν τον ρυθμό και το 45λεπτό έκλεισε από την πλευρά του Παναθηναϊκού  με κάποια σουτ των Παλάσιος και Καρλίτος που σταμάτησε ο Τσιφτσής και από την πλευρά του Αστέρα με κάποιες ωραίες προσπάθειες των Σόνι και Τιλίκα που σταμάτησαν πάνω στον Ιταλό τερματοφύλακα των πρασίνων.

Μεγάλη τακτική προσήλωση και από τις δύο ομάδες λοιπόν με ξεχωριστά σημεία του πρώτου μέρους το man to man του Χριστόπουλου που εξαφάνισε τον Καρλίτος και την ανάπτυξη των πρασίνων με την μπάλα κάτω από τους Μαουρίσιο και Αλεξανδρόπουλου που έπαιξαν έξυπνα και κάθετα κάνοντας απειλητικό των γηπεδούχο Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο με τον Παναθηναϊκό απλά να μεταφέρει την δημιουργία του σε λίγες περιπτώσεις και από την απέναντι πλευρά των Χουανκάρ – Αϊτόρ που στο πρώτο μέρος δεν συμμετείχαν καθόλου στην επιθετική λειτουργία του τριφυλιού.Ένα ακόμα στοιχείο που προστέθηκε στο παιχνίδι μετά την ανάπαυλα ήταν η ένταση και τα σκληρά μαρκαρίσματα που δεν υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο παρά τις 4 κάρτες που μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος.Κατά την διάρκεια του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός έγινε πιο επιθετικός μετά την είσοδο των Σάντσες που έγινε target man  και απείλησε στις στημένες  φάσεις των γηπεδούχων και του Βιτάλ που ενίσχυσε τα φτερά τις ομάδας του.Ένα σημείο που θα μπορούσε να είναι κλειδί στον αγώνα ήρθε στο 75′ όταν ο πολύ καλός στο υπόλοιπο διάστημα Μουνάφο πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 για 20 λεπτά .Στην συνέχεια και ενώ ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία  στον αγώνα σε μια ανύποπτη φάση που πήγε να διώξει ο Σάντσες από την περιοχή του , εμφανίστηκε ο Ριέρα και κέρδισε μέσω VAR ένα πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπαράλες και έκανε το 1-0 λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο 84′. Στην συνέχεια με μόλις 10 λεπτά να απομένουν μετά και τα 6 λεπτά καθυστερήσεις που έδωσε ο διαιτητής οι πράσινοι ανέβασαν πολύ τις γραμμές τους πίεσαν, απείλησαν  και δημιούργησαν υπό την πίεση του χρόνου χωρίς όμως να κερδίσουν κάτι ουσιαστικό καθώς το γκολ του Αιτορ στο 90′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το σκορ έμεινε στο 0-1 με τον Αστέρα Τρίπολης να ολοκληρώνει ένα μεγάλο εκτός έδρας τρίποντο που του δίνει ώθηση ώστε να μείνει σε θέση που οδηγεί στα play off και γιατι οχι να διεκδίκησει κάποια υψηλότερη θέση στην βαθμολογία.

Παναθηναϊκός ( Ιβαν Γιοβάνοβιτς ) :Μπρινιόλι , Κώτσιρας  (46΄ Σάντσες ) , Σένκενφλεντ , Βέλεθ , Χουάνκαρ , Μαουρίσιο (87′ Λούντβιστ ),  Πέρεθ , Αλεξανδρόπουλος  ( 64′ Βιτάλ ) , Παλάσιος ( 76′ Ιωαννίδης ), Αϊτόρ  , Καρλίτος.

Αστέρας Τρίπολης ( Μίλαν Ράσταβατς ) : Τσίφτσης , Καρμόνα , Χριστόπουλος , Ατιένθα , Τασουλής ( 75′ Αλβαρέζ ) , Μουνάφο , Βαλιέντε , Γκονζάλες , Σόνι ( 73′ Μπαράλες ) , Τσέσκ (66′ Ριέρα ), Τιλίκα ( 88′ Ιγκλέσιας ) .