Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός- Ζάλγκιρις: Απογοητευτική ήττα για το «τριφύλλι» από τον ουραγό

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για άλλον έναν αγώνα παρουσιάστηκε στην Εuroleague κατώτερος των δυνατοτήτων του και ηττήθηκε απο την τελευταία Ζάλγκιρις στο ΟΑΚΑ για την 18η εξ΄αναβολής αγωνιστική .

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχασε δύο φορές φέτος απο την ουραγό στην σχετική βαθμολογία στην λίστα της Euroleague Ζάλγκιρις στο ΟΑΚΑ με 83-96.Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πάλεψε μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο που είχε κριθεί η αναμέτρηση .

Οι «πράσινοι» και στις δύο πλευρές του παρκέ αντιμετώπισαν λάθος τον αγώνα με την ομάδα απο την Λιθουανία με όπλο την καλή επιθετική της μέρα να πηγαίνει το σκόρ πολύ ψηλά απο το πρώτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύοντας τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων .

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς που έπαιξε 35 λεπτά ξεχώρισε για το «τριφύλλι» (23π., 4/9τρ.) και ο Γιώργος Παπαγιάννης  (11π., 6ριμπ.), ενώ για τους Λιθουανούς ο  Ουλάνοβας με 22 πόντους, ενώ τα τρίποντα του Μιλάκνις σε συνδυασμό με την «γεμάτη» εμφάνιση του Λοβέρν (17π., 12ριμπ.) έδωσαν στους Λιθουανούς .

Να σημειωθεί πως σε ακόμα ένα αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε πολλές απουσίες και δεν κατέβασε 12άδα στον αγώνα .Ιωάννης Παπαπέτρου, Στέφαν Γιόβιτς, Οκάρο Γουάιτ και  Λευτέρης Μποχωρίδης έμεινα εκτός ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν κουρασμένος αφού 24 ώρες πρίν  είχε αγώνα με την Εθνική Ελλάδος κόντρα στην Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη και προέρχεται απο ταξίδι όπως και ο βοηθός προπονητή του Πρίφτη , Ισίδωρος Κουτσός.

Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νωθρά τον αγώνα ειδικά αμυντικά .Βρέθηκε να κυνηγάει το σκόρ απο πολύ νωρίς (5-15) στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρά τα δυο τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Πρίφτης και τις συνεχόμενες αλλαγές παιχτών η διαφορά αυξήθηκε για τους Λιθουανούς στους 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (10-29) .

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για την Ζάλγιρις .Με πρωταγωνιστές Λοβέρν και Ουλάνοβας στην επίθεση κράτησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο διαφορά δίψηφια δίχως οι «πράσινοι» να μπορέσουν να αντιδράσουν σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού έως τότε.

Στην ανάπαυλα  διαφορά έφτασε μέχρι το +22 (38-60 στο 24′) για τους φιλοξενούμενους. Αν δεν υπήρχε μάλιστα ο Νεμάνια Νέντοβιτς από την πλευρά του τριφυλλιού, η κατάσταση θα ήταν τραγική. Πολύ απλά γιατί ο 31χρονος γκαρντ είχε 16 πόντους σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα και έδειξε σημεία αντίδρασης για τους γηπεδούχους αλλά η προσπάθεια αυτή δεν καρποφόρησε .

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική .Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν να μαζέψει τη διαφορά μέχρι το -14 (73-88 στο 37′), πριν παραδοθεί στη Ζάλγκιρις, από την οποία ηττήθηκε για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα – Μπάλακ – Καρντούμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9 (7 ασίστ), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καββαδάς 7, Κασελάκης 9 (1), Γουάιτ, Αβδάλας, Νέντοβιτς 23 (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 8 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Λεκαβίτσιους 8 (5 ασίστ), Νίμπο 6, Γιανκούνας, Λουκοσιούνας 6 (2/6 τρίποντα), Μιλάκνις 16 (4/7 τρίποντα), Στρέλνιεκς 4 (1/4 τρίποντα), Κάβανο 15 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιφάι 2, Λοβέρν 17 (7/14 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 22 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/35 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 16/20 βολές, 19 ριμπάουντ (14 αμυντικά + 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 26/42 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 11/11 βολή, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε τρία βράδια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δίνει ακόμη ένα παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο (4/3, 21:00), ενώ η Ζάλγκιρις κοντράρεται μια μέρα νωρίτερα με την Άλμπα Βερολίνου στη Mercedes Benz Arena (3/3, 21:00).