Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Και τώρα ο «τελικός» τίτλου για την Προσοτσάνη! (Video)

Τα ψέματα τελείωσαν και τη Μεγάλη Τετάρτη παίζονται οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς στον ευρύτερο οργανισμό της Προσοτσάνης, οι παίκτες της οποίας πάτησαν πρώτοι χορτάρι και δη στις 19 του περασμένου Ιουλίου για την έναρξη της προετοιμασίας και πλέον 9 μήνες ακριβώς μετά έχουν φτάσει 90’ και μια νίκη μακριά από το 3ο τους πρωτάθλημα.

Σήμερα, παρουσία 300 φίλων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» τόσο από την Προσοτσάνη όσο κι από τη Χωριστή η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου χρειάστηκε να φορτσάρει στο 1ο 20λεπτο, χρονικό σημείο όπου ήδη ο δείκτης του σκορ ήταν στα επίπεδα του 2:0 με σκόρερ τους Γουνατίδη (σ.σ. σκόραρε για 2ο σερί ματς) και το 16άχρονο Ματζιάρη, από ισάριθμες ασίστ του Τόπι, ο οποίος έχει συμμετοχή στα μισά σχεδόν γκολ της ομάδας του φέτος με τα 17 γκολ και τις 9 τελικές πάσες.
Η Προσοτσάνη μετά το ισχυρό αυτό προβάδισμά της, ήλεγξε απόλυτα το ματς μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου, ωστόσο το εύστοχο πέναλτι του Βουτσινά στις καθυστερήσεις του, έβαλε εκ νέου τον Ορφέα στη διεκδίκηση πρωτίστως της ισοπαλίας και μετέφερε φυσιολογικά το άγχος στην πλευρά των γηπεδούχων.

Στο 2ο 45άλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, οι τελικές μπροστά στους δύο τερματοφύλακες περιορίστηκαν σε προσπάθειες μετρημένες στα δάχτυλα τους ενός χεριού κι αυτές εκτός στόχου. Οι παίκτες του Ηλία Παντζαρίδη στο διάστημα 55’-75’ είχαν μεν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, οι γηπεδούχοι όμως κρατούσαν με ευκολία μακριά από τα καρέ του Αβραάμ τους επικίνδυνους επιθετικούς. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, η Προσοτσάνη μετέφερε την μπάλα προς την περιοχή του Δεληγιώρογλου κι αυτό τη βοήθησε να πάρει όχι μόνο πολύτιμες ανάσες, αλλά να βάλει στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της για το φετινό πρωτάθλημα το τρίποντο, που τη στέλνει στον τελικό-τίτλου τη Μεγάλη Τετάρτη μέσα στο Καλαμπάκι ούσα στην 1η θέση!

Λεπτό προς λεπτό:

7’. Αβίαστο λάθος του Αβραάμ ο οποίος με τα χέρια σημαδεύει τον αρχηγό του Ορφέα Μελισσίδη, ο τελευταίος όμως βεβιασμένα με σουτ εκτός περιοχής σουτάρει μακριά από τα δοκάρια.

1:0 στο 14’. Η μπαλιά του Τόπι στη γωνία της περιοχής είναι για το Γουνατίδη που κρατήθηκε σε κανονική θέση μπήκε από πλάγια στην περιοχή και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του…συγχωριανού του Δεληγιώρογλου άνοιξε μέσα σε πανηγυρισμούς το σκορ.

2:0 στο 20’. Εκ νέου ο Τόπι αυτή τη φορά σκάβει την μπάλα στο ύψος του ημικυκλίου, εκεί όπου ο Ματζιάρης πιεζόμενος από τον Αμανατίδη μπαίνει στην περιοχή κι από το πέναλτι με πλασέ και παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα κι αμέσως χάνεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

23’. Ο δημιουργός Τόπι παρ’ ολίγο να χριστεί σκόρερ όταν ο Ματζιάρης του ανταποδίδει την..ασσίστ, αλλά ο Δεληγιώρογλου με υπερένταση και το δεξί πόδι τη μετατρέπει σε χαμένη ασσίστ παραχωρώντας το κόρνερ.

29’. Ωραίο γύρισμα του Παγώνη κεφαλιά του Γουνατίδη άουτ.

40’. Και πάλι ο Παγώνης από αριστερά σερβίρει, αλλά ο Τόπι που δοκιμάζει το σουτ στέλνει με καλό οπτικό πεδίο την μπάλα έξω.

43’. Μακρινό σουτ του Κάππα δεν ανησυχεί τον Αβραάμ που μπλοκάρει εύκολα.

45’+2’. Νωρίτερα ο Γαλάζιος έχοντας μπει μέσα στην περιοχή γυρίζει προς το πέναλτι, στην προσπάθειά του ο Αστερίου τον πατάει, ο κ. Χορόζογλου με μικρή καθυστέρηση υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών κι ο Βουτσινάς με άπιαστο πλασέ στο δεξί «Γ» μειώνει για τη Χωριστή.

50’. 4ο και μοναδικό κόρνερ στην επανάληψη για την Προσοτσάνη από δεξιά με τον Περσιανλή να το εκτελεί και τον Τόπι από πλεονεκτική θέση να κερδίζει την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο.

67’. Εκτός περιοχής ο Αμανατίδης τροφοδοτεί το Γαλάζιο που με πλάτη προς την εστία επιχειρεί να αιφνιδιάσει με μακρινό δυνατό σουτ τον Αβραάμ, ο οποίος αφήνει την μπάλα να περάσει εκτός.

80’. Ο Αστερίου από το χώρο του κέντρου σημαδεύει τον Τόπι που «σπάει» πιο αριστερά στο ύψος της περιοχής για τον επερχόμενο Παγώνη, σουτ στην κίνηση ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

91’. Βαθιά μπαλιά του Περσιανλή και μονοκόμματο σουτ του Τόπι άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ(Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Γεωργιάδης, Παγώνης, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Λίπο(59’ Καλαϊτζής), Περσιανλής, Ρούσσος, Γουνατίδης(68’ Κέντογλου), Ματζιάρης(87’ Κ. Τσακμακίδης), Τόπι.

ΧΩΡΙΣΤΗ(Ηλίας Παντζαρίδης): Δεληγιώρογλου, Τσοχαταρίδης(λ.τρ. 44’ Π. Κεσίδης), Αμανατίδης, Παπαεμμανουήλ(85’ Μυλωνάς), Χ. Κεσίδης, Μανωλεσάκης, Κάππας(66’ Τόσιογλου), Μελισσίδης, Αμαραντίδης(85’ Φανέλης), Βουτσινάς, Γαλάζιος.

* Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης/4ης αγωνιστικής σε play off/play out

• Πετρούσα-Ξηροπόταμος 0:1 (95’ Tanushi)
  • ⦁ Βώλακας-Αμπελόκηποι 2:3 (6’ Κ. Δράμπαλης – 24’ Τσαμπάζης / 29’ & 78’ Περσίδης – 55’ Μίτρε) στις 17.04.2022
  • ⦁ Προσοτσάνη-Χωριστή 2:1 (14’ Γουνατίδης – 20’ Ματζιάρης / 45’+2’ πέν. Ματζιάρης)
  • ⦁ Νέα Αμισός-Καλαμπάκι 6:1 (17’ , 37’ & 45’ Παπακωνσταντίνου – 26’ Ζαγιάκου – 31’ Αθανασιάδης – 90’ Μυτιληναίος / 63’ Σαλωνίδης)

• Κάτω Νευροκόπι-Αρκαδικός 9:0 (7’ , 23 ’ & 80’ Δ. Κιοσέογλου – 20’ Ζυρινίδης – 31’ Μπάτζιος – 38’ αυτ. Ψυχράμης – 48’ & 65’ Γ. Γαλόπουλος – 90’ Αμπατζίδης)
  • Φωτολίβος-Καλλίφυτος 2:0 (30’ Ρουμελιώτης – 90’ Αλ. Ζορμπίδης)
  • Κουδούνια-Άγιος Αθανάσιος 0:1 (48’ Ανέστης Τουμαντζίδης)
  • Ακρίτας Ν.Κρ.-Καστρινός 1:2 (14’ Καπαγερίδης / 21’ Σουβλέρης – 59’ Αλμανίδης)
  • Καλή Βρύση-Δοξάτο 2:2 (63’ & 65’ Μπεζυργιάννης / 15’ Μαργαριτίδης – 44’ Κωνσταντινίδης)