Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Κουρασμένος ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα κόντρα στο Περιστέρι

Με δυσκολία επικράτησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του παιχνίδι μετά το final 4 του Βελιγραδίου το εξαιρετικά μαχητικό Περιστέρι για 35′ με σκορ 79-67 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στα playoffs της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση καθώς από το πρώτο μόλις λεπτό είχε την διάθεση να τρέξει τον αντίπαλο του εκμεταλεύοντας την κούραση που είχε λόγο της συμμετοχής του στο final 4. Σε συνδιασμό με τα πολλά εύστοχα τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και έφθασαν την διαφορά μέχρι και το +12 υπέρ τους, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει εκνευρισμός πολλές φορές την ομάδα του σε τάιμ άουτ. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε κυριαρχικά για το Περιστέρι καθώς η διαφορά ήταν στο +7 (28-35). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει κάπως την απόδοση του, όμως αυτή δεν ήταν αρκετή γιατί το σκληροτράχηλο Περιστέρι κατάφερε και άντεξε στην πίεση βρίσκοντας πάντα λύσεις επιθετικά και αμυντικά, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 (51-54). Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ για τα πρώτα 5 λεπτα, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι αύξησαν την ενέργεια τους στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης και με 3 συνεχόμενα τρίποντα, 2 του Κώστα Σλούκα και 1 του Γιαννούλη Λαρεντζάκη “σκαρφάλωσαν” την διαφορά στο +7 (69-62) όπου κάπου εκεί ήταν δύσκολο να αντιδρασει το Περιστέρι και έτσι γράφτηκε ο επίλογος στο Σ.Ε.Φ με τελικό σκορ 79-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ), Φαλ 11 (4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Σλούκας 20 (2/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 5 ασίστ), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μπιλάλης, Αγκμπελίς 2, Πέτεγουεϊ 19 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 14 (1/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Γκίελο 9 (1), Φύτρος, Μπράουν 6, Σαλούστρος 11 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γκρέι 6 (1/8 σουτ, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σταυρακόπουλος.