Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Νικήτρια στην πρεμιέρα!

Κροατία – Ελλάδα 85 – 89

Με το δεξί «μπήκε» στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική μας ομάδα, καθώς έκαμψε την αντίσταση της εξαιρετικής Κροατίας έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Ντόρσεϊ και Γιάννη Αντετοκούνμπο που πέτυχαν αμφότεροι 27 πόντους!

Η Κροατία ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα όμως σταδιακά η Ελλάδα βρήκε τις επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε με 30-46 στο πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες πλησίασαν πολύ στο σκορ, ωστόσο στο τελευταίο λεπτο της 4ης περιόδου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής! Ο «Greek Freak» πέτυχε 5 καθοριστικούς πόντους και πραγματοποίησε 2 τάπες, οδηγώντας τη γαλανόλευκη στην πρώτη της νίκη!

Αύριο 3/9 στις 10 το βράδυ η Ελλάδα αγωνίζεται με την οικοδέσποινα Ιταλία για την 2η αγωνιστική του ομίλου.