Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης (2-2): Αυτόχειρας ο Δικέφαλος, έχασε και άλλο έδαφος από την κορυφή

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, κατάφερε να βρει ένα γκολ-απάντηση και στο τέλος κατάφερε να πάρει αυτό που του άξιζε, το δεύτερο γκολ και τον βαθμό.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε το παιχνίδι με την ίδια “συνταγή” από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, όμως είδε γρήγορα να αποχωρούν οι Τσαούσης και Λύρατζης εξαιτίας τραυματισμών. Αγωνιστικά ο ΠΑΟΚ ήταν μέτριος στο πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, μιας και βρήκαν γκολ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Στάνκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το δεύτερο “χτύπημα” ήρθε από εκτέλεση πέναλτι, από τον Κόστα στο 54ο λεπτό, δίνοντας τεράστιο προσβάσιμα στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι του Κούρτιτς στο 81ο λεπτό, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ολιβέιρα αποδείχθηκε σωτήρας, δίνοντας και τον βαθμό αλλά και την ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ.