Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Άγιαξ-Αϊντχόφεν (1-2): «Διπλό» κορυφής!

Η Αϊντχόφεν κέρδισε δίκαια το ντέρμπι της Ολλανδίας κόντρα στον Άγιαξ, πήρε το μεγάλο «διπλό» και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λουκ Ντε Γιόνγκ στο 23ο λεπτό μετά από υπέροχη πάσα του Κόντι Γκάκπο, ενώ ο Γκουτιέρεζ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας από το Αϊντχόφεν στο 50ο λεπτό.

Ο Άγιαξ είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι, διατήρησε κατοχή μπάλας, πίεσε την PSV και μείωσε σε 2-1 με τον Ιταλό Λούκα στο 83ο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα στο “Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα”.

Στο τέλος του αγώνα… άναψαν τα αίματα, καθώς ο Ραμάλιο πανηγύρισε μπροστά στον Άλβαρες και για λίγα λεπτά υπήρξε μια μικρή αναστάτωση στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από αυτή τη σημαντική νίκη στο ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος, η PSV είναι στην κορυφή με 30 βαθμούς, ενώ ο Άγιαξ (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) είναι στη δεύτερη θέση με 28 βαθμούς.