H Championship έχει αρπάξει ”φωτιά”

Ακόμα μία αγωνιστική ολοκληρώθηκε στην Championship με αγώνες οι οποίοι είχαν γκολ και θέαμα.

Σίγουρα ο ποιο εντυπωσιακός αγώνας ήταν αυτός μεταξύ της Sheffield United και Burnley. Η ομάδα του Vincent Kompany, αν και βρέθηκε 2 φορές μπροστά στο σκορ, δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στην πίεση που ασκούσε η Sheffield με αποτέλεσμα να γνωρίσουν βαριά ήττα με 5-2 σκορ το οποίο θα μπορούσε να είναι υψηλότερο αν ο τερματοφύλακας της Burnley Arijanet Muric δεν έκανε σωτήριες επεμβάσεις.  Το σκορ άνοιξε για την Burnley με αυτογκόλ ο Jack Robinson στο 17’ λεπτό όμως 13 λεπτά αργότερα ο Iliman Ndiaye ισοφάρισε σε 1-1 με προβολή έπειτα από κόρνερ.  Η Burnley έφτασε σε 2ο γκολ στο 45’ με τον Manuel Benson έπειτα από λάθος του Jack Robinson και πάλι με αποτέλεσμα η Sheffield να πάει στα αποδυτήρια στο ημίχρονο βρίσκοντας την πίσω στο σκορ. Στο 2ο ημίχρονο όμως η ομάδα του Paul Heckingbottom μπήκε στο αγωνιστικό χώρο με σκοπό να διεκδικήσει την νίκη και όντος τα κατάφερε σκοράροντας 4 γκολ μην αφήνοντας την Burnley να ”αναπνεύσει”. 3 λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Oliver McBurnie ισοφάρισε σε 2-2 και έπειτα ακολούθησε μία έκρηξη από γκολ. Μέσα σε 10 λεπτά η Sheffield κατάφερε να σκοράρει 3 φορές. Αρχικά στο 64’ λεπτό ο Jack Robinson ”πήρε το αίμα του πίσω”, για τα 2 λάθη του που κόστισαν στην Sheffield 2 γκολ, σκοράροντας γκολ με προβολή έπειτα από κόρνερ, αφού πρώτα είχε κάνει μία κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, κάνοντας την ανατροπή για την Sheffield, ενώ 5 λεπτά αργότερα, στο 69΄λεπτο, ήρθε το 4 γκολ για την Sheffield με τον Anel Ahmedhodzic κάνοντας το 4-2 ενώ το 5-2 ήρθε και πάλι από τον Oliver McBurnie στο 74’ λεπτό. Με αυτήν την νίκη η Sheffield πλησίασε την πρωτοπόρο Burnley στο -3 έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο. Σημαντικές νίκες πέτυχαν και η Blackburn ενάντια στην Huddersfield με 1-0. Το μοναδικό γκολ ήρθε στο 35’ λεπτό από τον Ben Diaz γκολ το οποίο αποδεικτικέ αρκετό για να δώσει την νίκη στην Blackburn και να την ανεβάσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σημαντική εκτός έδρα νίκη πέτυχε και η Norwich η οποία κέρδισε την Rotherham 1-2 ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Τέλος, σημαντικούς βαθμούς έχασε η QPR καθώς ηττήθηκε 1-0 από την 20η West Brom.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Championship

• Reading-Preston 1-2 ( Lucas Joao71’(πεν) –  Ched Evans 51’, 79’ )
  • Sheffield United-Burnley 5-2 ( Iliman Ndiaye 30’, Oliver McBurnie 48’,74’, Jack Robinson 64’, Anel Ahmedhodzic 69’ – Jack Robinson 17’(αυτ.), Manuel Benson 45’ )
  • Blackburn Rovers-Huddersfield Town 1-0 ( Ben Brereton Diaz 35’)
  • Blackpool-Luton Town 0-1 ( Luke Berry 57’ )
  • Middlesbrough-Bristol City 1-1 ( Chuba Akpom 47’ – Andreas Weimann 10’ )
  • Millwall-Hull City 0-0
  • Queens Park Rangers-West Bromwich Albion 0-1 ( Kyle Bartley 68’ )
  • Rotherham United-Norwich city 1-2 ( Oliver Rathbone 49’ – Kenny McLean 17’, Aaron Ramsey 50’ )
  • Stoke City-Birmingham City 1-2 ( Lewis Baker 75’(πεν) – Scott Hogan 13’, Harlee Dean 67’ )
  • Sunderland-Cardiff City 0-1 ( Mark Harris 49’ )
  • Swansea City-Wigan Athletic 2-2 ( Ryan Manning 44’, Joel Piroe 84’(πεν) – Will Keane 8’, Tom Naylor 16’)
  • Watford-Coventry City 0-1 ( Viktor Gyokeres 50’ )