Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

«Αλώβητη» η Προσοτσάνη! (pics)

Οιωνός τίτλου «Χ»ριστούγεννα στην 1η θέση!
Στο ντέρμπι κορυφής και αήττητων της 10ης αγωνιστικής μεταξύ Χωριστής και Προσοτσάνης παρουσία πολλών φιλάθλων και λιγοστών φάσεων μπροστά στις δύο εστίες, το 1:1 που διαμορφώθηκε στην αρχή και στο φινάλε του α’ ημιχρόνου κρίνεται απόλυτα δίκαιο και πλέον η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου κλείνει το 2022 όσον αφορά στις υποχρεώσεις της στην Α’ ΕΠΣΔ, κρατώντας την κορυφαία θέση με 23 βαθμούς, ενώ αυτή του Ηλία Παντζαρίδη με το 4ο «Χ» εντός έδρας υποχώρησε τρία σκαλιά παρακάτω.

Όλα έγιναν όπως γράψαμε νωρίς στο ματς, ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με λιακάδα, κοντομάκικα και γυαλί ηλίου και ολοκληρώθηκε με βροχή, μπουφάν κι ομπρέλες! Στην αφύσικη για την εποχή που διανύουμε λιακάδα, η Προσοτσάνη στην 1η της κιόλας επίσκεψη βρήκε γκολ από τα 11 μέτρα με το μετρ του είδους αρχηγό της Δημήτρη Ρούσσο (0:1 στο 2’), εσχάτη των ποινών που κέρδισε σε χέρι του Παπαεμμανουήλ προ κενής εστίας ο 15άχρονος Χρήστος Τσαγκαλίδης πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό του ντέρμπι.
Οι γηπεδούχοι δεχόμενοι αυτήν την ψυχρολουσία από τ’ αποδυτήρια προσπάθησαν σταδιακά να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που κατάφεραν στηριζόμενοι κυρίως στις ανακτήσεις της μπάλας στο κέντρο, γεγονός που τους έδινε την ευκαιρία με τα πολλά φάουλ (σ.σ. 12 στο α’ ημίχρονο) να είναι πλησίον της περιοχής του Αβραάμ. Ωστόσο ο 35άχρονος τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν ένιωσε ποτέ την πίεση των επιθετικών του Ορφέα κι όποτε χρειαζόταν επενέβαινε σταθερά.
Όταν ο ήλιος έδωσε τη θέση του στις πρώτες έντονες ψιχάλες αναγκάζοντας αρκετό κόσμο να φύγει από την κατάμεστη κερκίδα ψάχνοντας είτε ομπρέλα, είτε την ασφάλεια του αυτοκινήτου του, ο Σάκης Αραμπατζής μ’ ένα προσωπικό γκολ για όσκαρ βρήκε σε καίριο σημείο την ισοφάριση για τον Ορφέα (1:1 στο 43’), σκοράροντας μάλιστα στο ίδιο χρονικό σημείο, κόντρα στην πρώην του ομάδα όπως είχε κάνει και στη νίκη με σκορ 1:0 στις 28.09.2013 στο ίδιο γήπεδο σε διαφορετική εντούτοις εστία!

Στο β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες φάνηκαν να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους και παρότι οι δύο προπονητές προχώρησαν στο ανακάτεμα της τράπουλας από τους πάγκους, είχε περάσει στη σκέψη και των 22 ποδοσφαιριστών που πατούσαν τον αγωνιστικό χώρο ότι «αν ένα ντέρμπι δεν μπορείς να το κερδίσεις, ας μην το χάσεις» κι έτσι έγινε. Οι της Χωριστής μέχρι το 60-65 πίεσαν κυρίως από τα πλάγια και το φρέσκο Αλέξη Κουμπρόγλου που έπεσε όμως πάνω στον απροσπέλαστο στο δεξί άκρο της αμυντικής διάταξης Κοσμά Πετρίδη. Σταδιακά οι παίκτες της Προσοτσάνης με τους δύο κορυφαίους στο ματς Δημήτρη Ρούσσο και τον χωριστιανό Λευτέρη Περσιανλή πήραν τον έλεγχο στο κέντρο, απείλησαν μία φορά με τον «χαζομπαμπά» Κώστα Τσακμακίδη λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο 10λεπτο κι ένα παρ’ ολίγο αυτογκόλ του Σάββα Παπαδόπουλου.
Ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το 6ο λεπτό του έξτρα χρόνου που κράτησε ο ρέφερι του ματς, ούτε καν η αριθμητική ισορροπία μιας και στη γενική σύρραξη του 90’ ο Αστερίου είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια όντας παίκτης του πάγκου!

Τώρα θα αναρωτιέστε προς τι ο κεντρικός τίτλος κι εμείς θα σας εξηγήσουμε ευθύς αμέσως:

• σεζόν 2003-2004 στις 20.12 η τελευταία αγωνιστική για το 2003, 1η Προσοτσάνη 36β. – 2η Νέα Αμισός 34β.
  • σεζόν 2014-2015 στις 20.12 η τελευταία αγωνιστική για το 2014, 1η Προσοτσάνη 29β. – 2η Πετρούσα 24β.
  • σεζόν 2021-2022 στις 18.12 η τελευταία αγωνιστική για το 2021, 1η Προσοτσάνη 18β. – 2η Χωριστή 16β.

Στο φινάλε των τριών παραπάνω αγωνιστικών περιόδων η Προσοτσάνη κατέκτησε το πρωτάθλημα, μάλιστα δεν έμεινε μόνο με ένα τρόπαιο στη συλλογή της..

Λεπτό προς λεπτό:

0:1 στο 2’. Πριν συμπληρωθεί το 1ο κιόλας λεπτό ο Κωνσταντινίδης περιμένοντας το όβερλαπ του Καλαϊτζή του πετάει την μπάλα, με τον αριστερό οπισθοφύλακα να σεντράρει χαμηλά εκεί όπου ούτε ο Γουνατίδης ούτε κι ο Κιουμουρτζής βρίσκουν την μπάλα κι ο Τσαγκαλίδης σε κενή από τερματοφύλακα εστία βλέπει τον πεσμένο στο χορτάρι Παπαεμμανουήλ να του στερεί το γκολ. Ήρθε όμως η υπόδειξη του α’ βοηθού για πέναλτι κι ο Ρούσσος δε λάθεψε από τα 11 μέτρα.

23’. Σουτ του Δούμπλατζη ο Αβραάμ ελέγχει την μπάλα και την αφήνει να περάσει εκτός.

1:1 στο 43’. Ο έτερος αρχηγός ντύθηκε σκόρερ καθώς «κουβάλησε» την μπάλα συγκλίνοντας προς τον κεντρικό άξονα κι επιχείρησε το δεξί σουτ, που παρά την προσπάθεια του Αβραάμ αυτή πρώτα βρήκε το κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού κι αναπαύθηκε στο «παραθυράκι» της εστίας του.

71’. Σέντρα από δεξιά του Κέντογλου ο Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του ν’ απομακρύνει με το κεφάλι στέλνει την μπάλα ευτυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του 1 μέτρο εκτός κι ενώ ο τερματοφύλακάς του ήταν αρκετά βήματα πιο μπροστά.

76’. Ο σκόρερ της Προσοτσάνης περνάει την κάθετη για τον Κ. Τσακμακίδη που μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, πλασάρει χαμηλά κι ο έμπειρος Κιουμουρτζής με το ένα χέρι παραχωρεί το κόρνερ.

90’. Κόκκινη στον πάγκο για τον Αστερίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΧΩΡΙΣΤΗ(Ηλίας Παντζαρίδης): Κιουμουρτζής, Μανωλεσάκης, Παπαεμμανουήλ, Παπαδόπουλος (87’ Παρασχίδης), Τζιρίτης (63’ Μελισσίδης), Αραμπατζής, Αμανατίδης, Μερτζανάκης (46’ Κουμπρόγλου), Αθανασίου (71’ Αμαραντίδης), Βουτσινάς (87’ Ψυχράμης), Δούμπλατζης

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ(Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Πετρίδης, Καλαϊτζής, Μελενικιώτης, Παπαμιχαήλ (57’ Κέντογλου), Τσαγκαλίδης (57’ Κ. Τσακμακίδης), Περσιανλής, Ρούσσος, Γουνατίδης (75’ Αντωνιάδης), Κωνσταντινίδης (89’ Άρ. Τσακμακίδης), Τόπι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής :

• Νέα Αμισός-Κάτω Νευροκόπι 1:0 (60’ Βραμέντσαλης)
  • Άγιος Αθανάσιος-Αμπελόκηποι 3:0 (14’ Παπαζώτος-43’Στεργιανός-60’ Ν. Παπαδόπουλος)
  • Χωριστή-Προσοτσάνη 1:1 (43’ Αραμπατζής / 2’ πέν. Ρούσσος)
  • Καλαμώνας-Δοξάτο 1:1 (44’ Καγιάογλου / 5’ Γ. Κυριαζάκης)
  • Καλλίφυτος-Καλή Βρύση 5:0 (44’ Παπαδόπουλος-53’,77’&79’ Φουρουντζής-85’ Ωραιόπουλος)
  • Αλιστράτη-Καλαμπάκι 1:3 (40’ Υψηλός / 12’&24’ Προκοπίου-90’ Χιντζίδης)
  • Βώλακας-Πετρούσα 3:0 (50’ Μαλίκης-57’ Στάικος-70’ Σίγγος)

ΡΕΠΟ: Ξηροπόταμος