Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Κώστας (δις) κέρασε, Προσοτσάνη κέρδισε!

Με τρίποντο στο +3.
Σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έχοντας εκτός των άλλων και δύο δοκάρια στις αρχές του β’ μέρους, η Προσοτσάνη παρουσία περίπου 250 φιλάθλων και των δύο ομάδων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής», επιβλήθηκε του Ξηροποτάμου με σκορ 2:0 (26’ Κωνσταντινίδης-84’ Κ. Τσακμακίδης) και στην έναρξη του 2ου γύρου είδε τη διαφορά της από τη 2η θέση να αυξάνεται κατά ένα βαθμό.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων πάντως του τιμωρημένου Φώτη Χατζηκυριάκου ήταν αν μη τι άλλο «νωθρό», χωρίς την καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τους επιθετικούς καλά κλεισμένους στα «ψηλά» κορμιά της μεσοαμυντικής διάταξης του Αντώνη Παπάζη και μοιραία οι φιλοξενούμενοι που ήρθαν να παίξουν ποδόσφαιρο κι όχι κάτι…άλλο, ήταν αυτοί που είχαν και την 1η μεγάλη ευκαιρία στο ματς.
Με την απουσία της κλασσικής ευκαιρίας στα καρέ του Σαββίδη η Προσοτσάνη έψαχνε το ένα και μοναδικό ίσως λάθος των παικτών του Μέγα κι αυτό ήρθε «διπλό» στη φάση που ο Κωνσταντινίδης άνοιξε το σκορ στο 26’, καθώς τόσο το διώξιμο του κάπτεν Τσιάρα όσο και η αντίδραση του τερματοφύλακα έδωσαν τη δυνατότητα στον 30χρονο μέσο να βρει δίχτυα, όπως έκανε και στο αντίστοιχο ματς του α’ γύρου, εκεί όπου είχε διαμορφώσει το τελικό 0:6.
Αυτό το γκολ ήταν καταλυτικό ως προς την εικόνα που περίμενε να δει ο άμεσος βοηθός του προπονητή της Προσοτσάνης Σπύρος Ξανθόπουλος από την άκρη του πάγκου και σταδιακά όλα τα ποιοτικά στοιχεία ξεδιπλώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο όχι μόνο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά κυρίως στην επανάληψη.

Οι γηπεδούχοι αφού απέφυγαν την ισοφάριση από τα αποδυτήρια ήταν αυτοί που σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια του Σαββίδη (48’ Κωνσταντινίδης & 61’ Τόπι) και μπαίνοντας στο τελευταίο και πιο σημαντικό βάσει εικόνας κομμάτι του ματς ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ κι έκανα έτσι πιο ήρεμη τη ζωή τους μέχρι και το 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου που κράτησε ο ρέφερι της αναμέτρησης. Σίγουρα πιο «γεμάτο» σε φάσεις μπροστά στις δύο εστίες το 2ο 45άλεπτο αποζημίωσε αν μη τι άλλο τους φίλους των δύο ομάδων που αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στις εξέδρες.
Στα πολύ θετικά εν όψει της απαιτητικής συνέχειας η επανεμφάνιση για πρώτη φορά μετά την 5η αγωνιστική του Λίπο, που πλέον έρχεται να δώσει λύσεις στο χώρο του κέντρου, εκεί όπου οι πρωτοπόροι «άδειασαν» τον τελευταίο μήνα μετά και το σοβαρό τραυματισμό του Λευτέρη Περσιανλή.

Λεπτό προς λεπτό:

3’. Συρτό σουτ του Πάππου είναι και αδύναμο και ο Καγγελίδης ελέγχοντας την πορεία της μπάλας την αφήνει να περάσει εκτός.

7’. 1ο κόρνερ για του φιλοξενούμενους που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από δεξιά με τον Πάνο να σημαδεύει στην καρδιά της άμυνας, εκεί όπου ο Καμίδης νικάει τους πάντες στον αέρα, όχι όμως και τον κάπτεν Ρούσσο που «αγκαλιασμένος» με το κάθετο δοκάρι απομακρύνει πάνω στη γραμμή το βέβαιο γκολ.

13’. Καλό σουτ του Λυκίδη λίγα μέτρα έξω από την περιοχή φεύγει δίπλα στα δοκάρια άουτ.

1:0 στο 26’. Σε φάση διαρκείας ο Μελενικιώτης φέρνει την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Τσιάρας με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να την απομακρύνει μακριά κι ο Κωνσταντινίδης χωρίς να την αφήσει να σκάσει στο χόρτο σούταρε δυνατά ξεγελώντας και το Σαββίδη που φέρει ευθύνη.

30’. Ο Λυκίδης κερδίζει τη μονομαχία μέσα στην περιοχή και πλάγια δεξιά από τον Τσιάρα και με το εξωτερικό φάλτσο βγάζει την τέλεια πάσα στον Τόπι που πλασάρει εξ επαφής, βλέπει όμως το Σαββίδη να διορθώνει εν μέρει το λάθος λίγα λεπτά νωρίτερα και με το ένα χέρι να αποσοβεί το 2ο γκολ.

47’. Ο Πάνος αλλάζει από θέση μέσα αριστερά με ωραία μπαλιά στην κίνηση το σουτ του Χ. Καρασαββίδη η μπάλα ελάχιστα έξω.

48’. Ο σκόρερ Κωνσταντινίδης έχοντας συνδυαστεί με το Λυκίδη επιχειρεί το σουτ από το ίδιο σημείο που βρήκε δίχτυα, αυτή τη φορά το οριζόντιο δοκάρι του στερεί το γκολ με την μπάλα εν συνεχεία να φεύγει εκτός.

58’. Η ασυνεννοησία Τσιάρα και Ηλ. Καρασαββίδη δίνει τη δυνατότητα στο Ματζιάρη να φτάσει απέναντι στο Σαββίδη κι ο τελευταίος με το ένα χέρι να κρατάει την ομάδα του στη διεκδίκηση του βαθμού.

59’. Αρκετά μακριά από την περιοχή ο Πάνος βλέπει εκτός θέσης τον Καγγελίδη, ωστόσο το ψηλοκρεμαστό σουτ φεύγει ένα περίπου μέτρο έξω.

61’. Νέο δοκάρι για τους γηπεδούχους με τον Τόπι αυτή τη φορά μετά το γύρισμα του Μελενικιώτη και την παρέμβαση του Κ. Τσακμακίδη να βλέπει το Σαββίδη να έχει σύμμαχο το οριζόντιο και να παραχωρεί το κόρνερ.

64’. Πάσα του Κωνσταντινίδη και σουτ εν κινήσει του Κ. Τσακμακίδη μπλοκάρει ο Σαββίδης.

66’. Βαθιά μπαλιά ακριβείας του Κελεσίδη βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Πάνο που πλασάρει κι ο Καγγελίδης κρατάει όρθια την ομάδα του, με το κόρνερ να είναι το μοναδικό κέρδος του Μέγα.

74’. Φάουλ πλασαριστά εκτελεσμένο του Καλαϊτζή με τον Κ. Τσακμακίδη να σηκώνει την μπάλα, εκεί όπου ο Μελενικιώτης κερδίζει την κεφαλιά με τον Τόπι να γίνεται αποδέκτης της, ωστόσο το πλασέ του φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

2:0 στο 84’. Από το δυνατό βολέ του Καγγελίδη ο Τόπι με την μπάλα στον αέρα βγάζει σε θέση τετ α τετ από πλάγια θέση τον Κ. Τσακμακίδη κι ο τελευταίος με δυνατό σουτ τινάζει τα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει αυτή τη φορά τερματοφύλακα του Ξηροποτάμου.

90’. Ο εκ των κορυφαίων της Προσοτσάνης Πετρίδης βλέπει την κίνηση του Γουνατίδη στο δεξί «φτερό», ωραίο διαγώνιο σουτ με το ένα χέρι ο Σαββίδης σώζει, ριμπάουντ του Κ. Τσακμακίδη με κλεισμένο το οπτικό πεδίο σημαδεύει τη λάθος πλευρά των διχτυών.

93’. Τελευταίο κόρνερ του Μέγα στο ματς από αριστερά με το μόνιμο εκτελεστή Πάνο και τον Τσιάρα εξ επαφής να πιάνει την κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Σπύρος Ξανθόπουλος): Καγγελίδης, Άρ. Τσακμακίδης (68’ Παυλίδης), 3. Καλαϊτζής, Μελενικιώτης, Αστερίου, Πετρίδης, Ματζιάρης (59’ Κ. Τσακμακίδης), Ρούσσος, Λυκίδης (68’ Γουνατίδης), Κωνσταντινίδης (83’ Λίπο), Τόπι

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ (Αντώνης Παπάζης): Σαββίδης, Κελεσίδης, Καμίδης (75’ Κιοσσές), Πάνος, Τσιάρας, Ηλ. Καρασαββίδης, Tanushi, Καλαϊδόπουλος, Πάππος (46’ Γ. Μουχτάρης), Χ. Καρασαββίδης, Τουκμακτσής (85’ Χρ. Μουχτάρης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής:

• Καλαμπάκι-Κάτω Νευροκόπι 2:1 (20’ Καρράς-67’ Τζιβανάκης / 69’ Μιχαηλίδης)
  • Καλή Βρύση-Βώλακας 1:1 (5’ Ν. Δάφτσιος / 36’ Καρπιτσάρης)
  • Δοξάτο-Αλιστράτη 3:2 (33’ Κωνσταντινίδης-75’ πέν. Ζάχαρης-80’ Κυριαζάκης / 57’ Κοκοτσάκης-66’ Μυλωνάς)
  • Προσοτσάνη-Ξηροπόταμος 2:0 (26’ Κωνσταντινίδης-84’ Κ. Τσακμακίδης)
  • Αμπελόκηποι-Καλλίφυτος 2:1 (24’ Τρελλόπουλος-87’ Αθ. Κυσσίδης / 52’ Φουρουντζής)
  • Νέα Αμισός-Καλαμώνας 2:1 (13’ Θεοδωρίδης-35’ Αθανασιάδης / 40’ Φλέγγας)
  • Χωριστή-Άγιος Αθανάσιος 2:0 (65’ Δούμπλατζης-92’ Μελισσίδης)

ΡΕΠΟ: Πετρούσα