Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: ΞεΧώρισαν οι άμυνες! (pics & video)

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι μεταξύ της 1ης Προσοτσάνης και της 3ης Χωριστής παρουσία 400 φιλάθλων των δύο ομάδων στο «Γεώργιος Μακρής», με τη «λευκή» ισοπαλία εν ολίγοις να ισοδυναμεί με νίκη και στα δύο στρατόπεδα. Πως γίνεται αυτό; Την ίδια ώρα περίπου 5χλμ πιο βορειοανατολικά ο 2ος του βαθμολογικού πίνακα Βώλακας άφηνε δύο πόντους στην Πετρούσα κι έτσι πέντε πλέον στροφές πριν την πτώση της καρό σημαίας οι τρεις εμπλεκόμενοι για τον τίτλο της φετινής σεζόν παρέμειναν εκεί όπου τους βρήκε η αφετηρία της 25ης αγωνιστικής.

Κακό ποιοτικά για να εξηγηθούμε ως προς τον τίτλο ματς, με πολλή όμως τακτική από τους δύο προπονητές, όπου κυρίως φρόντισαν να μη δεχθούν κάποιο γκολ, που θα τους έκανε τη ζωή δύσκολη, όχι μόνο στην εξέλιξη του σημερινού ματς, όσο κυρίως στην οικονομία του πρωταθλήματος μιας και μπήκαμε στο τελικό «κατοστάρι» και κάθε ήττα πλέον δεν έχει αναστρέψιμο χαρακτήρα.
Η Χωριστή του Ηλία Παντζαρίδη, όντας μετρ σε ματς χαμηλού ρυθμού και μικρού ρίσκου, πήγε εκεί που ήθελε το παιχνίδι και με κάποια διαστήματα κατοχής της μπάλας στο χώρο του κέντρου κράτησε μακριά από τα καρέ του Κιουμουρτζή τους μεσοεπιθετικούς της Προσοτσάνης. Μια Προσοτσάνη που έφτασε λίγο μετά το ημίωρο στην καλύτερη φάση του α’ ημιχρόνου κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Ευκαρπίδη, ο οποίος της χάρισε το τρίποντο μέσα στην Καλλίφυτο μόλις 4 μέρες νωρίτερα.

Ο Φώτης Χατζηκυριάκου ζήτησε στην ανάπαυλα να πάει η μπάλα περισσότερο στα άκρα και κυρίως με τα ανεβάσματα του Καλαϊτζή από αριστερά άρχισε να γίνεται πιο απειλητική, με τη σούπερ ευκαιρία να σπαταλάτε από το Γουνατίδη σε χρονικό σημείο που δύσκολα θα άλλαζε κάτι σύμφωνα και με την εικόνα των προηγούμενων 75’ που πέρασαν.
Η Χωριστή στο α’ ημίχρονο απείλησε κυρίως με τα στημένα ωστόσο δεν έφτιαξε τη μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Αβραάμ και μοιραία το ματς πήγε στο 0:0 μέχρι και το 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου που κράτησε ο κ. Δηλγεράκης, ο οποίος απέβαλλε με 2η κίτρινη κάρτα στο 86’ τον Αστερίου αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του ματς.

Λεπτό προς λεπτό:

19’. Ο Καλαϊτζής αποφεύγει στον κάθετο άξονα δύο παίκτες και παρά το φάουλ που του γίνεται σωστά ο ρέφερι δείχνει «παίζεται» με το Ρούσσο να σουτάρει και τον Κιουμουρτζή να μπλοκάρει εύκολα.

26’. Φάουλ από πλάγια θέση του Αμαραντίδη, ο προωθημένος Παπαδόπουλος επιχειρεί το γυριστό σουτ μακριά από τα δοκάρια.

30’. Με στημένο φέρνει την μπάλα στην περιοχή ο Ρούσσος, άστοχη έξοδος του Κιουμουρτζή, δεν εκμεταλλεύεται το δώρο ο Τόπι και το σουτ με πλάτη στην κενή από τερματοφύλακα εστία φεύγει έξω.

33’. Στην καλύτερη στιγμή στο α’ ημίχρονο ο Τσακμακίδης βρίσκει στην κίνηση έξω αριστερά τον Τόπι που μπαίνει στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γυρίζει παράλληλα, εκεί όπου ο Ευκαρπίδης δεν πλασάρει όπως θα ήθελε και η μπάλα φεύγει παράλληλα εκτός εστίας.

42’. Το φάουλ του Βουτσινά απομακρύνεται από το Μελενικιώτη, ξαφνικό ευθύβολο σουτ του Καπουσούζη περνάει πολλά μέτρα άουτ.

45’. Εκ νέου με στημένο προσπαθεί να μπει η Χωριστή στην περιοχή της Προσοτσάνης, πάλι ο Βουτσινάς το εκτελεί με πλάτη στην εστία και τον Αστερίου να το μαρκάρει στενά ο Παπαδόπουλος πιάνει την κεφαλιά κι ο Αβραάμ χαμηλά στη γωνία του παραχωρεί το κόρνερ.

55’. Σε μια φαινομενικά εύκολη φάση ο Κιουμουρτζής χάνει την μπάλα στον αέρα, όμως διορθώνει το λάθος του στο σουτ του Τόπι και απομακρύνει τον κίνδυνο μακριά η άμυνα.

58’. Πάσα του Κωνσταντινίδη και σουτ με τη μία του Τόπι πάνω από τα δοκάρια.
73’. Κόρνερ του Καλαϊτζή από δεξιά ο Κωνσταντινίδης πιάνει την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο.

75’. Σ’ ένα τόσο κλειστό ματς η σούπερ ευκαιρία για να ξεφύγει από την ισοπαλία ήταν για την Προσοτσάνη, όταν σε 1ο χρόνο ο Κιουμουρτζής αποκρούει με δυσκολία το σκαστό σουτ του Τόπι κι ενώ όλοι σηκώθηκαν από τις θέσεις τους για να πανηγυρίσουν στο πλασέ του Γουνατίδη, ο έμπειρος τερματοφύλακας με το ένα χέρι και ίσως με το κεφάλι αν και πεσμένος στο χόρτο κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία τους με μόνο κέρδος για τους γηπεδούχους το κόρνερ!

85’. Ο Κουμπρόγλου κερδίζοντας τις κόντρες στο ύψος της περιοχής καταφέρνει να βρει το Δούμπλατζη που επιχειρεί το αδύναμο σουτ εύκολη υπόθεση για τον Αβραάμ που μπλοκάρει σταθερά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Μελενικιώτης, Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Πετρίδης, Ματζιάρης (46’ Γουνατίδης), Ρούσσος (57’ Παυλίδης), Ευκαρπίδης (66’ Λυκίδης), Κ. Τσακμακίδης (57’ Κωνσταντινίδης), Τόπι (89’ Τσαγκαλίδης)

ΧΩΡΙΣΤΗ (Ηλίας Παντζαρίδης): Κιουμουρτζής, Μελισσίδης, Παπαεμμανουήλ, Παπαδόπουλος (83’ Παρασχίδης), Μανωλεσάκης, Καπουσούζης (77’ Κουμπρόγλου), Αμανατίδης (69’ Δούμπλατζης), Αθανασίου, Καλλέργης (46’ Αραμπατζής), Αμαραντίδης, Βουτσινάς

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής:

• Κάτω Νευροκόπι-Νέα Αμισός 1:4 (20’ Ζυρινίδης / 42’ Βραμέντσαλης-45’ αυτ. Ζυρινίδης-90’ Φερσιζίδης-93’ Κερεμίδης)
  • Αμπελόκηποι-Άγιος Αθανάσιος 2:3 (7’ Μίτρε-85’ Κ. Κυσσίδης / 4’&94’ Αν. Τουμαντζίδης-70’ Μπαμπασαλή)
  • Προσοτσάνη-Χωριστή 0:0
  • Δοξάτο-Καλαμώνας 0:2 (41’ Βέις-78’ Θ. Αλμανίδης)
  • Καλή Βρύση-Καλλίφυτος 0:4 (2’ Ασλανίδης-53’,62’&80’ Φουρουντζής)
  • Καλαμπάκι-Αλιστράτη 3:0 (75’ Ράντο-77’ Αγγελόπουλος-80’ Ποιμενίδης)
  • Πετρούσα-Βώλακας 0:0

ΡΕΠΟ: Ξηροπόταμος