Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο γήπεδο της Δόξας κόντρα στη Νέα Αμισό! (pics & videos)

Όλα τα λεφτά η φάση του 65ου λεπτού από το 8:18 έως το 9:00 (με τις σχετικές επαναλήψεις)

Λεπτό προς λεπτό:

2’. Ωραία ο Πετρίδης «σκάβει» την μπάλα και πατώντας περιοχή ο Γουνατίδης εξαπολύει το εναέριο σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

7’. Κυκλοφορεί την μπάλα η ομάδα της Προσοτσάνης, καθώς Πετρίδης-Γουνατίδης συνδυάζονται εκτός περιοχής, τελικός αποδέκτης της μπάλας ο Τόπι που σουτάρει άουτ.

12’. Ο Καλαϊτζής ανεβαίνει από αριστερά και βάζει δύσκολα στην άμυνα του ΠΑΟΠ, ωστόσο ο Γουνατίδης δεν «τσίμπησε» όπως θα ήθελε την μπάλα κι αυτή έφυγε παράλληλα με τον Παγώνη ν’ απομακρύνει από την περιοχή.

17’. Στον κεντρικό άξονα ο Πούλας εκτελεί το φάουλ στην αγκαλιά του Αβραάμ.

18’. Γρήγορο το βολέ του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης με το Γουνατίδη να κερδίζει την μπάλα στον αέρα κι αυτή να πηγαίνει στον Τόπι, σουτ στα χέρια του Λαμπρινουδάκη.

1:0 στο 18’. Δευτερόλεπτα μετά ο Παυλίδης δε συνεννοείται στο χώρο του κέντρου με τον Πετρίδη, κλέβει ο Τσιμισκίδης και η μπάλα από την εξαιρετική κάθετη του Βασιλειάδη φτάνει στον Πούλα που κινούμενος ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους με το μυτάκι νικάει τον εξελθόντα Αβραάμ.

25’. Νέο φάουλ αυτή τη φορά πλησίον της τελικής γραμμής κι δίπλα στην κάθετη της περιοχής, ο Βασιλειάδης στην εκτέλεσή του η μπάλα περνάει δίπλα στην αριστερή συμβολή των δοκών άουτ.

42’. Δυνατό πλάγιο του Μελενικιώτη φέρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, η 1η κεφαλιά του Παπαμιχαήλ-πάσα προς το Γουνατίδη, νέα κεφαλιά ψηλοκρεμαστή στο πάνω μέρος των διχτυών.

43’. Από αριστερά ο Λυκίδης αποφεύγει την πίεση του Κανταρτζή και σεντράρει στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Γουνατίδης στοπάρει και γυρίζοντας το σώμα εκτελεί για να δει την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Λαμπρινουδάκη.

45’. Ρούσσος και Γουνατίδης παίζουν το «ένα-δύο», ο Τόπι σουτάρει δυνατά και λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

46’. 1ο κόρνερ στο β’ ημίχρονο από δεξιά με τον Καλαϊτζή η κεφαλιά του Γουνατίδη φεύγει έξω.

48’. Σέντρα από αριστερά του Παγώνη ο Θεοδωρίδης χωρίς η μπάλα να σκάσει στο χόρτο πιάνει το μονοκόμματο σουτ εύκολη λεία για την εμπειρία του Αβραάμ.

50’. Χλιαρό σουτ του Αθανασιάδη από πλάγια θέση εντός περιοχής μπλοκάρει εκ νέου σταθερά ο Αβραάμ.

51’. Εξαιρετική κούρσα από δεξιά του Μελενικιώτη που την κατάλληλη στιγμή επιχειρεί την παράλληλη σέντρα στην πορεία της μπάλας στο β’ δοκάρι ο Τόπι δε βάζει σωστά το σώμα και το δυνατό του πλασέ φεύγει μέσα από τη μικρή περιοχή ψηλά άουτ.

53’. Ο Ρούσσος πιέζει το Τσιμισκίδη και διώχνει την μπάλα εκτός περιοχής εκεί όπου ο Ζαγιάκου ζυγίζει το σουτ με την μπάλα να φεύγει περίπου 1 μέτρο πάνω από τα δοκάρια.

54’. Βολέ του Αβραάμ με τους Ευκαρπίδη και Φερσιζίδη να διεκδικούν εκτός περιοχής την μπάλα, αυτή στρώνεται στον Τόπι που πλασάρει κι ο Λαμπρινουδάκης σωτήρια με το δεξί πόδι αποσοβεί την ισοφάριση.

54’. Άνοιγμα του Ζαγιάκου πιο αριστερά στη γωνία της περιοχής το δυνατό πλασέ του Αθανασιάδη μπλοκάρει ο Αβραάμ.

1:1 στο 55’. Καλαϊτζής και Τόπι παίζουν το «ένα-δύο», ο 1ος δέχεται την πάσα μέσα στην περιοχή κι αποφεύγοντας το μαρκάρισμα του Σιλλού σχεδόν από τη γραμμή του άουτ νικάει με συρτό πλασέ το Λαμπρινουδάκη ισοφαρίζοντας για την Προσοτσάνη.

60’. Σουτ-φάουλ του σκόρερ μέσα από το ημικύκλιο η μπάλα φεύγει δίπλα στα δοκάρια.

62’. Φάουλ από πλάγια θέση αυτή τη φορά με τον Καλαϊτζή να επιχειρεί τη σέντρα, ο Παυλίδης με δυσκολία στο βαρύ τερέν στοπάρει και σουτάρει μόλις άουτ.

65’. Ο Τόπι από το ύψος της περιοχής σουτάρει για να διώξει χαμηλά στη γωνία του ο Λαμπρινουδάκης, νικάει και τον Κ. Τσακμακίδη στο ριμπάουντ, νέο πλασέ του επιθετικού της Προσοτσάνης στα δίχτυα, σηκωμένη η σημαία του Α’ βοηθού για οφσάιντ (κακώς μιας κι ο Παγώνης κάλυπτε τον μέχρι τον περασμένο Οκτώβριο συμπαίκτη του, βλέπε σχετικό βίντεο).

67’. Ο Κ. Τσακμακίδης βλέπει την κίνηση του Γουνατίδη στη γωνία της περιοχής με τον τελευταίο να πιάνει το συρτό διαγώνιο σουτ κι ο Λαμπρινουδάκης με τ’ ακροδάχτυλα παραχωρεί το κόρνερ.

85’. Πλάγιο από αριστερά του Καλαϊτζή ο Τόπι με πλάτη στην εστία πιάνει το ξαφνικό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από τα δοκάρια του Λαμπρινουδάκη.

86’. Φάση διαρκείας μετά από κόρνερ των τυπικά φιλοξενούμενων με τον κορυφαίο του ματς Καλαϊτζή να σεντράρει μετά από μακρινό ριμπάουντ και πάλι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Παυλίδης μπροστά από το πέναλτι δε βρίσκει στόχο στην προβολή που κάνει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ (Γιώργος Πολυχρονίδης): Λαμπρινουδάκης, Κανταρτζής (82’ Σουμπάκης), Παγώνης, Χρυσοχοΐδης (λ.τρ. 34’ Θεοδωρίδης), Φερσιζίδης, Σιλλός, Αθανασιάδης (68’ Θεοδοσιάδης), Βασιλειάδης (68’ Δημ. Μπιαζάκης), Τσιμισκίδης (82’ Παπακωνσταντίνου), Πούλας, Ζαγιάκου

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Μελενικιώτης, Καλαϊτζής, Παπαμιχαήλ, Παυλίδης, Πετρίδης (87’ Αντωνιάδης), Τσαγκαλίδης (46’ Κ. Τσακμακίδης), Ρούσσος (80’ Λίπο), Γουνατίδης (68’ Ματζιάρης), Λυκίδης (46’ Ευκαρπίδης), Τόπι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής:

• Αμπελόκηποι-Κάτω Νευροκόπι 1:3 (50’ Τσερκέζος / 41’ Τολμαΐδης-75’ Σωτηρόπουλος-90’ Αθ. Σέγκος)
  • Νέα Αμισός-Προσοτσάνη 1:1 (18’ Πούλας / 55’ Καλαϊτζής)
  • Άγιος Αθανάσιος-Δοξάτο 1:2 (28’ Αν. Τουμαντζίδης / 8’ Αποστολίδης-44’ Ζάχαρης)
  • Χωριστή-Καλή Βρύση 5:0 (10’ Μανωλεσάκης-38’ Αμαραντίδης-59’&65’ Δούμπλατζης-67’ Μελισσίδης)
  • Καλλίφυτος-Καλαμπάκι 3:5 (25’&57’ Παρουτσής-86’ Σαχανίδης / 6’ Αγγελόπουλος-17’ Δεμενελούδης-29’&90’ Προκοπίου-84’ Καπτέλι)
  • Ξηροπόταμος-Πετρούσα 1:1 (37’ Tanushi / 67’ Τζάρτζαλος)
  • Αλιστράτη-Βώλακας 0:3 (40’ Μουζενίτοβ-65’ πέν. Στάικος-85’ Τσαμπάζης)

ΡΕΠΟ: Καλαμώνας